VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zateplování ohrožuje ptáky

Děčínsko - Úpravy paneláků, s kterými se na jaře začíná, ničí hnízda

4.4.2009 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Zdeňka Svobodová

Zprávu o tom, že zateplování panelových domů ohrožuje rorýse a netopýry, vyvěsily na doporučení ministerstva životního prostředí na svých internetových stránkách místní městské úřady. Tento problém se podle ochranářů a zoologů týká přímo Děčínska.

„Při zateplování budov dochází k likvidaci stanovišť některých chráněných živočichů, především rorýsů obecných a netopýrů. Netopýři v domech přezimují, rorýsi na nich hnízdí. Na lidských stavbách jsou závislí. Osídlili především dutiny v podstřeší budov, do kterých se dostávají přes ventilační průduchy,“ řekl Rudolf Sochor, ředitel Lesnické školy ve Šluknově. Právě tyto průduchy jsou při zateplování většinou zaslepovány.

Borek Franěk ze Správy Chráněné krajinné oblasti České středohoří uvedl, že konkrétně v Děčíně jsou ohroženy i sýčkové, kteří žijí především na sídlištích Březiny a v Boleticích.

„Situaci sledujeme. Jde o to, že firmy, které paneláky zateplují, o tom, že tam hnízdí ptáci, mnohdy ani nevědí. Kontrolujeme hnízdiště a upozorňujeme místní úřady, aby na jejich ochranu dbaly,“ uvedl Franěk. Dodal, že pokud při zateplování nebo rekonstrukci dojde k ohrožení chráněných druhů, může stráž přírody stavbu na místě zastavit.

Ivana Klusáčková z odboru pro stavební činnost Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce upozorňuje, že pokud na stavbách hnízdí ohrožení ptáci, musí firmy při zateplování požádat její odbor o výjimku z ochranných podmínek živočichů.

„Pokud to je možné, výjimku jim udělíme. Jinak se v době hnízdění nesmějí žádné stavební úpravy na domech ve vzdálenosti do pěti metrů od hnízda provádět,“ připomenula Klusáčková. Rorýsi hnízdí a vyvádějí mladé mezi patnáctým dubnem a patnáctým srpnem.

Na stavebním odboru CHKO Labské pískovce v poslední době schválili výjimku pro rekonstrukci domů v Jílovém. Samotný projektant stavby navrhl, že hnízdiště ptáků ve větracích šachtách nahradí osázením ptačích budek pod střechou.

„Někteří lidé nás na výskyt ptáků na domech sami upozorňují,“ řekl ještě Borek Franěk z CHKO České středohoří. Přesto by podle ochranářů bylo dobré, aby lidé věděli, že ptáci a netopýři stavbám nijak neškodí. Naopak mohou být obyvatelům domů užiteční a sloužit jim. Už jen tím, že loví obtížný hmyz.

Autor: Jan Trojan

4.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DSA. Ilustrační foto.

K pádu ze skály letěl vrtulník. Byl vymyšlený

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Čtvrtečník Martina Schulze: Je cestou udržitelný rozvoj turistického ruchu?

Doubice - Takhle ke konci prázdnin se najednou objevují zprávy o tom, že skoro všude je moc turistů.

POVODNĚ 2002: Labe rozdělilo Ústí na dvě města. Velké mosty byly k ničemu

Ústecký kraj - Katastrofální záplavy působily komplikace i lidem žijícím daleko od řeky. Pokud chtěli přejet mezi kraji, najeli i stovky kilometrů. 

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Děčínsko - Pozvánky na koncerty, výčet zásahů městských strážníků nebo exkurze na Pravčickou bránu v doprovodu strážců přírody. Přečtěte se přehled událostí na Děčínsku.

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Děčínsko – Dlouhé roky připomínaly žluté kvítky řepky na nábřeží v Děčíně drama, které se na Labi odehrálo 15. srpna během povodní. Tehdy zde při odstřelu neovladatelné lodě zemřel muž. Šlo o jedinou oběť povodní z roku 2002 na Děčínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení