VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Testy na HIV zatím moc nelákají

Děčín - Drogově závislí si mohou v děčínském K-centru nechat bezplatně otestovat svoji krev na infekční onemocnění

5.2.2009 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: REUTERS

Asi třicetiletý muž, který se mezi dveřmi loučil s pracovníky děčínského Kontaktního a poradenského K-centra v Teplické ulici, měl naspěch. Byl po delší době zase prvním klientem, který si nechal otestovat svoji krev na zjištění viru HIV, žloutenky typu C a nebo syfilis.

„Všechno v pořádku,“ mohl prohodit na odchodu. Dal tak jasně najevo, že právě jeho test dopadl dobře. Novinářská zvídavost mu ale byla evidentně nepříjemná. Kvapně odešel.

„Je a vždycky bude věcí našich klientů, jestli jsou a nebo nejsou ochotni svěřit se s problémy, do kterých je závislost na drogách přivedla. Tohle jejich právo zohledňujeme a musí ho respektovat každý,“ reagovala vedoucí K-centra Lucie Plíhalová.

Po chvilce váhání, aniž by padl jakýkoli bližší osobní údaj ke spěšně odchozímu muži, pak dodala. „Patří právě k těm našim klientům, kteří boj s drogovou závislostí už docela úspěšně zvládají. Dva roky abstinuje, našel si novou práci. Snaží se o to, aby se jeho příští život podstatně lišil od toho dosavadního. I po zdravotní stránce. Nechce spadnout zpátky do drogové propasti a dluhů s tím spojených.“

Co chvíli se otevřou vstupní dveře. Jsou to pracovníci a spolupracovníci centra. Další klienti na testování infekčních onemocnění zatím nepřicházejí.

Přitom z praktického hlediska je to poměrně jednoduchá procedura.

„Z prstu odebereme kapku krve, která se dá do takového speciálního kloboučku. Ten pak vložím do centrifugy a následně odstředěnou krev dám na testovací proužek. Přidám speciální činidlo a po zhruba čtvrthodině už mohu sdělit zjištěný výsledek,“ popsala průběh testu zdravotní sestra Lenka Hanousková.

Když se na testru objeví pouze jeden proužek, je to pro klienty dobrá zpráva znamenající negativní nález. Dva proužky signalizují infekční nákazu a zároveň poskytnutí odborné rady, jak v léčbě zjištěného onemocnění postupovat.

„Jedním z úkolů našeho kontaktního a poradenského centra je také prevence, která má zabránit šíření infekčních nemocí. Proto jsme znovu po delší pauze přikročili k tomuto testování. Když klient nebude vědět, že je nakažený, těžko se bude chovat zdrženlivě a tím může ohrožovat své partnerky či partnery a další lidi,“ zdůraznila vedoucí střediska intervenčních služeb děčínského Centra sociálních služeb Lenka Plicková.

Bilance první dvouhodinovky vyhrazené pro zájemce o krevní testy nakonec zůstala u jednoho klienta.

„Při vědomí, s jakými lidmi pracujeme, jsme tady ani žádný nával nečekali. Uživatelé drog jsou lidé nespolehliví, žijí úplně jiným způsobem života. Nesledují hodiny, čas v jejich případě nehraje žádnou roli. I když jde svým způsobem o znovuobnovení krevních testů v našem centru, pro mnohé klienty je to služba nová a na její existenci si budou teprve postupně zvykat. Příchod pouze jediného klienta v první den tedy není žádným velkým zklamáním,“ tvrdila Lucie Plíhalová.

Jistým úspěchem je už samotný fakt, že drogově závislí, kteří zatím nenašli potřebnou sílu začít abstinovat, alespoň do kontaktního centra pravidelně cestu nacházejí. Třeba kvůli novým injekčním stříkačkám.

„Těch jsme jen za letošní leden vyměnili skoro dva a půl tisíce. Za celý loňský rok to bylo skoro třicet tisíc stříkaček,“ připomněla vedoucí děčínského K-centra. Jeho klienti jsou společensky rozhodně méně rizikovou skupinou, než mnozí další lidé, kteří drogy berou a odbornou pomoc zatím nikdy nevyhledali. Většinou si ani nedělají příliš velké starosti, kam injekční stříkačky odhodí. A nebo si je dokonce z úsporných důvodů půjčují mezi sebou. Stávají se tak potencionálními i skutečnými nosiči infekčních onemocnění, ale vůbec si tohle riziko nepřipouštějí.

„Když jdu v létě se svými dvěma potomky na dětské hřiště v sousedství Podmokelské ulice, vždycky si to tam bedlivě prohlédnu. Občas tam vpodvečer vídám vysedávat pochybné partičky mladíků a někdy i slečen. Nechci, aby mé děti při hraní v písku nebo skotačení na trávě narazily na odhozenou injekční stříkačku. Pár už jsem jich tady objevila a v rukavicích opatrně odnesla do koše,“ zlobila se dvaatřicetiletá Alena z nedaleké Příbramské ulice.

Autor: Josef Suk

5.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kouř a prach zabíjejí. Špatné kotle nepomáhají

Rozvojová zóna, návrh 1.
13

FOTO: Kvůli průmyslové zóně v Děčíně vytrhají koleje

Čtvrtečník Martina Schulze: Viceprezident Ovčáček je nedovzdělaný nýmand

Doubice - „Absolutně prázdný život bez konkrétního zakotvení". Těmito slovy reagoval viceprezident České republiky, jehož funkce se ale oficiálně nazývá „mluvčí prezidenta", jistý pan Ovčáček, na oznámení prezidentské kandidatury akademika Jiřího Drahoše.

FOTO: Válečníci opět padli. I tak je třetí místo blízko

Děčín - „Byla na nás vidět nepříjemná nervozita. Přeci jen stále hrajeme o něco," pravil kouč Válečníků Pavel Budínský po porážce od Pardubic.

Konec! Porodnice v Lužické nemocnici v Rumburku zavírá

Rumburk – Až bude za pár týdnů rodit Anna Lehroch Doušová z Rumburku, bude muset jet až do porodnice v Liberci. Lužická nemocnice v Rumburku totiž kvůli personálním problémům na konci března uzavírá své porodnické oddělení.

V zoo se rozloučili s mládětem mravenečníka, cestuje do Anglie

Děčín – Děčínská zoo se rozloučila s prvním mládětem mravenečníka. Rok a půl stará samice Oli odjela do téměř dvanáct set kilometrů vzdáleného anglického Drusillas Parku, kde na ni čeká zcela nová expozice.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies