VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tepelná čerpadla ano, větrné elektrárny ovšem nechtějí

Děčínsko - Kombinace tepelných čerpadel a slunečních kolektorů například využili i v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě, kde za jejich pomoci vytápí celou budovu

15.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Petr Wagenknecht

Mnoho lidí v poslední době čím dál častěji skloňuje slovo alternativní zdroje energie. Jako efektivní a také ekologická se jim například jeví tepelná čerpadla.
„Mně se taková možnost vytápění domu líbí. A myslím si, že i když jde o vysokou investici, vyplatí se to,“ tvrdí Alena Peroutková, která chystá stavbu domu a o tepelném čerpadle uvažuje, protože si myslí, že se jim vysoká investice po letech vrátí.

Pořízení čerpadla je totiž dost drahá záležitost. Často jde o investici v řádech několika stovek tisíc korun. U domku, které chce jeho majitel prostřednictvím tepelného čerpadla vytápět, se musí udělat vrt do země. Čerpadlo pak využívá energii ze země, kterou přeměňuje v teplo a tím domek vytápí. Kombinace tepelných čerpadel a slunečních kolektorů například využili i v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě, kde za jejich pomoci vytápí celou budovu. „Pokud venku teplota nijak citelně nepoklesne, dokážeme tak pokrýt základní spotřebu tepla,“ řekl Marek Mráz, ředitel o.p.s. České Švýcarsko, která budovu využívá.

Kromě tepelných čerpadel tu využívají i slunečních kolektorů, jimiž ohřívají vodu. Sluneční kolektory úspěšně využívají i v Dětském domově v Krásné Lípě, kde jimi rovněž ohřívají vodu. „V létě jsou využity na sto procent, v zimě sice jen na třicet, ale i tak výrazně uspoříme,“ pochvalovala si ředitelka domova Jana Dykastová. Příští zimu by měla energii ze země při vytápění využívat i krásnolipská základní škola. „Kromě toho, že se chystáme zlepšit tepelně technické vlastnosti konstrukce budovy zateplením pláště a výměnou stávajících nevyhovujících oken, tak chystáme i instalaci obnovitelného zdroje, tepelného čerpadla,“ vysvětlil tajemník městského úřadu v Krásné Lípě Jan Kolář.

Vedle tepelných čerpadel se ale na Děčínsku v poslední době rozmáhá i výstavba malých vodních elektráren. Ta poslední svůj provoz zahájila před několika málo týdny, když ji v objektu bývalé děčínské výtopny po roční výstavbě spustila společnost Elekom. Na řece Ploučnici před Děčínem tak již elektřinu z vody vyrábí asi dvanáct malých vodních elektráren. Mnohem horší pozici mají na Děčínsku ti, kteří hovoří o větrných elektrárnách. Ti například pohořeli ve Šluknově. Tam sice jedna společnost své plány na výstavbu větrníků již definitivně pohřbila, jiná se ale o totéž opět snaží.
„Rada města tuto informaci sice vzala na vědomí, ale protože se opět jedná o problematickou lokalitu Království, řekli jsme ať rovnou vyjednávají s lidmi tam žijícími,“ řekl starosta Šluknova Milan Kořínek.

To potvrdil i Jaroslav Trachta z občanského sdružení Šluknovské království. „Schůzku se zástupci firmy máme až příští týden, ale za sebe mohu říci, že se mi to nelíbí a jsem proti,“ potvrdil. Podle něj se totiž větrná energie pouze tváří jako ekologická navíc sto padesát metrů vysoké stožáry budou devastovat vzhled místní krajiny. Jenže větrné elektrárny neřeší pouze ve Šluknově.

Firmy, které by je chtěli stavět nyní zkoumají i lokality u Jiříkova, Varnsdorfu či Krásné Lípy.

V posledně jmenovaném městě by ale možná raději volili větrnou elektrárnu, než elektrárnu na biomasu, jejíž zamýšlená výstavba v samotném centru města budí zdejší obyvatele ze spánku.

Krásnolípáci se bojí, že elektrárna prezentovaná jako ekologická, několikanásobně zhorší životní prostředí. „Je těžké reálně kontrolovat, kolik se v elektrárně spálí uhlí a kolik biomasy,“ zdůraznil starosta města Krásná Lípa Zbyněk Linhart.

Autor: Šárka Pešková

15.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Schulz.

Čtvrtečník Martina Schulze: Je cestou udržitelný rozvoj turistického ruchu?

Tony Ducháček se skupinou Garage vystoupí v Jetřichovicích na festivalu Cesta z města.

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Děčínsko – Dlouhé roky připomínaly žluté kvítky řepky na nábřeží v Děčíně drama, které se na Labi odehrálo 15. srpna během povodní. Tehdy zde při odstřelu neovladatelné lodě zemřel muž. Šlo o jedinou oběť povodní z roku 2002 na Děčínsku.

Žádná úcta k mrtvému. Pomník zavražděného hocha kdosi ničí

Varnsdorf – Velkou bolest zažívají už čtyři měsíce rodiče devatenáctiletého Dominika z Varnsdorfu, který byl zavražděn o letošních Velikonocích. Smutek ze ztráty syna zesilují vandalové. Už třikrát totiž zničili pomníček, který vznikl spontánně na místě vraždy.

V národním parku objevili vzácného netopýra

Děčínsko - Netopýra Saviova, silně ohrožený druh, objevili odborníci nedaleko Hřenska.

Léto neléto, lyžařské areály zbrojí na zimu

Děčínsko – Přestože do startu zimní sezony chybí ještě mnoho měsíců, příprava lyžařských areálů na nadcházející zimu je v plném proudu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení