Můžeme se přiklonit k tomu či onomu, podle toho zda jsme optimisty, či pesimisty. Podle toho zda víc soucítíme se zoufalými podnikateli, či s pacienty na jednotkách intenzivní péče a vyčerpanými zdravotníky.

Jisté jsou naopak jiné věci:

- Vláda i s novým ministrem zdravotnictví znovu osudově selhala. Na první pohled vědecky sestavený systém PES byl další marketingový trik. Předtím to byla chytrá karanténa či inteligentní trasování koncem léta.

- PES byl od počátku nelogický. Postavil do jedné roviny otevření obchodů a restaurací a stánků. Umožnil veřejné popíjení. Zatímco obchody jsou relativně bezpečné, sdružování bez zábran je pro koronavirus dar z nebes.

- Jestliže se bude nyní znovu zavírat, ať už s jakýmkoli předstihem a v jakémkoli režimu, vláda ztrácí zbytky důvěryhodnosti. Jak chce vynutit, aby lidé respektovali její pokyny, když se zesměšňuje každý den?

- Pootevření před týdnem bylo unáhlené. Snaha dopřát lidu „pěkné Vánoce“ byla ze strany vrchnosti pochopitelná, ale zpozdilá.

- Nejhorší je, že budou dál umírat lidé. Zvyšující se počet nakažených vede k tomu, že mnozí umřou zbytečně. Podíl na jejich smrti má nerozumné jednání vlády a kapacit, které jí radí.