Ve hře o ligu je stále ještě jeden děčínský tým. Kadetky trenéra Záleského proklouzly do druhého kvalifikačního kola a o víkendu 8.-9. června si zahrají s děvčaty z Kralup o postup.

Junioři vstoupili do dvoudenního turnaje o ligu utkáním s libereckými Kondory. „A přestože družstvo soupeře táhli extraligoví hráči, naši kluci s nimi celé utkání drželi krok. Byl to zápas hodný Válečníků. Po většinu utkání byl Děčín na dostřel a poté, co ve třetí čtvrtině Liberec odskočil na patnáct bodů, dokázal se tým ve čtvrté části znovu vrátit na čtyři punkty. Víc už ale družstvo nezvládlo, ze sezóny vyhranější celek hostí si vítězství pohlídal,“ hodnotil nakonec porážku 74:82 šéftrenér děčínské basketbalové mládeže Robert Landa.

„Ve druhém utkání jsme se střetli s Karlovými Vary. Soupeř vypadal vyšší, silnější, hranatější, ale naši kluci na tom byli basketbalově o kousek lépe a vyhráli 71:54,“ pokračoval Landa.

Vývoj kvalifikační skupiny připravil aktérům na neděli zápletku v podobě postupové minitabulky. Pro Děčín byly karty rozdány jasně: výhrou o 14 bodů získají ligu, vítězství mezi 13 a 6 body znamená postup do druhého kvalifikačního kola a jakýkoli horší výsledek je konec nadějím.

Soupeřem v posledním utkání byl celek jihlavské Vysočiny. Tým, který v lize U17 sahal na postup do finálové skupiny, do kvalifikace ještě vyztužený odchovancem Dáňou. Děčínská naděje na potřebný výsledek uhasla již na přelomu první a druhé čtvrtiny. „V poločase jsme ztráceli již 21 bodů, a byť utkání tímto rozdílem i skončilo, družstvo lepší výsledek uhrát nedokázalo,“ podotkl Landa.

Ve všech třech zápasech byl jednoznačně nejlepším hráčem Děčína Lukáš Rozsypal. Dominoval na doskoku, v asistencích a hlavně se jako jediný dokázal i výrazně bodově prosadit. Jemu sekundující hráči zaostávali výkonnostně. Vysočina potvrdila kvalitu a z prvního místa zaslouženě postoupila, liberecký tým zase využil svých pendlů z extraligy. Děčínští junioři se pro příští sezónu musí spokojit s regionální ligou.

Své dva kvalifikační zápasy sehrály děčínské kadetky v Karlových Varech. „V prvním utkání zdolala naše děvčata hráčky Baníku Most 62:57, druhý zápas byl přímým soubojem o první postupové místo. Proti celku domácích jsme ještě v poločase vedli o dva body, závěrečná část se ale děčínským děvčatům nevydařila,“ smutnil Landa po porážce 54:75.

Kadetky mají ještě šanci uspět v druhém kvalifikačním kole za necelé dva týdny. V dvojutkání vyzvou tým z Kralup nad Vltavou.