Ten poukázal na mezery v informovanosti zdejších občanů. Osloveno jich bylo celkem 850 z obou obcí. Zhruba třetina, přesněji 275, o záměru změnit desítky hektarů luk v asfaltovou plochu s plechovými halami, neslyšela. Dozvěděli se to až od dobrovolníků, kteří s nimi hovořili 22. a 23. června.

Zbývající dvě třetiny oslovených o tom sice slyšely, ale většinou byly jejich informace o výstavbě nedostatečné nebo zkreslené. Očekávají totiž výstavbu hypermarketu, případně zábavního centra. „Informace o tom, že jim za obcí má vyrůst více než 12 hal a široké okolí má být vyasfaltováno, k velké většině z nich ještě nedorazila,“ pokračoval Páleník.

Podle něj měla přesnější informace akorát místní zastupitelstva a pracovníci obecního úřadu. I mezi nimi prý však byly oběti manipulací, dle nichž musí zastupitelstvo obce záměr odsouhlasit a změnit místní územní plány, neboť zde již investor utratil značné prostředky na přípravu svého záměru.

„Uniká mi, proč někteří představitelé obce, s nimiž jsme měli možnost mluvit, záměr soukromého investora hájí. Nechápu, jaký na tom mají zájem,“ divil se Páleník.

Územní plán Libouchce a Velkého Chvojna totiž s industriálními zónami nepočítal. „Aby mohlo být rozlehlé logistické centrum na zelené louce vybudováno, musela zastupitelstva obcí účelově změnit svůj územní plán, takříkajíc na zakázku nových majitelů původně zemědělské půdy,“ dodal Páleník s tím, že se opět ukázalo, jak vysokou prioritou by mělo být pravdivé informování občanů.

Tento výsledek nepřekvapil ani Danu Waldsteinovou, jež bydlí v Knínicích, kde by měla být postavena obchodní zóna. Ta také stála spolu s dalšími za protestní peticí místních lidí. „Očekávala jsem to. Lidé mají jen neúplné a zprostředkované informace. Díky tomu přejímají cizí názory. Než rozhodnou v referendu, měli by přesně vědět, co se okolo nich bude dít. Mají na to právo, jsou zde jejich domovy.“

Starosta Libouchce Jiří Štěrba připomněl, že se s knínickými už dohodli. „Pokud investor bude stavět jen pod dálnicí, tak s tím budou souhlasit.“

Zároveň uvedl, že radnice připravila materiály o stavbě do Liboucheckého zpravodaje. „Pro vyšší informovanost jej vydáme nezávisle na tom, zda bude nějaké referendum.“ Zároveň vysvětlil, že oproti původnímu záměru už vyjmuli polovinu pozemků ze změny územního plánu. „Změny v územním plánování vyšly výhradně z jednání s občany Knínic a jejich petičním výborem. Pochybné organizace, jako Přátelé přírody, na to absolutně neměly žádný vliv,“ dodal s tím, že se obává nízké účasti v referendu.