VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Testy na HIV zatím moc nelákají

Děčín - Drogově závislí si mohou v děčínském K-centru nechat bezplatně otestovat svoji krev na infekční onemocnění

5.2.2009 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: REUTERS

Asi třicetiletý muž, který se mezi dveřmi loučil s pracovníky děčínského Kontaktního a poradenského K-centra v Teplické ulici, měl naspěch. Byl po delší době zase prvním klientem, který si nechal otestovat svoji krev na zjištění viru HIV, žloutenky typu C a nebo syfilis.

„Všechno v pořádku,“ mohl prohodit na odchodu. Dal tak jasně najevo, že právě jeho test dopadl dobře. Novinářská zvídavost mu ale byla evidentně nepříjemná. Kvapně odešel.

„Je a vždycky bude věcí našich klientů, jestli jsou a nebo nejsou ochotni svěřit se s problémy, do kterých je závislost na drogách přivedla. Tohle jejich právo zohledňujeme a musí ho respektovat každý,“ reagovala vedoucí K-centra Lucie Plíhalová.

Po chvilce váhání, aniž by padl jakýkoli bližší osobní údaj ke spěšně odchozímu muži, pak dodala. „Patří právě k těm našim klientům, kteří boj s drogovou závislostí už docela úspěšně zvládají. Dva roky abstinuje, našel si novou práci. Snaží se o to, aby se jeho příští život podstatně lišil od toho dosavadního. I po zdravotní stránce. Nechce spadnout zpátky do drogové propasti a dluhů s tím spojených.“

Co chvíli se otevřou vstupní dveře. Jsou to pracovníci a spolupracovníci centra. Další klienti na testování infekčních onemocnění zatím nepřicházejí.

Přitom z praktického hlediska je to poměrně jednoduchá procedura.

„Z prstu odebereme kapku krve, která se dá do takového speciálního kloboučku. Ten pak vložím do centrifugy a následně odstředěnou krev dám na testovací proužek. Přidám speciální činidlo a po zhruba čtvrthodině už mohu sdělit zjištěný výsledek,“ popsala průběh testu zdravotní sestra Lenka Hanousková.

Když se na testru objeví pouze jeden proužek, je to pro klienty dobrá zpráva znamenající negativní nález. Dva proužky signalizují infekční nákazu a zároveň poskytnutí odborné rady, jak v léčbě zjištěného onemocnění postupovat.

„Jedním z úkolů našeho kontaktního a poradenského centra je také prevence, která má zabránit šíření infekčních nemocí. Proto jsme znovu po delší pauze přikročili k tomuto testování. Když klient nebude vědět, že je nakažený, těžko se bude chovat zdrženlivě a tím může ohrožovat své partnerky či partnery a další lidi,“ zdůraznila vedoucí střediska intervenčních služeb děčínského Centra sociálních služeb Lenka Plicková.

Bilance první dvouhodinovky vyhrazené pro zájemce o krevní testy nakonec zůstala u jednoho klienta.

„Při vědomí, s jakými lidmi pracujeme, jsme tady ani žádný nával nečekali. Uživatelé drog jsou lidé nespolehliví, žijí úplně jiným způsobem života. Nesledují hodiny, čas v jejich případě nehraje žádnou roli. I když jde svým způsobem o znovuobnovení krevních testů v našem centru, pro mnohé klienty je to služba nová a na její existenci si budou teprve postupně zvykat. Příchod pouze jediného klienta v první den tedy není žádným velkým zklamáním,“ tvrdila Lucie Plíhalová.

Jistým úspěchem je už samotný fakt, že drogově závislí, kteří zatím nenašli potřebnou sílu začít abstinovat, alespoň do kontaktního centra pravidelně cestu nacházejí. Třeba kvůli novým injekčním stříkačkám.

„Těch jsme jen za letošní leden vyměnili skoro dva a půl tisíce. Za celý loňský rok to bylo skoro třicet tisíc stříkaček,“ připomněla vedoucí děčínského K-centra. Jeho klienti jsou společensky rozhodně méně rizikovou skupinou, než mnozí další lidé, kteří drogy berou a odbornou pomoc zatím nikdy nevyhledali. Většinou si ani nedělají příliš velké starosti, kam injekční stříkačky odhodí. A nebo si je dokonce z úsporných důvodů půjčují mezi sebou. Stávají se tak potencionálními i skutečnými nosiči infekčních onemocnění, ale vůbec si tohle riziko nepřipouštějí.

„Když jdu v létě se svými dvěma potomky na dětské hřiště v sousedství Podmokelské ulice, vždycky si to tam bedlivě prohlédnu. Občas tam vpodvečer vídám vysedávat pochybné partičky mladíků a někdy i slečen. Nechci, aby mé děti při hraní v písku nebo skotačení na trávě narazily na odhozenou injekční stříkačku. Pár už jsem jich tady objevila a v rukavicích opatrně odnesla do koše,“ zlobila se dvaatřicetiletá Alena z nedaleké Příbramské ulice.

Autor: Josef Suk

5.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Majitel redakci provedl zázemím hospody po otevření.
13

Hygieniky v českokamenické hospodě překvapila plíseň a kouř

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Varnsdorfská radnice prověří stromy ve městě. Chce předejít tragédii

Varnsdorf - Po pádu obřího buku čekají kontroly nejen památné stromy.

OBRAZEM: Na zámek v Děčíně se slétli bubeníci

Děčín - Zcela zaplněné hlediště na hlavní nádvoří vidělo v neděli večer na děčínském zámku slet bubeníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení