Už čtrnáctkrát museli hasiči z Děčínska vyjíždět k požárům, které založili nepozorní zahrádkáři. Mnozí z nich totiž jarní úklid na svých zahradách řeší vypalováním staré trávy.

„Pálení staré trávy i ostatních porostů v souvislých plochách je zákonem o požární ochraně zakázáno,“ varoval mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan. Dodal, že při vypalování staré trávy hrozí nebezpečí nekontrolovatelného rozšíření požáru. Své o tom ví i Jirka, obyvatel malé vesnice ve Šluknovském výběžku. „Už můj táta vypaloval starou trávu, nikdy se nic nestalo, až loni. Tráva byla asi příliš suchá, oheň se přehoupl i na kůlnu, kde jsem měl uložené dřevo. Na průšvih bylo zaděláno během okamžiku,“ přiznal muž. Oheň se mu za pomoci sousedů podařilo uhasit ještě před příjezdem hasičů. Letos se raději chopil hrábí a starou trávu vyhrabal. „Sice je to pracné, ale bezpečné,“ řekl Jiří.

Za nezákonné vypalování trávy hrozí neukázněným zahrádkářům až pětadvacetitisícová pokuta.

Málokdo ovšem ví, že také další typicky jarní aktivity podléhají omezení. Jedná se především o spalování listí, shrabané trávy či pálení klestí, a to i přesto, že zahradník odpad pálí v ohništi. „Zákon tyto činnosti sice výslovně nezakazuje, ale je nutné je předem ohlásit příslušnému hasičskému záchranného sboru a dbát jeho pokynů,“ upozornil Marvan.

Hasičům je pak třeba nahlásit místo a čas pálení, odpovědného člověka, včetně kontaktu na něj. Pálit biologický odpad smí jen člověk starší osmnácti let.

K nenahlášeným pálením vyjížděli čtrnáctkrát už i děčínští strážníci. „Lidé volají, že soused na zahradě něco pálí a oni nemohou ani vyvětrat. Každý takový telefonát jedeme prověřit přímo na místo,“ vysvětlil mluvčí strážníků Tomáš Pavlík. Pokud člověk pálí povolené věci, tak mu strážníci vysvětlí, že o ohni musí informovat i hasiče. V případě, že v ohni naleznou nebezpečný odpad, jako například pneumatiky či plasty, tak vše řeší přes příslušným odbor děčínského magistrátu. „Oheň musí okamžitě uhasit, strážníci vše nafotí a sepíšou. V takovém případě hrozí lidem vysoké pokuty,“ doplnil Pavlík.

Před přestupkovou komisi děčínského magistrátu se letos ještě žádný zahrádkář nedostal. „Letos jsme zatím nemuseli nic hlásit, jednalo se vždy o likvidaci biologického materiálu,“ ukončil Pavlík.