VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budínský: Když něco milujete, není těžké hledat motivaci

Děčín – Hodnocení sezóny? Změny v hráčském kádru? Ambice do další sezóny? Ano, takhle vypadá v drtivé většině rozhovor s trenérem. Jenže tentokráte se povídání s koučem BK ARMEX Děčín Pavlem Budínským točilo úplně okolo jiných věcí.

10.7.2018
SDÍLEJ:

PAVEL BUDÍNSKÝ povede BK ARMEX Děčín i v další sezóně.Foto: DENÍK/Karel Pech

Rodák z Jičína například mluvil o vztahu k novinářům, vykázání hráčů z tréninku, chování při zápasech, nebo důvodů stěhování zpět do rodného města. „V severních Čechách mám s novináři dobré vztahy,“ zdůraznil Pavel Budínský.

V Děčíně jste už 14 let. Jakou motivaci máte do další sezóny?

Čím jsem starší, je ta motivace silnější. Basketbalu jsem hodně obětoval a miluji ho. Prošel jsem všemi kategoriemi. Byl jsem hráč, asistent a teď hlavní trenér. Jen rozhodčí nikdy nebudu (smích). Když něco zbožňujete, není těžké hledat motivaci. Je to moje práce, můj životní styl. Práci v takovém klubu, jakým Děčín je, dlouho neřešíte. Začínáte den tím, co máte rádi. Jsem za každý den tady vděčný. Těch hodnot je v Děčíně strašná spousta.

Nedostal jste za poslední tři roky, kdy jste hráli finále, nabídku z jiného klubu?

Bylo tam koketování a oťukávání. Ale nic konkrétního. Moje osoba má status oddanosti děčínskému klubu. Málokdo si myslí, že mě může získat. Jsem tu 14 let, což neznamená, že tu dalších 14 let budu. Zatím nikdo buď nenašel odvahu, nebo to mají ostatní nastavené tak, že Budínský rovná se Děčín. A přes to vlak nejede.

PAVEL BUDÍNSKÝ - trenér BK ARMEX Děčín.
Lákalo by vás koučovat českou reprezentaci?

To, že jsem kdy mohl český tým nějakým způsobem reprezentovat, je naprosto skvělou kapitolou v mém životě. Jednak jako hráč, nebo jako asistent. A nebo jako hlavní trenér na evropském šampionátu ve Slovinsku. Mezinárodní basketbal je skvělá záležitost. Musela by ale přijít vhodná doba a lepší okolnosti, abych začal spolupracovat s Českou basketbalovou federací.

Pocházíte z Jičína. Když nepočítám byt v Děčíně, kde aktuálně bydlíte?

S rodinou jsme žili 14 let v Chomutově. Teď už tři roky bydlíme v Jičíně. Důvod? Je to zdraví našich dětí. Klima severních Čech jim nesvědčilo, jsou alergičtí na prostředí vzduchu. V Chomutově nebo Děčíně prostě můj kluk trpí. Jsou to ekzémy a další nepříjemné záležitosti. Takže jsme po konzultaci s primáři udělali zásadní rozhodnutí. V Jičíně a jeho okolí není tolik průmyslu, pro děti je to daleko příjemnější. Zvažovali jsme bydlení v Děčíně. Ale opravdu jsem nechtěl zažívat období, když byl syn malý. Dusil se, jezdili jsme na pohotovost, měl často záněty středního ucha. Než do něj cpát chemii, rozhodli jsme se pro jinou lokalitu.


Na děčínské bydlení ve stylu vlk samotář jste si už zvykl, ne?

Ano, smutno mi není. Já tady zase tolik času netrávím. Taky mám hodně práce, záležitostí známých a kamarádů. Samotou zde rozhodně netrpím.

Po každém zápase musíte absolvovat tiskovky. Není to pro vás už nuda?

Je pravda, že tahle pozápasová vyjádření mají rutinní charakter. Já osobně se snažím najít barvitost slov a nebo různá přirovnání. Mrzí mě ale jedna věc.

Která?

Řada tiskovek probíhá bez novinářů. Prakticky mluvíte pro člověka na kameru. To není ono. Když si vezmete Euroligu, nebo NBA. Tiskovka trvá deset minut, sedí tam mraky novinářů, vzduchem létá spousta dotazů. Řada novinářů si pak tiskovku převezme a vytáhne jen něco málo. Ve finále to pak nesplňuje to, co bych očekával.

Máte s novináři dobré zkušenosti?

Vždy jsem se snažil k médiím chovat profesionálně a nesnažil se odmítat jakýkoliv rozhovor. V severních Čechách mám s novináři dobré vztahy. Ale mám také spoustu negativních zkušeností.


Co třeba?

Třeba rozhovory po telefonech, kdy se pak vytáhlo účelově něco málo. Pak se to použilo proti mně, nebo Děčínu, nebo k motivaci našeho soupeře. Skutečný novinář by měl být profesionál. Někdy mám nutkání, zapnout si svůj diktafon a nahrávat se.

PAVEL BUDÍNSKÝ - trenér BK ARMEX Děčín.Odmítl jste někdy nabídku na rozhovor, nebo třeba hodnocení zápasu?

Nemám problém se k čemukoliv vyjadřovat. Máme svobodu slova, obzvláště trenéři mají právo říkat své názory. Musí to mít ale hlavu a patu. Občas jsem v situaci, kdy se novináři ptají na otázky, které jsou k něčemu jinému. To mě nebaví komentovat.

Pamatuji si na jednu tiskovou konferenci, kdy se to stalo.

Ano. Zažil jsem, že po zápase můj kolega začal rozebírat nesprávnost herního systému. A novináři chtěli hned moje komentáře. To já nedělám, zavání to bulvárem a spekulacemi.

Jak se stavíte k senzačním článkům, které se opírají většinou o negativní záležitosti?

Nemám to rád. Zažil jsem to s Markem Balíkem, týkalo se to marihuany. Novináři vás pak nahánějí a chtějí senzační odpovědi. Na druhou stranu nemám problém dělat nevšední rozhovory. Jednou to bylo do dámského časopisu, nebo do ankety, nebo kvůli politice.

Jeden známý říkal, že kdyby vás někdo fotil při zápase, vaše grimasy a gesta by vydaly na několik fotostran. Jak v hlavě prožíváte zápasy?

Je to pro mě vrchol mého snažení. Tahle dvouhodinová trenérská složka je úplně jiná, než celotýdenní koučování. Vím, že jsem často terčem fotografů. Má gesta a chování vzbuzují v lidech emoce. A pokud kvůli tomu přijde třeba pět fanoušků, je to dobře. Kdybych se já podíval do hlediště a viděl chování a mimiku některých fanoušků, muselo by to být také zajímavé. Já mám při zápase srdce v ohni, mozek ale musí v těch emocích analyzovat hru. Musíte hru korigovat, hráče pochválit, nebo jim něco vytknout. A nebo třeba udělat divadlo pro diváky, udělat tlak na rozhodčího a dostat technickou. Mám rád aktivní koučink. Když si vezmu trenéry v Řecku a Turecku, ti jsou pořád na nohou. V NBA je to zase naopak.


Při přímém přenosu České televize se při oddechových časech dává mezi vás a hráče mikrofon. Kolikrát jste působil jako rozzuřený lev. Moje manželka se vás třeba bála.

Tohle je kouzlo televizní kamery. A moc lidí si to neuvědomí. Samozřejmě se ten mikrofon dá k tomu, kdo si time out vzal. A pak vznikne ten obrázek, o kterém jste se zmínil. Pro diváky je to pak zřejmě atraktivnější, než kdyby trenér hráče chválil a vše říkal v klidu. Oddechový čas je vlastně vzácnost, máte jich jen pět. Někdy bych chtěl být jako Chuck Daly v Barceloně 1992.

Máte jistě na mysli americký Dream Team v čele s Michalem Jordanem.

Chuck Daly si za celou olympiádu nevzal jediný time out. On věděl, že má prostě tak silný tým, který vyhraje zlato. A i když ve finále Chorvatsko srovnalo stav, on byl stále v klidu.

PAVEL BUDÍNSKÝ - trenér BK ARMEX Děčín.Od nové sezóny ale budete muset udílet pokyny dvojjazyčně. Do týmu přišli Lamb Autrey a Klint Carlson.

Vždy jde o to, jaký jazyk si zvolíme jako hlavní. Záleží na počtu zahraničních hráčů. V případě dvou cizinců jsme domluvení s Kubou Důrou tak, že důležité pasáže budou v češtině a on to bude překládat. Pokud bych chtěl odskočit od týmového k individuálnímu pokynu, řeknu to sám. Odklon k druhému jazyku není problém. Ve španělské lize se musí mluvit španělsky, v NBA zase anglicky. Bude to sice komplikovanější, ale nebude to problém.

Jste trenér, který chodí s hráči na pivo, nebo si držíte jakýsi odstup?

Po těch 14 letech mám nějaká pravidla a zásady. Musíte rozlišovat osobní a pracovní vztah k hráčům. Někteří hráči to neumí. Pokud bychom nefungovali v osobní rovině, tak bych je nemohl vést. To se může snadno stát. S hráči na pivo nechodím, to je jejich byznys. Účastním se oficiálních akcí klubů, jako ples, nebo návštěva v nemocnici. Pokud se dosáhne něco mimořádného, dokážu být spontánní. Jako když jsme jeli z Ostravy s vědomím, že jsme bronzoví. Nebo po prvním postupu do finále, kdy jsme doma v pátém zápase semifinále porazili Prostějov. Těchto okamžiků je ale málo.

A co tykání s hráči?

Vzpomínám na své začátky v Děčíně. Když jsem přišel, bylo mě třicet let. Ale už jsem měl v tomto ohledu nastavená pravidla. Na prvním tréninku mě Mirek Soukup bez váhání potykal. V tu dobu to mohli ale dělat jen dva hráči – Pavel Prach a Lukáš Houser. Je to taková zásada. Ty vole se říká jednodušeji, než vy vole. Úsměvné na tom je, že když Mirek Soukup skončil a začal trénovat mládež, nabídl jsem mu tykání. A on s tím půl roku bojoval.

Vzpomínám si na jeden váš trénink, když jste vyhodil Dana Hendrycha, který nesplňoval vaše základní pokyny.

Je to výjimka. Ale je pravda, že už jsem pár hráčů z tréninku vykázal. Ale to bylo za porušení životosprávy, to musí být člověk nemilosrdný. Hodně mimořádné je to, co se stalo s Danem Hendrychem. On prostě nebyl nastavený na náš trénink. Tam potřebujete každého. Jeho vyhození mělo být i impulsem pro další hráče, aby zbystřili a plně se koncentrovali. To máte jako ve škole. Pokud učitel vyvolá žáka a ten je nepřipravený, tak ho s pětkou vyhodí. Také se stalo, že jsem některé hráče vyhodil v průběhu zápasu za neprofesionální chování. Někdy se to stává.

V nové sezóně bude vaším asistentem Jakub Houška. Jak se na to těšíte?

Kuba za pochodu mění svou roli v klubu. Za mou trenérskou praxi to byl nejlepší kapitán, kterého jsem měl. Byl skvělým pojítkem mezi realizačním týmem, potažmo trenérem a hráči. Přijímal pochvaly, ale i kritiku. A to hlavně k sám sobě. To je vzácná vlastnost. Teď na něj čeká mnohem více práce, nemá potřebné vzdělání, je to vlastně nováček. Ale je na všechno připravený, ví, co bude jeho úkolem.

PAVEL BUDÍNSKÝ - trenér BK ARMEX Děčín.
Můžete prozradit kdo bude novým kapitánem?

Zatím to není oficiální, ale pochopil jsem, že celý tým to směřuje na Kubu Krakoviče. Původně byl ve hře Robert Landa. Ale ten sám cítí, že se jeho kariéra blíží ke konci. Bude tedy zástupcem kapitána. Kuba Krakovič plně převezme roli Kuby Houšky. Má k tomu dispozice. Také umí mluvit kriticky sám k sobě, dobře komunikuje s trenérem a spoluhráči. Umí věci pojmenovat. A to je u kapitána důležité. Sám Kuba Houška říkal, že Kuba Krakovič je ta správná volba.

Pojďme úplně odbočit od basketbalu. Co je pro vás ideální dovolená s rodinou?

Volný mám až červenec, do konce června se stále trénovalo. Je pravda, že rodina se těší, až dám z hlavy pryč ten oranžový míč. Je jedno kde budeme, hlavně, že budeme spolu. Něco v plánu máme, ale je to v kompetenci manželky. Vím, že to budou Vysoké Tatry, pak také kola na Šumavě, možná něco krátkého v zahraničí. Děti vyrostly, moc času na ně nemám. Jednou ale pochopí, že to bylo v zájmu něčeho. Je prostě jedno kam pojedeme, hlavně že tam bude táta a máma.

Autor: Jaroslav Zeman

10.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavbyvedoucí 30 000 Kč Hlavní stavbyvedoucí Stavbyvedoucí. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - příprava staveb, samostatné vedení staveb , - získávání zakázek, jednání s potencionálními zákazníky, - příprava smluv o dílo, , Požadujeme:, - VŠ odborné, - znalost alespoň jednoho světového jazyka, - praxe s vedením kolektivu, , Kontakt: e-mailem. Pracoviště: Czech pan s.r.o. - 02, Čelakovická, č.p. 3064, 407 47 Varnsdorf 1. Informace: Eva Janoušová, . Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 21 200 Kč Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Na Hrázi č.p. 138/5, Děčín VIII-Dolní Oldřichov, 405 02 Děčín 2, , Požadavky:, zručnost, spolehlivost, flexibilita, pracovitost, svářečský průkaz /oprávnění nejlépe zákl. kurz ZK 135 1.1 – obloukové svařování tavící se elektrodou, platné i neplatné. Fyzická zdatnost – přenášení kovových dílců s hmotností maximálně do 50 kg., , Popis:, svářeč provádí svařování a montáž jednotlivých kovových dílů předaného materiálu nebo polotovarů dle výkresové dokumentace a za pomocí svařovacích přípravků. , , Nástup možný ihned., , Kontaktní osoba:, Markéta Čermáková, tel. 604 234 758 (volat po-pá, 7-14 hod), e-mail: m.cermakova@wico.cz. Pracoviště: Wico b.g.m., a.s. - 03, Na Hrázi, č.p. 138, 405 02 Děčín 2. Informace: Markéta Čermáková, +420 604 234 758. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství Lesní 25 000 Kč Kvalifikovaní pracovníci v lesnictví a příbuzných oblastech * Dělník těžař (kvalifikovaný pracovník pro těžbu dřeva). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo výkonu práce: lesní porosty v okrese Děčín, , Požadavky: , Pracovník musí splnit jednu ze tří následujících podmínek:, 1/ a) mechanizátor lesní výroby nebo , b) vyučen v jiném oboru s kvalifikačním průkazem na obsluhu motorové pily nebo , c) praxe v práci s motorovou pilou (doložit potvrzením od jiného zaměstnavatele nebo čestným prohlášením zaměstnance) + přezkoušení před uzavřením pracovního poměru , dále pak:, 2/ řidičský průkaz skupina B, 3/ 100% zdravotní stav, před uzavřením pracovního poměru vstupní lékařská prohlídka závodním lékařem, kategorie práce 3 z důvodů faktorů hluku, vibrací na ruce, chladu, , Nabízíme:, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, na údržbu ochranných pomůcek, sociální fond - masáže, vitaminové balíčky, očkování, kultura, , Kontakt: osobní jednání na adrese Jiříkovská č.p. 913/18, Rumburk 1, 408 01 Rumburk - dostavit se s životopisem v pracovní dne mezi 8:00 až 14:00 hod. Případně zaslat e-mail na uniles@uniles.cz. Pracoviště: Uniles, a. s. - 01 (sídlo), Jiříkovská, č.p. 913, 408 01 Rumburk. Informace: Luboš Ryšavý, . Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 25 000 Kč Mechanici a opraváři osobních automobilů Automechanik. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce:, Kamenická č.p. 369/221, Děčín II-Nové Město, 405 02 Děčín 2, Nástup možný ihned., , Praxe v oboru výhodou. Řidičský průkaz skupiny B., , Nabízíme zvláštní prémie, hrazené stravování. , , Kontakt:, p. Češka, tel. 606 031 313, e-mail: cemis@cemis.cz, osobní jednání možné na výše uvedené adrese úterý-čtvrtek mezi 7:00 - 14:00 hod.. Pracoviště: Čemis s.r.o. - 01 (sídlo), Kamenická, č.p. 369, 405 02 Děčín 2. Informace: Jaroslav Češka, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DAVID OULEHLA - trenér FK Varnsdorf.

Že je Třinec poslední? Na to nesmíme koukat, říká Oulehla

Ilustrační foto

O hlasy usiluje 23 lidí. Každý sám za sebe

Kluby seniorů dostanou odměny, potěšeni budou i v Rumburku

Ústecký kraj - Celkem 30 tisíc korun rozdělí Ústecký kraj vítězům letošní soutěže „Nejaktivnější klub seniorů Ústeckého kraje“. O poskytnutí daru rozhodli krajští radní.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

FOTO: Válečníci si v generálce poradili s Ústím

Děčín - Generálku na ostré pohárové, ale i ligové boje mají za sebou basketbalisté BK ARMEX Děčín. Svěřenci Pavla Budínského doma porazili Ústí nad Labem 86:65.

FOTO: Posudek NPÚ: Oprava zničí knihovnu

Děčín - Za záchranu vnitřní podoby budovy bývalé podmokelské knihovny vznikla už druhá petice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT