Na odpočinek není moc času, už v sobotu 17. února je totiž čeká ve Svitavách bitva o tuzemský pohár. V semifinále narazí od 15 hodin na Pardubice. Ve druhém utkání pak nastoupí domácí Svitavy proti Nymburku. „Máme tam asi tři nejtěžší protivníky. Hrát s Pardubicemi na neutrální půdě je pro nás asi ta nejlepší varianta. Soupeř bude mít ale velkou motivaci. Chce hrát finále a bude nám chtít oplatil dvě ligové porážky. Věřím, že se na to dobře připravíme. Otázkou je, jak se dají dohromady Lukáš Bažant a Pavel Grunt, který proti Ostravě nemohli hrát,“ říká před dnešním soubojem kouč BK ARMEX Děčín Pavel Budínský.

Krom ligové soutěže a Českého poháru pokračují Válečníci i v evropském Helios Alpe Adria Cupu. V pátek 22. února je v prvním čtvrtfinále čeká USK Praha. „Trochu nás mrzí, že jsme nechytli tým ze zahraničí. Na druhou stranu je pro nás výhodou, že USK známe. V letošní sezóně s nimi máme zápornou bilanci, o motivaci máme postaráno. Ale je to samozřejmě těžký soupeř, který naposledy udolal Svitavy,“ zdůraznil Budínský.

Letošní ligová sezóna nabídla hodně vyrovnanou tabulku. V boji o šesté místo byly hned tři týmy. Nakonec se k Nymburku, Pardubicím, Opavě, Děčínu a Svitavám přidalo Olomoucko. „Není to nic proti Olomoucku, ale sám cítím, že bych byl raději, kdyby tam proklouzlo Ústí. Už z hlediska atraktivity pro hráče, ale i diváky. A také bychom to měli blíž. Ale dostalo se tam Olomoucko. Tak to prostě je,“ razantně prohlásil.

Nejvyšší basketbalová soutěž se letos hraje dvoukolovým systémem a následnou nadstavbou. V Děčíně by raději čtyřkolovou variantu. „Souhlasím s tím, co tady po našem zápase říkal ústecký trenér Tonda Pištěcký. Já ten čtyřkolový systém proklamuji hodně dlouho. Za jedenáct let se to změnilo snad třikrát, nebo čtyřikrát. Jsem tedy proto, hrát starým systémem. Důvod? Stali jsme se také obětí systému a třeba tři týdny jsme nehráli domácí zápas. A je to cítit na návštěvnosti, někteří fanoušci v tom měli zmatek. Pohodlnější bylo, když jsme alespoň jednou týdně mohli hrát doma. Zrovna letos by bylo velmi dobré pokračovat v základní části, od třetí do devátého místa to bylo neskutečně nahuštěné. A další zápasy by určitě byly dramatické. I proto jsme se přihlásili do mezinárodního poháru. Na druhou stranu dělat zápasy pro zápasy je takové složité,“ vysvětluje Budínský.

První rok v Děčíně kroutí trio Feštr, Grunt, Halada. Je s těmito hráči jejich trenér spokojený? „Jejich výkony byly více, či méně konstantní. Pavel Grunt dostal při zranění Kuby Houšky a Kuby Krakoviče asi více prostoru, než čekal. Byl hozen do divoké vody. Lukáš Feštr se dobře ujal role druhého rozehrávače. Je spolehlivý a hodně naslouchá. A Filip Halada? Tam jsou určité výkyvy. Filip má na své výkony vysoké nároky. Pokud se mu nedaří, je flustrovaný. A my se mu snažíme pomoct. Věřím, že jejich výkony se budou v určitém časovém horizontu zlepšovat. Přeci jen, těch změn na ně bylo dost. Je to jako přejít z gymnázia na vysokou školu,“ pousmál se kouč Válečníků.

Role rozehrávače číslo jedna připadla na Ondru Šišku. Popasoval se s ní poměrně dobře. „Stal se jedním z hlavních týmových lídrů. Tu letní anabázi všichni dobře známe. V celkovém obraze Ondra působí jako hráč, který bude hru řídit. A nebo sám zápas rozhodne, jako to udělal v Pardubicích,“ vyzdvihl trenér svého svěřence.

Do nadstavbové skupiny A1 půjde Děčín ze čtvrtého místa. A pravé tato příčka by v play-off znamenala výhodu domácího prostředí. „My bychom ale rádi zaútočili na třetí, nebo i na druhé místo. Není to nemožné. Jsou tady samé kvalitní týmy, může se stát cokoliv. Prioritou je samozřejmě udržet čtvrté místo a začínat čtvrtfinále doma. Ale rádi bychom koukali směrem nahoru,“ dodal Pavel Budínský.