VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zhoršenou kvalitu vody na přírodních koupalištích Děčínsko nehlásí

Ústecký kraj - Kvalita vody v přírodních koupalištích v Ústeckém kraji je až na pár výjimek dobrá.

29.7.2017
SDÍLEJ:

Koupání, ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Poslední měření hygieniků ukázala zhoršenou jakost vody na koupališti v Křižanově na Teplicku, kde je nízká průhlednost vody a také zvýšený výskyt indikátorů fekální znečištění. Voda do bazénu přitéká z Křižanovského potoka.

Limity pro sinice a chlorofyl jsou podle měření z poloviny července překročené také na Jezeře Chmelař v Úštěku, které je oblíbeným letním cílem turistů. Hygienici upozorňují, že u citlivých osob se po koupání mohou objevit zdravotní potíže a doporučují se po koupání v Chmelaři osprchovat.

„I když voda na Chmelaři není moc průzračná, koupat se tam s přítelkyní přesto chodíme. Nikdy jsme žádné vyrážky ani jiné zdravotní problémy z vody v jezeře neměli,“ říká Jan, který v Úštěku žije. „Poslední chladné dny však pomohly vodu trochu vyčistit,“ dodává.

To potvrzuje také vedoucí odboru obecné a komunální hygieny v Litoměřicích Hana Kovaříková. „Množení sinic podporuje horké počasí. Pokud je chladno a dostatečně prší, může se stav vody i zlepšit.“

Výskyt sinic v minulosti trápil také jezero v Píšťanech a správci na boj s nimi používali i modrou skalici, kterou sypali přímo do vody.

Tato metoda se však už nepoužívá. Potvrdil to současný nájemce kempu u jezera Pavel Vlk.

„Od používání modré skalice jsme ustoupili. Předpisy pro její používání jsou stále přísnější a příliš se nelíbí ani ochranářům přírody,“ řekl nájemce kempu s tím, že místo chemie nyní používají spíše mechanické odstraňování nečistot z hladiny.

Účinné je ale především na řasu a další nečistoty, na sinice tolik ne. Voda v bývalé pískovně je však podle něj v současné době kvalitní a bez sinic. „Hygienici u nás kvalitu vody nesledují. Není to plovárna, koupání u nás je na vlastní nebezpečí a kvalitu vody hlídáme sami,“ dodal Vlk.

U jezera Chmelař v Úštěku.

Na Děčínsku je voda ve sledovaných nádržích ke koupání vhodná. Přírodní koupaliště v Jetřichovicích, které napájí potok Chřibská Kamenice má například oddělené bazény pro plavce i neplavce. Bez kazu je voda i na koupalištích v Mikulášovicích a ve Velkém Šenově.

Stejně je na tom také jezero Milada na Ústecku. Od roku 2016, kdy tam hygienici začali vodu kontrolovat, tam ani zhoršenou kvalitu vody nezaznamenali. Snížená průhlednost vody a zvýšený obsah chlorofylu je ale v bývalém zatopeném lomu ve Varvažově a také v Chabařovicích. Tradičně čistá voda je také v bývalém lomu Barbora v Chlumci na Teplicku. Problémy hygienici nezjistili ani na vodních plochách na Chomutovsku a Mostecku.

Koupání, ilustrační foto.

Na oblíbeném Kamencovém jezeře u Chomutova je navíc od začátku tohoto týdne nainstalované nové molo. Četnost i rozsah odběrů vzorků vody a jejich rozložení po dobu koupací sezóny se pro každý rok stanovuje monitorovacím kalendářem.

„První vzorek musí být odebrán krátce před zahájením koupací sezóny. Další odběry jsou rovnoměrně rozloženy v průběhu celé koupací sezóny,“ říká hygienička Hana Kovaříková.

U vod, kde hygienici předpokládají rozmnožení sinic jsou odběry prováděné v časovém intervalu ne delším než 14 dní.

„Přítomnost sinic si člověk může ověřit i sám. Stačí nabrat vodu do PET lahve a nechat ji v klidu stát asi 20 minut na světle. V případě, že se u hladiny vytvoří zelený kroužek tvořený organismy ve tvaru „sekaného jehličí nebo zelené krupice“ a voda přitom zůstane čirá, potvrzuje to přítomnost sinic,“ vysvětluje Hana Kovaříková.

V případě, že se vodě nacházejí řasy, zůstane voda v lahvi zakalená, nebo začne zákal klesat ke dnu.

Zhoršená jakost vody neznamená zákaz koupaní, ale skutečnost, že je mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. Mezi ohroženou skupinu patří malé děti, starší osoby a těhotné ženy. Míra zdravotních komplikací závisí na citlivosti jedince, množství vody, která byla polknuta při koupání, době pobytu ve vodě a míře jejího znečištění.

Autor: Michaela Rozsypalová

29.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Schulz.
2

Čtvrtečník Martina Schulze: Je cestou udržitelný rozvoj turistického ruchu?

Tony Ducháček se skupinou Garage vystoupí v Jetřichovicích na festivalu Cesta z města.

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Děčínsko – Dlouhé roky připomínaly žluté kvítky řepky na nábřeží v Děčíně drama, které se na Labi odehrálo 15. srpna během povodní. Tehdy zde při odstřelu neovladatelné lodě zemřel muž. Šlo o jedinou oběť povodní z roku 2002 na Děčínsku.

Žádná úcta k mrtvému. Pomník zavražděného hocha kdosi ničí

Varnsdorf – Velkou bolest zažívají už čtyři měsíce rodiče devatenáctiletého Dominika z Varnsdorfu, který byl zavražděn o letošních Velikonocích. Smutek ze ztráty syna zesilují vandalové. Už třikrát totiž zničili pomníček, který vznikl spontánně na místě vraždy.

V národním parku objevili vzácného netopýra

Děčínsko - Netopýra Saviova, silně ohrožený druh, objevili odborníci nedaleko Hřenska.

Léto neléto, lyžařské areály zbrojí na zimu

Děčínsko – Přestože do startu zimní sezony chybí ještě mnoho měsíců, příprava lyžařských areálů na nadcházející zimu je v plném proudu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení