Některé automobilové koncepty mohou být poněkud netradiční, leč ten nový od Dacia je dokonce vyloženě zvláštní. Už jen název Pu+Ra HPE, který je zkratkami pro Pure + Radical High Performance Electric, není úplně všední, nemluvě o vzhledu, který působí hodně sci-fi.

Na druhou stranu je zde také spousta „odboček“ do minulosti značky. Už zkratka HPE v názvu je odkazem na Lancii Beta ze sedmdesátých let, kde tatáž zkratka znamenala High Performance Estate. Zadní okno s horizontálními lamelami odkazuje na legendární Stratos, najít lze i odkazy na modely Aurelia a Flaminia a zelená barva, vedle toho že představuje udržitelnost a progresivnost, vzdává hold historickému vozu Lancia Flaminia Azzuro Vincennes.

Na vůz v pohybu se můžete podívat na oficiálním videu:

Zdroj: Youtube

Na druhou stranu není to jen historie samotné Dacie, kterou je vůz inspirován. Pomocnou ruku při tvorbě konceptu podala také italská společnost Cassina, vyrábějící nábytek. Od ní pochází konkrétně křesla řidiče a spolujezdce. Za zmínku stojí i kruhový motiv, objevující se na střeše, palubní desce, ale i na ovládacích prvcích mezi předními a zadními sedadly. Podle Lancie se jedná o tradiční motiv italských domácností.

Asi nikoho nepřekvapí, že se jedná v první řadě o designovou studii. Informace o elektrickém pohonu vozu Pu+Ra HPE, které značka vydala, jsou tak pouze v teoretické rovině, a hovoří primárně o tom, jaké parametry by mohly mít vozy za 10 let. Mluví se o dojezdu 700 kilometrů na nabití, nabíjecím čase pouhých 10 minut, a spotřebě pod 10 kWh na 100 kilometrů. Až budou mít elektromobily skutečně takové parametry, bude svět o mnoho krásnější.

Pu+Ra HPE se v podobě, v jaké byla představená, nikdy vyrábět nebude. Cílem je ukázat, že Lancie bude žít i nadále, a to se zcela novým zaměřením. Už příští rok se představí Lancia Ypsilon v hybridní a elektrické verzi, která si ze studie Pu+Ra HPE vezme několik prvků. Od roku 2026 bude Lancia představovat už výhradně elektrické modely, a od roku 2028 budou elektrická i všechna prodávaná auta.