Oproti jiným regionům se lidé nemusí bát, že jim některá ze dvou nemocnic na Děčínsku na poslední chvíli oznámí: Vaše dlouho plánovaná operace se kvůli nedostatku finančních prostředků odloží.

Rumburská i děčínská nemocnice nic takového naštěstí nechystají. Obě dvě zdravotnická zařízení budou operovat bez omezení až do konce roku.

„Snažili jsme se rovnoměrně rozvrstvit plánované operace do celého roku tak, aby nemohlo dojít k tomu, že ke konci roku budeme muset některým pacientům říct, že se letos operace nedočkají a musí počkat do příštího roku,” říká ředitel Lužické nemocnice a polikliniky v Rumburku Darek Šváb. Podle jeho slov ale není možné nikdy vyloučit omezení počtu operací.

„Nemůžeme totiž znát počet akutních operací a zdravotnických zákroků rok dopředu. Stačí, aby u nás došlo k nějaké vážné nehodě autobusu nebo vlaku, a naše předběžné výpočty naprosto přestanou platit,” dodal Šváb. Rumburská nemocnice funguje jako spádová pro celé Šluknovsko.

Podobný postup zvolili také v Krajské zdravotní, pod kterou spadá děčínská nemocnice. „Krajská zdravotní na začátku tohoto roku na základě reálných statistických údajů z předchozího období simulovala potřeby v oblastech akutní i neakutní zdravotní péče pro tento rok a tyto potřeby konfrontovala s objemem prostředků na zdravotní péči, garantovaných zdravotními pojišťovnami pro dané období. Ve všech nemocnicích Krajské zdravotní proto byla neakutní operativa omezována průběžně, během celého roku,” říká Jiří Vondra, mluvčí největšího poskytovatele zdravotní péče v regionu.

Krajská zdravotní snižovala počty plánovaných výkonů již v průběhu roku. A to především kvůli nové úhradové vyhlášce, která snížila reálné příjmy nemocnic.

Společnost se proto snažila snížit náklady především v neakutní péči a nechala si kvůli tomu provést několik auditů, které měly ukázat, kde je možné ušetřit nějaké peníze.

„Z pohledu prostředků vynaložených na zdravotní péči a s ohledem na jejich reálné snížení byla společnost nucena preferovat hmotné zajištění oblasti neodkladné - akutní zdravotní péče. Náklady v akutní péči totiž není možné nijak redukovat,” doplnil Vondra.