VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za ošetření dluží cizinci tisíce

Děčín/Rumburk - Nemocnice si stěžují, že vymáhání pohledávek není jednoduché. Soudní náklady jsou mnohdy vyšší než dluhy.

21.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Adolf Horsinka

O tisíce korun ročně přichází děčínská i rumburská nemocnice kvůli nepojištěným cizincům. Peníze se v řadě případů nikdy nepodaří vymoci, protože se jedná o sociálně slabé jedince, kteří nic nemají. Nejtěžší je situace s Němci, Slováky a Dány, o něco úspěšnější jsou nemocnice při získávání dlužných částek u Vietnamců nebo Ukrajinců.

„Výběr dlužných částek je bohužel nedílnou součástí každodenní praxe našich nemocnic, výjimkou není ani ta děčínská,“ uvedl Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní a.s, pod kterou děčínská nemocnice spadá.

Za rok 2009 dlužili cizinci děčínské nemocnici bezmála padesát tisíc korun, k letošnímu poslednímu dubnu je to už jednačtyřicet tisíc korun. „Některé dluhy se nám zatím nepodařilo z cizinců vymoct. Převedli jsme je proto do letošního roku a ve vymáhání pokračujeme,“ vysvětlil Vondra.

Podobně je na tom i Lužická nemocnice v Rumburku. Cizinci v loňském roce dlužili rovněž okolo padesáti tisíc korun. Od počátku letošního roku je to už patnáct tisíc korun. „Na dlužnou částku vždy vystavíme fakturu. Pokud není uhrazena v termínu splatnosti, zašleme dlužníkovi upomínku a poté pohledávku předáme našemu právnímu zástupci,“ vysvětlil ekonomicko-organizační náměstek ředitele Lužické nemocnice Petr Urban. Dodal, že při vymáhání dluhů spolupracuje nemocnice i s cizineckou policií.

„Policisté nám pomáhají například při identifikaci pacienta, který u sebe často žádný doklad totožnosti nemá. Spolupráce je na velmi dobré úrovni,“ pochvaloval si náměstek.

Kolik dluží:
Děčínská nemocnice:
rok 2009 – 49 910
leden–duben 2010 – 41 000
Lužická nemocnice Rumburk:
rok 2009 – 50 000
leden–duben 2010 – 15 000

Lužická nemocnice v Rumburku se však brání tomu, aby dluhy narůstaly do vysokých částek.

„Ze zákona jsme povinni poskytnout neodkladnou a nezbytnou péči. Pokud je pacient schopný převozu a pojišťovna souhlasí, tak nemocného posíláme do jeho státu,“ vysvětlila Markéta Horesh, která má v Lužické nemocnici na starost kontakt s pojišťovnami i s cizinci.

Nemocnice si však stěžují, že vymáhání pohledávek není jednoduché. Mnohokrát musí zvážit, zda se vůbec vyplatí po cizinci dluhy požadovat. „Mnohdy jsou soudní náklady na vymáhání vyšší než samotná dlužná částka,“ dodal mluvčí Vondra. V případě neúspěšného urgování dlužné částky předá ekonomické oddělení děčínské nemocnice daný případ oddělení právnímu, které ve vymáhání pokračuje soudní cestou.

Ústav zdravotních informací a statistiky na svých stránkách zveřejnil, že cizinci dluží za loňský rok nemocnicím a ambulancím ČR 49 milionů korun. Nejčastěji byli ošetřeni pacienti ze Slovenska, Ukrajiny, Vietnamu, Německa a Ruska. Nejvyšší náklady byly vynaloženy na léčení Slováků, činily 145,5 milionu korun. Počty ošetřených cizinců za rok 2009 jsou srovnatelné s údaji za rok 2008.

Autor: Michaela Hlinková

21.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Schulz.

Čtvrtečník Martina Schulze: Je cestou udržitelný rozvoj turistického ruchu?

Tony Ducháček se skupinou Garage vystoupí v Jetřichovicích na festivalu Cesta z města.

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Děčínsko – Dlouhé roky připomínaly žluté kvítky řepky na nábřeží v Děčíně drama, které se na Labi odehrálo 15. srpna během povodní. Tehdy zde při odstřelu neovladatelné lodě zemřel muž. Šlo o jedinou oběť povodní z roku 2002 na Děčínsku.

Žádná úcta k mrtvému. Pomník zavražděného hocha kdosi ničí

Varnsdorf – Velkou bolest zažívají už čtyři měsíce rodiče devatenáctiletého Dominika z Varnsdorfu, který byl zavražděn o letošních Velikonocích. Smutek ze ztráty syna zesilují vandalové. Už třikrát totiž zničili pomníček, který vznikl spontánně na místě vraždy.

V národním parku objevili vzácného netopýra

Děčínsko - Netopýra Saviova, silně ohrožený druh, objevili odborníci nedaleko Hřenska.

Léto neléto, lyžařské areály zbrojí na zimu

Děčínsko – Přestože do startu zimní sezony chybí ještě mnoho měsíců, příprava lyžařských areálů na nadcházející zimu je v plném proudu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení