Nečekaným a ohromným úspěchem skončilo účinkování výběru basketbalistů Ústeckého kraje na ukončené V. letní olympiádě dětí a mládeže, která se konala v Olomouckém kraji.

Basketbalisté sehráli všechna utkání v prostějovské sportovní hale, kde probíhala vždy paralelně dvě utkání současně. Chlapci slavili konečné páté místo. Tým sestavený trenérem Rousem, kterému pak ve finále účastí na turnaji vypomáhal trenér kadetů U17 Mirek Soukup, zrál každým utkáním jako víno a zlepšoval se utkání od utkání.

Do výběru byli nominováni za BK Děčín Bílý, Doubrava, Haluza, Hammerle, Jezbera, Klůs, Kroutil a Plaček.

Boje o bronzovou medaili nakonec unikly díky těsné prohře proti Praze o pět bodů, ale i páté místo z celkového počtu 14 zúčastněných týmů je skvělým výsledkem.

Turnaj basketbalistů začal ve středu, kdy se náš krajský výběr představil ve dvou utkáních. Bohužel, hráči zaspali v obou duelech začátek a bodová stíhací jízda začala bohužel pozdě. Manko, které nabrali v úvodních minutách utkání proti Praze (složená z hráčů Sparty Praha, Sokola pražského, Sokola Vyšehrad a USK Praha), se projevilo první prohrou o pět bodů 52:57. Druhé utkání úvodního dne nepřineslo také žádnou slávu, s týmem z Jižních Čech tvořených především píseckými Sršni přišla horší porážka 46:63.

Obrat k lepšímu

Druhý hrací den se ale vše začalo lepšit. Od 9:00 hráli hoši proti Zlínu a zvítězili přesvědčivě 23:65. Následovala porážka od Pardubic, které se nakonec staly olympijskými vítězi díky šťastnému koši Půlpána s klaksonem oznamujícím konec utkání do koše hráčů Moravskoslezského týmu. Realizační tým považoval utkání proti Pardubicím spíše za povinnost, a tak se na palubovku dostali všichni hráči, protože Pardubice jsou prostě Pardubice, a hlavně trenér šetřil opory na třetí utkání v témže dni.

S tímto týmem přišla třetí a poslední porážka 40:67. Navečer sehráli naši hoši třetí utkání proti fyzicky velice podměrečnému týmu a zvítězili 57:38.

V pátek byl na programu poslední zápas se soupeřem ze skupiny, kterým se stal tým Středočeského kraje. Do tohoto utkání vlétli naši hoši fantastickým způsobem, soupeř si musel vzít oba timeouty již v prvních čtyřech minutách utkání, protože se ujali vedení 16:0. Ústecký výběr nakonec vyhrál 58:47.

Odpoledne na něj čekal semifinálový soupeř z domácího kraje, tedy z Olomouce. I na tohoto soupeře, podobně jako ve všech utkáních, která jsme zvítězili, platila presinková obrana na půlce hřiště a ve velice napínavém utkání borci zvítězili 48:41.

Zdařilá odveta

V sobotu čekal na hráče poslední zápas, a to boj o páté místo opět proti Jižním Čechám. Rostoucí kvalita týmu se projevila právě tím, že jsme Jihočechy nepustili ani jednou do vedení a přehráli jsme je jasným způsobem 62:47. Bohužel, radost z vítězství zkalilo nepříjemné zranění Vladimíra Dolanského, který nekontrolovaně při rychlém protiútoku po vsítění koše upadl a narazil hlavou o čalounění konstrukce koše. Z palubovky musel být odnesen a zbytek utkání strávil vleže na lavičce pod kontrolou paní Haluzové až do příjezdu sanitky, která ho odvezla do nemocnice k vyšetření. Vyšetření neukázala žádné vážné zranění, Vláďa nafasoval límec kolem krku a bohužel se nemohl zúčastnit medailového ceremoniálu. Přejeme brzké uzdravení!

Do utkání se zapojili všichni hráči, někteří více, někteří méně, jak už to v basketbalu bývá. V jednom utkání zářil Petr Hammerle, v jiném Vladimír Dolanský, v jiném zase Štěpán Hanzlík, k nezastavení byl i Filip Kroutil, ale i Ondřej Doubrava.

Trenéři stavěli základní pětici na hráčích Kroutil, Hammerle, Haluza, Hanzlík a Doubrava. V náročných utkáních střídal také Vladimír Dolanský, v méně náročných utkáních nebo v těch, kde již nebyl úspěch možný, hráli také ostatní hráči.

Medaile na náměstí

Medailových ceremoniálů se účastnili jednotlivci a týmy od šestého do prvního místa. Znamená to, že náš tým musel po návratu do Olomouce dorazit na Horní náměstí, kde pod orlojem probíhaly medailové ceremoniály komentované vynikajícím Štěpánem Škorpilem, který při moderování čerpal z bohatých zkušeností a informací, které nasbíral jako sportovní komentátor. Z diplomu se radovala celá basketbalová výprava z Ústeckého kraje ve složení: Filip Kroutil (kapitán), Štěpán Hanzlík, Petr Hammerle, Vojtěch Haluza, Petr Doubrava, Vojtěch Plaček, David Rozsypal, Martin Sauer, Filip Bílý, Vladimír Dolanský, Viktor Jezbera a David Bejček, trenéři Ladislav Rous a Miroslav Soukup.
„Vzhledem k tomu, že jsme na olympiádu jeli po dvou společných trénincích a společně jsme nesehráli žádný zápas, jsem byl spokojen a myslím, že jsme v dané situaci uhráli maximum. Když jsem viděl kluky ze Sparty, tak jsem měl obavy, že skončíme tak předposlední,“ řekl s úsměvem na rtech trenér Ladislav Rous.

Trenér Rous dále pokračoval: „Nejlepšími hráči byli Filip Kroutil a Štěpán Hanzlík, ale i ostatní hráči se snažili a podávali své maximální výkony, když se dostali na hřiště. Myslím, že je to pro nás velký úspěch být pátí v republice, když nehrajeme extraligu. Můj názor je, že kdybychom zůstali pohromadě tak, jak jsme byli na olympiádě, tak bychom mohli hrát klidně extraligu.

Hráli jsme vyrovnanou hru se Spartou, která skončila na čtvrtém místě. My jsme se lepšili zápas od zápasu, porazili jsme jak Středočeský, tak i Jihočeský kraj, což jsou družstva, která byla v lize před námi. Všem klukům jsem poděloval za předvedené výkony.“

Ústecký kraj – Praha 52:57, – Jihočeský kraj 46:63, – Zlínský kraj 65:23, – Pardubický kraj 40:67, – Liberecký kraj 57:38, – Středočeský kraj 58:47, – Olomoucký kraj 48:41.

O páté místo: Ústecký kraj – Jihočeský kraj 62:47.

Konečné pořadí: 1. Pardubický kraj, 2. Moravskoslezský kraj, 3. Jihomoravský kraj, 4. Hlavní město Praha, 5. Ústecký kraj, 6. Jihočeský kraj.

AUTOR: RADIM KROUTIL