Alespoň to ve středu navečer oznámil předseda krajské organizace ČSSD Petr Benda v teplickém sídle sociálních demokratů. Bendovo prohlášení následovalo po asi hodinové schůzce s vyjednavači KSČM. Jak zástupci obou stran shodně prohlásili, zatím nedospěli k žádnému konečnému rozhodnutí o podobě budoucí mezistranické spolupráce.

Benda svým prohlášením podpořil Jiřího Paroubka, který také koalici s ODS na Ústecku vyloučil. „Určitě nebude žádná velká koalice ČSSD a ODS v Ústeckém kraji. Tyto jeho slova mohu potvrdit,“ řekl Benda.

Sociální demokraté podle svého krajského předsedy včera pouze začali s komunisty diskutovat o možné podobě eventuální budoucí spolupráce ve vedení kraje. „Také jsme hovořili o tom, co je vlastně vedení Ústeckého kraje. ČSSD říká, že vedení kraje není pouze krajská rada, ale že neméně důležité jsou i funkce předsedů jednotlivých výborů a komisí zastupitelstva,“ dodal Benda.

Na uzavření koaliční dohody prý ČSSD nespěchá a chce na to využít celý zbývající čas do ustavujícího zasedání zastupitelstva Ústeckého kraje, jež má být na přelomu listopadu a prosince. Komunisté ovšem prozatím pohled sociální demokracie na pojem „vedení kraje“ nesdílí.

V tomto bodě mají naprosto jasno. Alespoň se to zdá po kategorickém prohlášení jejich lídra Oldřicha Bubeníčka. Ten i jeho spolustraničtí kolegové totiž za vedení kraje nepovažují předsedy komisí a výborů. „To, o čem mluvil předseda Benda, je zatím zásadní rozpor mezi námi a sociální demokracií, na kterém jsme se ani po třetím jednání nedokázali shodnout. Tedy představa, co a kdo se považuje za vedení kraje,“ vysvětlil Bubeníček. „My tedy za vedení kraje považujeme radu. To znamená hejtmana, jeho náměstky a uvolněné i neuvolněné radní.“

O případném rozdělení míst v krajové radě prý obě strany ještě prozatím nejednali.

Středečního jednání o povolební spolupráci se zúčastnil i původně z koaličních jednání vyloučený lídr kandidátky sociálně demokratické partaje Jaroslav Foldyna. „Kromě rady, komisí a výborů se hovořilo i o podílení se na řízení krajských společností,“ doplnil Foldyna s tím, že komunisté si však zatím musí ujasnit svůj postoj k této nabídce.

Se svou trochou do mlýna přispěl také Mirko Bernas, který sociálním demokratům přišel oznámit, že de facto ukončil svou spolupráci s hnutím Severočeši.cz. Prý se dál považuje za nezávislého zastupitele a chce spolupracovat s vítěznou stranou. Důvodem pro jeho odchod z hnutí měl být spor ohledně Bernasova mandátu k vyjednávání o povolební spolupráci.

„Já nesouhlasím s průběhem koaličního jednání. Není to o demokracii a o způsobu, s jakým jsme si na začátku řekli, že do toho půjdeme. Já si myslím, že je mou poviností takto se vyjádřit k situaci,“ řekl Bernas.