VYBRAT REGION
Zavřít mapu

HLASUJTE: Zeď nechceme, hlásají iniciativy

Děčín – /INFORGRAFIKA/ NE Děčínské protipovodňové zdi, křičí tři stovky lidí na Facebooku

4.3.2010
SDÍLEJ:

DěčínFoto: Deník/Michaela Hlinková

Vlna nevole se zvedla v Děčíně proti protipovodňové zdi, jež by měla stát před děčínskou poliklinikou a zasahovat i do Mariánské louky. Odpůrci tvrdí, že zničí cenné archeologické území prohlášené za památku a naruší ráz parku na Mariánské louce.Odpůrci protipovodňové zdi už vytvořili na Facebooku skupinu. K dnešnímu dni má více než tři stovky fanoušků. „Kdyby byly na Labi hotové jezy, nemusela by se stavět tato zeď, zametly by se dva problémy, a to splavnost Labe v letních měsících a také regulace přívalů velké vody. Poděkujme ekologům!,“ tvrdí diskutující Pavel Trachta.

Proti zdi je i radní Valdemar Grešík. Do doby, než se objevil projekt, prý neměl informace o tom, jak by měla protipovodňová opatření vypadat. „Vždycky jsem byl ujišťován, že o výstavbě protipovodňových opatření, zejména o vhodnosti těch kterých zábran, lze diskutovat. Jenže události nás předběhly a my teď stojíme před téměř hotovou věcí,“ zlobil se Grešík.

Poukázal na to, že konkrétně proti betonové zdi u polikliniky a u Mariánské louky se ohradili i památkáři. To potvrdil náměstek ústeckého pracoviště Národního památkového ústavu Petr Hrubý.

„Naše nesouhlasné stanovisko ale bylo k ničemu, protože úředníci na děčínské radnici usoudili, že existují další veřejné zájmy, které jsou nad zájmy památkářů,“ uvedl Hrubý. Památkově chráněná je celá Mariánská louka i to, co je pod ní. „Výstavbou nezmizí jen stromy z Mariánské louky, ale zničí se i cenné historické souvislosti pod zemí,“ poznamenal Hrubý.

Magistrát připomínky památkářů ale zcela ze stolu nesmetl. Na jejich základě stanovil podmínky, které musí stavebník dodržet. „Podmínek je několik, například, že těžká technika smí jezdit jen po stávajících komunikacích, samozřejmostí ze zákona je další archeologický průzkum, náhradní výsadba za pokácené stromy a další,“ vysvětlila mluvčí děčínského magistrátu Romana Silvarová.

Kvůli výstavbě má v místě padnout k zemi devadesát kusů dřevin. V samotném prostoru Mariánské louky je k pokácení celkem třicet kusů stromů, čtyřiadvacet z toho s obvody nad osmdesát centimetrů. 12 stromků včetně skupin keřů je v prostoru parku k přesazení a k jejich kácení vůbec dojít nemusí.

Lékaři a další pracovníci, kteří v poliklinice sídlí, zatím nemají na výstavbu zdi jasný názor. Chybí jim totiž informace.

Mapa kudy povede protipovodňová zeď.

„Jediné, co mohu říct, je to, že se stěhujeme . Mezi důvody patří i to, že jsme byli několikrát vytopení,“ uvedla Petra Saviová z Rehacentra.

Chirurg Ladislav Trněný má v poliklinice ordinaci. Je i děčínským zastupitelem a také nemá vyhraněný názor.

„Vůbec nic k problému nevím, o tom, jak mají protipovodňová opatření vypadat, jsme nikdy nejednali. Čekám na 16. březen, kdy se koná veřejné setkání s odborníky, kteří by zastupitelů a všem dalším zájemcům měli celý problém objasnit,“ řekl Trněný.

Výstavba protipovodňových opatření vyjde na zhruba 330 milionů korun. Z pětadevadesáti procent bude hrazena z dotace programu Podpora prevence před povodněmi II. Zbylých pět procent uhradí město, krajský úřad a Povodí Labe, ze stavbou by se mělo začít příští rok.

PROČ ANO
Vladislav Raška
primátor Děčína

Jsem pro protipovodňová opatření. Na rozdíl od jiných mám před očima následky, které napáchaly povodně v minulých letech. Cílem opatření proti povodním je nejen ochrana majetku občanů a města, ale díky nim bude zajištěna při zvýšené hladině Labe průjezdnost města a dopravní obslužnost.
PROČ NE
Jan Dostál
Greenpeace

Projekt je udělaný velmi špatně. Navrhovaná opatření poškodí cenná území, která jsou památkově chráněná, projektu musí ustoupit i řada stromů a zeleně.. Utopí se miliony v nesmyslu, který bude k ničemu, zničí co se dá, ale za to si pár správně sedících namastí kapsu.
POVODNĚ A ŠKODY:
V ROCE 2002 v Děčíně a jeho okolí bylo zaplaveno území, kde žije asi 1600 obyvatel. Voda dosáhla výšky dvanácti metrů pětatřiceti centimetrů. Zoufalí lidé museli opustit své domovy s nejnutnějšími osobními věcmi. Zatopeno bylo Staré Město, pobřežní komunikace a také oblasti podél Jílovského potoka a Ploučnice. Pod vodou byl Kaufland, Plus, Hypernova. Škody dosáhly výše více než dvě stovky milionů korun. Město získalo z pojištění, darů, od státu a kraje zhruba sto padesát milionů na pokrytí těchto škod. Další povodeň, blesková, postihla Děčín loni. Ta napáchala škody za sto třicet milionů korun.

Autor: Alice Klaubenschalková

Souhlasíte s výstavbou protipovodňové zdi?

ANO

31 %

NE

69 %

Hlasovalo: 103

Anketa byla ukončena

4.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rumburské slavnosti 2017.
65

OBRAZEM: Na slavnostech v Rumburku vystoupil i Maxa nebo Holanová

Izabela Štěpánková se narodila Nikole Štěpánkové a Stanislavu Doležalovi z Jiříkova 1.srpna v 1.56. Měřila 49 cm a vážila 3 kg.
9

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

Lidé už mladému chovateli z Předlic zabili desítky zvířat

Předlice – Pomáhá zraněným a opuštěným zvířatům, jeho minizoo v předlické Kolonii navštěvují děti z mateřinek a nadšeně poslouchají povídání o životě čtvernožců. Se svou největší bolestí se však osmnáctiletý chovatel Adam Matouš svěří jen jejich učitelce. Jeho zvířata totiž někdo zabíjí.

FOTO: Ve Vlčí Hoře v noci hořel automobil

Děčínsko - K nahlášenému požáru automobilu a přístavku u garáže vyrazily do Vlčí Hory v sobotu 19. srpna krátce po třetí hodině ranní tři jednotky hasičů.

Převzetí nemocnice v Rumburku se odkládá, její cena je však již dána

Rumburk – Kraj i Rumburk už vědí, jakou cenu má Lužická nemocnice. Krajský úřad zároveň oznámil, že kvůli jedné akcii, kterou město nevlastní, posune převzetí celé nemocnice o půl roku.

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení