VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vesnice roku: Z Děčínska se do klání přihlásily tři obce

Děčínsko – Tři obce z Děčínska a Šluknovska se letos budou ucházet o titul Vesnice roku. Na dřívější úspěchy chce navázat Srbská Kamenice, Lipová i Dolní Podluží, které se do soutěže poprvé přihlásilo loni.

10.5.2017
SDÍLEJ:

212. Přesně tolik obcí se letos bude ucházet o titul Vesnice roku.Foto: facebook.com/vesnice.roku.cz/

SRBSKÁ KAMENICE

Srbská Kamenice se do soutěže Vesnice roku vrací po třech letech. V roce 2013 získala v krajském kole zlatou stuhu, o rok dříve zelenou stuhu.

„Nechci odkrývat předem karty. Ale určitě by se do soutěže nepřihlásil nikdo, kdo by v obci nic neudělal. Chceme ukázat, že se život u nás posouvá dopředu," říká trochu tajemně starostka Jitka Voglová.

S případným úspěchem je spojena i finanční odměna. Ta by pro obec s přibližně tři a půl milionovým rozpočtem byla příjemným přilepšením a bylo by možné tyto peníze využít pro další rozvoj.

LIPOVÁ

Ani další přihlášená obec, Lipová, není v soutěži nováčkem. Získala v ní již řadu diplomů a před dvěma lety i zelenou stuhu za péči o zeleň. To je podle starosty Lipové jedna z nejsilnějších stránek vesnice, ve které žije přibližně 600 lidí.

„Chceme jako vesnice pořád růst a trochu se i zviditelnit v rámci Vesnice roku. Pokaždé jsme byli nějakým způsobem oceněni," říká starosta Lipové Pavel Svoboda. Do soutěže se jednotlivé obce hlásí jako celek, aniž by vypichovaly některé oblasti, ve kterých se jim podle nich daří.

„Společenský život je velmi dobrý. Celkově se snažíme, aby se lidé do života v obci zapojovali co nejvíce," popisuje další silnou stránku Lipové Pavel Svoboda.

Při akcích v obci ženy například napečou, lidé se pravidelně schází k úklidu vesnice. Přesto by starosta chtěl spolkovou činnost ještě více prohloubit.

V posledních letech se snaží Lipová opravovat sakrální památky ve svém okolí. V letošním roce plánuje opravit další čtyři křížky a dvě kaple. Jen křížků přitom kdysi v okolí Lipové bylo na stovku.

DOLNÍ PODLUŽÍ

Třetí obcí, která se z Děčínska a Šluknovska do letošního ročníku Vesnice roku přihlásila, je Dolní Podluží. To si poprvé zkusilo soutěž již loni a hned úspěšně. Odborná porota totiž Dolní Podluží ocenila diplomem za komunitní plánování, kterému se systematicky věnuje.

Vesnice roku, logo.VESNICE ROKU

Do soutěže Vesnice roku se přihlásilo 212 obcí z celé České republiky, nejvíce na Pardubicku – 27. V Moravskoslezském kraji naopak soutěží nejméně obcí, a to 8. Nejmenší soutěžící obcí jsou Kačlehy z Jihočeského kraje, které mají 86 obyvatel. Největším soutěžícím je město Lom z Ústeckého kraje, který má 3 770 obyvatel.

Cílem soutěže Vesnice roku je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji jejich domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost programů obnovy jednotlivých vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova.

Po krajském kole následuje celostátní, do kterého postupují vítězové z jednotlivých krajů.

Autor: Alexandr Vanžura

10.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ

Až budete prodávat auto: 10 rad, jak snadno a rychle zvýšit jeho cenu

Vojtěch Dyk spolu s B - Side Bandem zahájili letošní děčínské městské slavnosti.
1

Labefest skončil letos sto tisíc korun v minusu

Napsali jste nám: Rumburská nemocnice na scestí? Rada města proti senátorovi

Rumburk - Rada města Rumburku (RM) se důrazně ohrazuje proti výrokům senátora Zbyňka Linharta uvedeným v článku „Rumburská nemocnice na scestí" (tento článek nevyšel v Děčínském deníku, pozn. redakce).

FOTO: V Křečanech stěhují 200 let starý podstávkový dům

Staré Křečany – Rozebrat, dočasně uložit a pak znovu postavit. Takový osud čeká 200 let starý podstávkový dům v osadě Kopec u Starých Křečan. Zachránit jej se snaží sdružení Náš Kopec.

FOTO: České a německé děti tvořily sochy podle umělců

Děčín - Léto se sochami. Tak se jmenuje projekt, který od května do září spojuje české a německé děti.

Jakub Houška: Doufám, že někdy zažiju finále, ve kterém půjde opravdu o všechno

Děčín /ROZHOVOR/ - Kapitán děčínských basketbalistů Jakub Houška zapíjel se spoluhráči třetí stříbro v řadě až do rána.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies