VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze šťastlivců se stávají zoufalci

Děčínsko - Mnozí lidé si půjčují peníze a pak se kvůli dluhům dostávají do tíživých životních situací, v nejednom případě čelí i trestnímu stíhání u soudu

1.12.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jaroš Milan

Peníze ihned, nekonečné trable později. I tak by se dal poopravit reklamní slogan mnohých bankovních domů i finančních společností, které nabízejí okamžité úvěry a půjčky bez ručitelů v desetitisícových i statisícových částkách. Ze šťastných držitelů peněz, které se rychle rozplynou na nejrůznější výdaje, se ale posléze mnozí stávají nešťastníci.

„Měl jsem dobře placenou práci a v krátké době si vzal tři půjčky. Měsíční splátky dosahovaly zhruba osmitisícové výše a bez větších problémů jsem je hradil. Jenže pak jsem onemocněl a skončil v invalidním důchodu. Příjem mám teď několikanásobně nižší a nahromaděné dluhy nejsem schopen vyrovnat,“ líčil pětapadesátile­tý muž.

Zoufalá situace ho přivedla do Občanské porady děčínského Charitního sdružení.

„Bohužel, podobných záležitostí tady v poslední době řešíme stále více. Leckdy se těch možností, jak se ze svízelné situace dostat, zrovna moc nenabízí. V případě tohoto pána jsme společně učinili první kroky k tomu, aby soud přijal jeho návrh na prohlášení osobního bankrotu, aby se jeho zadluženost nezvyšovala sankčními poplatky,“ vysvětlila poradkyně Olivie Bílá.

Půjčka ze zoufalství

Někteří lidé si půjčí peníze třeba lepší vybavení domácnosti formou úvěru na vybrané zboží. Další chtějí peníze v hotovosti, aby s nimi mohli nakládat podle momentálních potřeb.

„Právě jeden z mých klientů, starší pán z Děčína potřeboval nutně peníze na nákup drahých léků pro svoji těžce nemocnou manželku. Půjčil si sto tisíc a později se ukázalo , že to byl dost zoufalý krok. Důchodce neměl z čeho splácet,“ přiblížil jeden ze svých právních případů děčínský advokát Narcis Tomášek.

Věděli, že splácet nebudou

Vedle nešťastníků, kteří přecenili své možnosti, půjčené peníze už utratili a teď nemají z čeho půjčky nebo úvěry splácet, jsou i mnozí spekulanti. Peníze si půjčovali a nebo úvěr si brali s vědomím, že je splácet nebudou a poskytovatelé půjček jejich fígle odhalili příliš pozdě.

„Podobnými kauzami se pak zabývá policie. Letos jsme takových úvěrových podvodů zaznamenali pětapadesát,“ uvedl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.

Trestních oznámení na neplatiče půjček a úvěrů stále přibývá. Většinou je podávají společností jako Provident, Home Credit a další.

Za blbost se platí

Prokázat, že šlo ze strany žadatelů o podvodné jednání, nebývá vždy snadné. „Podaří se to třeba až na základě dodatečného ověřování nepravdivých údajů uváděných při uzavírání smluv,“ poznamenal šéf děčínské hospodářské kriminálky Jan Zýka.

Podaná trestní oznámení nekončí vždy verdiktem spáchání podvodu. Lidé se do nesnází dostali třeba proto, že se řádně neseznámili se smluvními podmínkami úvěru či půjčky, nezajímali se o to, kolik peněz celkem ve skutečnosti budou muset uhradit.

„Za blbost se prostě platí,“ dodal Zýka na adresu některých držitelů půjček i jejich poskytovatelů, kteří si s vidinou tučných zisků nedokáží si řádně ověřit, jestli mají u svých klientů záruku řádného splácení.

Možná pomůže projekt

Občanská poradna v Děčíně chce prostřednictvím nového projektu získat peníze z Evropských sociálních fondů právě na osvětovou činnost zaměřenou na to, jak postupovat při řešení obtížných finančních situací. „Pokud se svojí žádostí uspějeme, budeme našim klientům poskytovat včasný právní servis, aby se drahými půjčkami do zbytečných těžkostí nedostávali,“ řekla poradkyně Olivie Bílá.

Někteří lidé si zkomplikovali život určitou naivitou, že se jim nějakým způsobem peníze podaří vrátit. Jednu půjčku překrývali další a další. Pak se jejich problémy navršily a staly se neřešitelnými.

„Soudil jsem několik takových případů. Svým způsobem je mi těch lidí líto, na druhou stranu ale každý musí být zodpovědný za své jednání,“ připomněl předseda děčínského okresního soudu Miroslav Kureš.

Autor: Josef Suk

1.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malíř André Bytomski pracuje v Míšni řadu měsíců na mistrovské kopii slavného Kříže v horách/Děčínského oltáře od Caspara Davida Friedricha.

Mistrovskou kopii slavného Děčínského oltáře přiveze na zámek loď

POLICIE - ilustrační foto.

Auto ukradl v Rakousku, ten samý den s ním boural v Děčíně

FOTO: U Jiřetína skončil kamion v příkopu

Jiřetín pod Jedlovou - Krátce po půl druhé odpoledne v pondělí 26. června vyjela profesionální jednotka z Varnsdorfu na silnici číslo 9 mezi Jiřetínem pod Jedlovou a obcí Lesné k nehodě nákladního vozidla, které skončilo v příkopu mimo vozovku.

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

Severní Čechy - Najděte si svoji nejoblíbenější hospůdku v naší nabídce a pošlete jí svůj hlas!

Problémové domy v Děčíně „srovná“ zákon

Děčín – Zneužívání sociálních dávek a vyloučeným lokalitám, nejen na Děčínsku, by mohl být brzy konec. Od 1. června vyšla totiž v platnost novela zákona o pomoci v hmotné nouzi. Ta městu dovoluje vydat opatření na určité domy, kde se pak nově příchozím nájemníkům nebudou vyplácet doplatky na bydlení.

Rozkrývá dotační podvody, teď zřejmě půjde před soud

Ústecký kraj – Leo Steiner poukazuje na rozsáhlé dotační machinace v kauze ROP Severozápad už pět let. Jako odborník na evropské fondy pracoval na Úřadě regionální rady Severozápad, kde se porcoval medvěd evropských peněz.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies