Na tohle čekal basketbalový Děčín 70 let. Od svého vzniku se nikdy neprotlačil mezi poslední dva celky nejvyšší basketbalové soutěže.

Letos se to ale partě okolo trenéra Pavla Budínského a kapitána Jakuba Houšky podařilo. „S Kubou jsme tady 11 let a hodně pamatujeme. Konečně se nám splnil sen," přiznal Budínský po páté semifinálové bitvě, kterou Děčín jasně ovládl poměrem 83:62.

Jedním z hrdinů klíčového zápasu celé sezóny byl mladý rozehrávač Tomáš Vyoral. Postupový sen rozjel neskutečnou trojkou z poloviny hřiště, která zapadla o desku do koše se závěrečným klaksonem před poslední čtvrtinou. „Po tréninku to nacvičujeme. I když trenér nás za to nechválí. Byl by rád, kdybychom stříleli více zblízka a ne takové, ke kterým se v zápase často nedostanete. Ale teď to přišlo vhod a snad změní názor," culil se dvaadvacetiletý Válečník.

Ten se v poslední fázi zápasu rozjel k neskutečnému výkonu a prakticky dotlačil Děčín k pohodovému vítězství. „Ta trojka mě nakopla. Nedařilo se nám v útoku. Tak jsem to vzdal do svých rukou. A ono to vyšlo. Ale mám raději týmový basket, za všechny jsem šťastný, že se postoupilo," přiznal Vyoral.

„Asi se narodil na šťastné planetě. Ta trojka z půlky… Pak to vzal na sebe a rozhodl. Aby takhle mladý rozehrávač vzal osud takhle důležitého utkání do své správy, to v Čechách jen tak neuvidíte. Smekám před všemi, ale speciálně před Tomášem," skláněl Budínský velké poklony.

Důvody k oslavám jsou veliké, ale příští týden startuje finále. A v něm se Děčínu postaví šampion šampionů – Nymburk. „Za postup do finále jsme samozřejmě rádi. Ale nesmíme týden slavit, potkávat se na ulicích a dělat z toho Nagano. Musíme se na Nymburk připravit, abychom mu nebyli pouhým komparsem, ale důstojným soupeřem. Asi zavolám Zbyňkovi Cholevovi, ten s tím už má hodně zkušeností," má jasno děčínský kouč, který jedním dechem dodal. „Jediné, co mě mrzí, že u toho nebyl Slavomír Bednář. Moc si přál, aby se toho dožil. To se bohužel nestalo. Al věřím, že se tam na nás seshora koukal a měl radost."