„Jen co vystoupíme z autobusu, dáme si trénink,“ zahlásil cestou z letiště kouč Pavel Budínský. Severočeši sehráli v Chengdu dva exhibiční zápasy s jedním z nejlepších čínských klubů Beijing Aoshen Olympians a stali se jeho prvním přemožitelem v sezoně. To ale nebyl jediný zážitek, který Budínský líčil do mobilu cestou domů.

Jak dlouho budete vstřebávat nevšední zážitky z návštěvy Číny?

Každý to bude vstřebávat po svém a hodně dlouho. Musíme se ale rychle vrátit do reality, protože se chceme co nejlépe připravit na sobotní ligové utkání s Kolínem.

Co vás nejvíc ohromilo, uchvátilo?

To bych mohl vyprávět asi dvě hodiny. Kdybych to měl vzít v globálu, byly by to životní podmínky, které jsou rozlišné. Všude vidíte klasické čínské megalomanství, ale také bídu a chudobu. Něco neuvěřitelného byla doprava, byly tam šestiproudé silnice a český řidič by se tam bál jezdit, protože tam nejsou žádná pravidla. Neexistuje přednost v jízdě, nedodržují barvu na semaforech. Zašli jsme i do Panda Landu a vidět tu hříčku přírody, to bylo něco úžasného. Také jsme se byli projít v historické části města, navštívili jsme shaolinský klášter a viděli i důchodce v parku cvičit jógu. Hráli jsme zápasy před pro nás neobvyklou diváckou kulisou, kdy většinu z tří tisíc diváků tvořili studenti v uniformách. Bylo toho tolik, že se to nedá popsat jednou větou.

Co ty dva zápasy s předním čínským klubem můžou hráčům přinést?

Hrálo se o osm minut déle a podle jiných pravidel. Nastoupili jsme proti neznámému týmu a museli jsme poznávat jeho přednosti a slabiny. Aoshen, který měl v kádru čínské reprezentanty a tři Američany, měl bilanci 11 – 0 a my jsme byli prvním týmem, který ho porazil. Hned jsme se stali obletovaným mužstvem a abychom se dostali z haly do autobusu, museli vytvořit kordon.

Přivezl jste si nějaký suvenýr?

Ano, dětem jsem přivezl plyšového medvídka Pandu a pro sebe jsem koupil starodávné čínské šachy na památku.

Už v sobotu vás čeká zápas s Kolínem. Stihnete se aklimatizovat?

Doufám, že to zvládneme. Musíme! Ve středu budeme mít volno a budeme mít čtvrtek a pátek na to, abychom se do toho dostali. Srovnat se s časovým posunem sedmi pásem není jednoduché, tam nám to trvalo dva až tři dny. Je možné, že někdo bude mít problémy se spánkem.

Kdy se k týmu připojí staronová americká posila Peter Mulligan?

Do Děčína dorazí ve středu a další den ráno už ho budu mít k dispozici na tréninku. Pokud se podaří vyřídit veškeré formality, nastoupí do utkání proti Kolínu.