Od bleskové srpnové povodně uběhly už více než dva měsíce, ale lidé v některých částech Děčína mají stále plno starostí s odstraňováním povodňových škod. Mohou je zmírnit i peněžní dary, které postižení majitelé vytopených nemovitostí dostali z finanční sbírky města. Na jejím kontě se sešlo čtvrt milionu korun.

„Voda se k nám dostala v celém přízemí. Naštěstí tam jde o prostory, které využíváme k odkládání sezónních věcí. Kdyby to byla obydlená část domu, ty škody nba nábytku a dalším vybavení by byly podstatně větší,“ vzpomínala na srpnové řádění velké vody z Bělského potoka Jarmila Andělová z Tělocviční ulice v děčínské městské části Bělá.

Tamní obyvatelé očekávali, že dojde k nějakým regulačním úpravám potoka. Mělo to v plánu i Povodí Ohře.

„Jenže pak dostaly přednost úpravy v jiné části toku. Dál žijeme ve strachu, jakou neplechu tady napáchá voda při dalších přívalových deštích.

V zástavbě za děčínským zimním stadionem škodila letos v srpnu zase Ploučnice. Pro peníze z povodňové sbírky si proto přišlo hned několik majitelů tamních rodinných domků.

„Rozvodněná řeka nám vytopila sklepní prostory. Máme tam šest místností a ve všech bylo okolo třiceti centimetrů vody. Mimo jiné jsme museli narychlo zachraňovat počítač a další vybavenost z místnosti, kterou využívám jako kancelář ke svému podnikání,“ popisovala srpnové nadělení Věra Tříletá.

Ploučnice se v čase povodní stává nemilovanou řekou i pro další obyvatele Starého Města.

„Měl jsem ve sklepě přes metr vody. Spousty věcí už jsem nestihl odnést pryč a pak jsem všechno, co voda poničila, postupně vyhazoval. Na řadu přišlo vysoušení zaplavených prostor, ale to ještě asi nějakou dobu potrvá,“ líčil následky srpnové povodně Michal Murín, který bydlí v ulici U školky. Dodal, že největší trable měl s plotem.

„Voda ho prostě odnesla a tak jsem se musel pustit do stavby nového. Dodělal jsem ho před pár dny,“ připomněl majitel vytopeného domku.

Ploučnice strhla i plot ze sousední zahrady.

„Bydlíme vlastně hned vedle řeky, takže oplocení uplavalo s velkou vodou. Ta nám uvnitř domu zničila plynový kotel, ten jsme museli vyhodit. Nový už budeme mít zavěšený na stěně a v případě nové hrozby povodně ho můžeme rychle demontovat a odnést do bezpečí,“ tvrdil majitel rodinného domku Vlastislav Hofmann.

Připomněl, že výdajů s odstraňováním následků po povodni už měla rodina více než dost. Dar z finanční sbírky se stal jakýmsi bonusem ke zmírnění způsobených škod. „My jsme si vlastně tím nuceným pořízením nové vybavenosti udělali takové předčasné vánoce,“ dodal s úsměvem.

V některých částech Děčína škody při bleskové povodni nepáchala voda z rozvodněných toků, ale ta, která pronikala do domů a dalších objektů kvůli přehlcené kanalizaci.

„Je to přesně náš případ. Jak nastanou přívalové deště, vždycky trnu strachy, co bude následovat. V srpnu nám nahromaděná dešťová voda nadzvedla těžký poklop odpadní jímky a vytopila sklepní prostory do výšky asi pětatřiceti centimetrů,“ popisoval nastalé trable Zdeněk Zídko, který má rodinný domek za sídlištěm v děčínské městské části Želenice.