VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ztracené děti policie někdy hledá roky, některé jsou v současnosti již dospělé

Ústecký kraj – Policisté každoročně pátrají v celé České republice po několika tisících dětí a mladistvých. Drtivou většinu z nich se podaří poměrně rychle nalézt.

16.5.2017
SDÍLEJ:

Pátrání po dětech je pro policii obzvlášť citlivé.Foto: Deník/Karel Pech

Jiné děti jsou ale v databázi pohřešovaných i mnoho měsíců nebo i let. Přibližně dvě desítky z nich hledá policie jako děti v ohrožení. Ať již kvůli tomu, že potřebují léky, nebo má policie poznatky, že by jim někdo mohl ublížit.

Není prakticky dne, aby policie ve své databázi neměla pohřešované dítě také z Ústeckého kraje. Nejinak je tomu i v současné době.

Například policisté na Děčínsku hledají patnáctiletou Bohuslavu Valentovou z Varnsdorfu, která minulý týden odešla do školy a od té doby o ní nikdo neslyšel. Nedorazila ani do školy.

Velkou část pohřešovaných dětí se ale podaří velmi rychle najít, nanejvýše v řádu dnů. Ne všechny pohřešované děti utečou přímo od rodin. Do statistik jsou totiž zahrnuté i děti z dětských domovů nebo diagnostických ústavů. Ty často utíkají i opakovaně, a tak se mohou do statistik dostat i několikrát ročně.

V policejních databázích jsou ale i děti mnoho let, některé by dokonce dnes již mohly být dospělé. To je případ například Jana Štefuci z Chomutova. Ten se ztratil na jaře roku 2005 jako ani ne devítiletý chlapec. I po dvanácti letech je stále zařazen v policejní databázi pohřešovaných osob, dnes mu tak může být již téměř 21 let.

Dva roky pátrají policisté i po Laře Kolmanové z Litoměřicka. Její osud je ale s největší pravděpodobností lepší než u ostatních pohřešovaných dětí, o jejichž osudu nikdo nic neví. Podle informací Deníku je totiž Lara u jednoho z rodičů v zahraničí. Policie ale tuto informaci nechtěla potvrdit.

Únos dvou dětí se šťastným koncem řešila policie loni v létě. Na konci srpna unesl Zdeněk Hryščenko se zbraní v ruce dívku a chlapce z Litoměřicka, následně je deset dní držel zavřené v jedné z garáží na ústeckém Střekově. Na stopu unesených se pátrači dostali poté, co chlapec napsal dopis rodičům. V tom popsal přibližné místo, kde je únosce drží.

Další velké pátrání po ztraceném dítěti trvá více než čtyři měsíce a také je spojené s Ústím nad Labem. Michaela Patricie Muzikářové se ztratila 11. ledna, od té doby o ní nikdo neslyšel. Do pátrání se zapojily nejméně desítky lidí, včetně dobrovolníků. K jejímu vypátrání to zatím nevedlo.

Na konci května se po celém světě slaví Mezinárodní den pohřešovaných dětí, tak zvaný Pomněnkový den. Pomněnkový den se zrodil v roce 1983 ve Spojených státech amerických jako den, který má připomínat osud pohřešovaných dětí. Prvním, kdo den takto označil, byl tehdejší americký prezident Ronald Reagan.

Ztraceným dětem, případně těm, které se dobrovolně rozhodnou odejít z domova, často pomáhá Linka bezpečí. Ročně se na ni obrátí přibližně 400 dětí, které utečou z domova. Na Linku bezpečí tak volá nějaké takové dítě prakticky každý den.

„Často jsme první, s kým děti mluví. Nejčastěji volají v první den útěku či v situaci, kdy o něm přemýšlejí," říká vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský.

Podle jeho slov by rodiče v případě, kdy se jim ztratí dítě, neměli ztrácet čas a co nejrychleji se obrátit na policii.

„Jako první opatření je možné zavolat kamarádům, rodičům kamarádů, jestli u nich náhodou dítě není. Pokud se rodič následně obrátí na policii, je potřeba říct základní údaje včetně toho, co se stalo krátce předtím. Zda nebyl doma například nějaký konflikt," dodává Porubský.

Autor: Alexandr Vanžura

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár automobilu a přístavku u garáže ve Vlčí Hoře.
7

FOTO: Ve Vlčí Hoře v noci hořel automobil

CO VYMYSLÍ? Vlevo trenér Zdenko Frťala, vpravo asistent Libor Macháček.

Varnsdorf míří do Vlašimi. I s Davidem Bredou

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Florbalisté věří v halu. Lano se ale může utrhnout, přiznal Štěpánek

Děčín - „Hala? Přál bych si halu do tří let. Reálně si ale myslím, že to bude do pěti,“ říká vedoucí děčínského florbalu.

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

České Švýcarsko – Letošní rok byl pro silně ohrožené čápy černé v národním parku České Švýcarsko rekordním. Narodilo se tu totiž nejméně 18 jejich mláďat, z nichž 16 se podařilo okroužkovat.

FOTO: Mrtvý potok. V Jílovském potoce v Děčíně uhynuly stovky ryb

Děčín – Téměř o všechny ryby přišel Jílovský potok na svém dolním toku. Rybáři během středeční večera a čtvrtečního rána sesbírali v potoce stovky ryb. Mezi nimi i mnoho dospělých pstruhů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení