Klíčem k děčínskému úspěchu byla druhá a čtvrtá čtvrtina. V těchto fázích zápasů Válečníci kralovali v obraně, Prostějov za tyto dva herní úseky nastřílel pouze 22 bodů. Po první vyrovnané části se v té druhé Válečníci utrhli a vytvořili si devítibodový náskok.

"Musíme pokračovat v naší hře. Zatím hrajeme skvěle," říkal v poločase do televizních kamer děčínský kapitán Jakub Houška, který nastoupil se zafixovaným malíčkem. "Vůbec to nevnímám. Jsem hlavně rád, že už konečně můžu hrát," přiznal Houška.

Po změně stran ale zmrazil Prostějov děčínskou halu tvrdou obranou a úspěšnou střelbou za tři body. Přidal i v útoku a do poslední čtvrtiny se šlo za stavu 62:60 pro Děčín. V té domácí Válečníci opět zpřesnili obranu a postupně Orlům bodově unikali. Tři minuty před koncem se individuální akcí prosadil Bosák a domácí rázem vedli 76:65. Závěr utkání byl protkán fauly a trestnými hody. Výhru si už ale Děčín pohlídal a mohl se společně se zaplněnou halou radovat z úvodního vítězství v semifinále.

"Závěr už byla šestkovaná. Zasloužili jsme si vyhrát za celkový průběh hry. Prostějov se to v závěru snažil zvrátit fauly, ale my to ustáli. Bylo to bojovné, drsné, bude to vyrovnaná série. Asi jsme méně kecali a více hráli," usmíval se bezprostředně po utkání v rozhovoru pro Českou televizi Robert Landa, který hlavně v poslední čtvrtině odvedl pořádný kus černé práce.

"Bylo to vypjaté. Jsme rádi, že jsme to zvládli a teď hurá do Prostějova. S čím jít do druhého zápasu? Udržet nervy, protože oni jsou neskutečné herečky," rýpl si do soupeře Pavel Bosák.

Druhý zápas se hraje v sobotu 25. dubna od 16.00 na prostějovské palubovce.

BK Děčín - Ariete Prostějov 81:71 (22:23, 43:34, 62:60)

Nejvíce bodů: Stria 15, Tucker 14, Landa 12, Jelínek 11 – Marko 18, Mrviš, Švrdlík a Talley po 12. Fauly: 22:22. Trestné hody: 24/18 – 18/13. Trojky: 7:8. Doskoky: 40:42.