Lihovar na ovocnou pálenku chtějí od příštího roku provozovat současní majitelé českokamenické palírny Benátky. Už mají vyhlédnutý objekt, kde své současné aktivity výrazně rozšíří.

„Bude to v místě blíž hlavního silničního průtahu městem. Obliba ovocných destilátů roste, a tak jsme se rozhodli na tento fakt reagovat právě vybudováním lihovaru. Budeme tedy dál dělat mošty a pálenku z ovoce, které si k nám přivezou pěstitelé, ale nabídku rozšíříme o vlastní výrobu a prodej destilátů,“ vysvětlil Jan Kotouč. Současná palírna je podnikatelskou aktivitou jeho manželky Radky. Ta se ale bez pomoci chotě neobejde. Je účetním, jednatelem, manažerem.

„Prostě ve všem, co je třeba zařídit, je na něj plné spolehnutí. Až rozjedeme lihovar, už to nebude záležitost podnikání fyzické osoby, ale vytvoříme společnost s ručením omezeným. Tam si ty funkce nějak rozdělíme,“ dodává s úsměvem paní Radka.

Teď se palírna musí soustředit na zahájení nové sezóny. Mohla by podle současného zájmu pěstitelů a přísunu ovoce patřit k těm vydařenějším.

„Začátkem července k nám lidé vozili hlavně třešně. Těch bývalo v minulých letech docela málo, ale teď máme naložené asi dvě tuny. Mnozí majitelé zahrádek nám také nahlásili, že si třešně naložili doma a budou chtít je vypálit právě u nás,“ poznamenal Jan Kotouč.

Do českokamenických Benátek teď směřují i várky meruněk, které si mnozí lidé také připravují doma a pak je přiváží k vypálení.

Totéž platí i v případě nejrůznějšího dalšího letního ovoce. Zejména jablek, ke kterým pak budou přibývat i podzimní a pozdější odrůdy včetně švestek a hrušek. V „ohnivou vodu“ se tyto kvasy začnou proměňovat od počátku září.

„Jsou lidé, kteří si doma připravují i nejrůznější mixy a nebo požadují i destiláty z některých druhů ovoce, které tady až tak často nezpracováváme. Třeba se to týká černého rybízu. Pálenka z tohoto ovoce má příjemnou chuť,“ pochvaluje si Jan Kotouč.

Destilovat se dá vlastně jakékoli ovoce.

Záleží jen na tom, aby po zkvašení mělo dostatečný obsah alkoholu. Někteří lidé si nakládají třeba kvanta červeného rybízu. Z něho by mohlo být dobré domácí víno, ale nechávají ho zlihovatět a pak z něho mají destilát.

Výjimkou nejsou ani barely, které lidé zaplňují staršími domácími kompoty a pak je přivážejí k destilaci do českokamenických Benátek.

„Domácí pálenku mám rád, dám si občas frťánka na dobrou náladu. Je to takový životabudič. Žijeme ale v paneláku a žádnou zahrádku nemáme. Proto se těším, až v České Kamenici bude ovocný lihovar. Určitě si tam pro nějakou lahvičku občas zajedu,“ tvrdil pan Karel z Děčína.