Krajská policie má pro speciální pořádkovou jednotku v Ústeckém kraji přislíbeno 170 až 200 tabulkových míst. Oddíl nevznikne na úkor stávající hlídkové služby, ale pravděpodobně z nově příchozích policistů. Potvrdila to krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Reagovala tak na informace, že by měla nová jednotka vzniknout ze současných policistů. A mělo by tak dojít k oslabení počtu policistů na obvodních odděleních. Tedy těch, kteří jsou přímo v ulicích měst a obcí.

„Speciální pořádková jednotka nevznikne na úkor hlídkové služby v okrscích,“ mírnila obavy o bezpečnost v jednotlivých regionech Poláčková.

„Podle dostupných informací by měla být nová jednotka vytvořena z nových příslušníků policie. To je pro nás velmi důležité, protože nedojde ke snížení bezpečnosti v jednotlivých obcích,“ říká šluknovská starostka Eva Džumanová. Ta se také setkává s názory, že by bylo lepší posílit počty policistů přímo na odděleních.

„To rozhodnutí je ale na odbornících od policie, takže uvidíme. Pro mne je hlavní bezpečnost,“ dodala Džumanová.

Právě obavy o snížení počtu policistů v ulicích vyvolaly poměrně silnou reakci některých starostů z Ústeckého kraje.

Nic takového ale podle Poláčkové policie nechystá. Jednotku podle ní pravděpodobně vytvoří z nově zaměstnaných policistů a těch současných, kteří si zažádají o přechod ze stávajícího místa do speciální jednotky. Budou to prý nejspíš policisté, kteří už dnes při svém zařazení v hlídkové službě působí i v současné krajské pořádkové jednotce.

Dnes ji policie svolává, pokud je potřeba, běžně ale její členové působí na odděleních. Nově by šlo o speciální oddíl, který bude připraven zasáhnout kdykoliv.

Policie se rozhodla v Ústeckém kraji zřídit speciální pořádkovou jednotku poté, co lidé ze Šluknovského výběžku začali protestovat proti rostoucí kriminalitě. Z ní místní lidé i tamní samosprávy viní nově příchozí Romy, kteří se do regionu přistěhovali z jiných částí republiky. Místní tvrdí, že realitní kanceláře kupují především ve středních Čechách byty i s nepřizpůsobivými, které pak odstěhují na sever, a opravené byty se ziskem prodají. Na sestěhování sociálně slabých založila svou živnost i řada podnikatelů, kteří si pořídili ubytovny a od státu inkasují příspěvky na sociální bydlení.

Už dnes v regionu působí asi 200 příslušníků pořádkové jednotky z Prahy, kraj je ale chce nahradit vlastními lidmi. Při opakovaných demonstracích ve Varnsdorfu a Rumburku policie už pátý víkend po sobě nasadila stovky policistů i s vrtulníkem. Největší zásah si vyžádala demonstrace ve Varnsdorfu 10. září, kdy se pochodu účastnili i extremisté a došlo na střety s policií. Tehdy policie použila vodní dělo, zasahovali i policisté na koních a předvedeno bylo přes 30 lidí. Zásahy policie si doposud vyžádaly náklady přes pět milionů korun.