VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta dává obecní zakázky synovi, účetnictví ale skrývá

Kytlice – Nahlížení do účetních knih, kontrolu nájemních smluv nebo zakázkových listů obecních zakázek zastupitel ke své práci nepotřebuje. Alespoň to tvrdí kytlický starosta Josef Janouškovec.

28.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv

Právě toto zdůvodnění použil starosta ve vztahu k dvěma místním zastupitelkám, které si chtěly několik věcí z minulosti hospodaření obce proklepnout.

Jedním z důvodů, proč se opoziční zastupitelky chtějí dostat k účetním knihám, je zakázka na údržbu počítačů. O ty se stará starostův syn, který bez výběrového řízení inkasoval doposud několik desítek tisíc. Starosta tak čelí podezření ze střetu zájmů. Faktury do dvaceti tisíc korun totiž podepisoval právě starosta. Po kritice z řad opozice vyhlásil výběrové řízení.

„Když jsem nastoupila jako nováček do zastupitelstva, tak jsem si chtěla ověřit určité věci. Měla jsem totiž náznaky, že ne vše v obci je v pořádku,“ říká kytlická zastupitelka Tamara Zajacová.

Starosta jejich žádosti ale odmítl.

§ 82, písm. c zákona o obcích
Člen zastupitelstva obce má při výkonu své funkce právo požadovat od zaměstnanců obce zařazených do obecního úřadu informace ve věcech, které souvisejí s výkonem funkce člena zastupitelstva obce, pokud jejich poskytnutí nebrání zákony upravující mlčenlivost anebo zákaz jejich zveřejnění. Informace musí být poskytnuta nejpozději do 30 dnů.

„Nedomnívám se, že bankovní výpisy a pokladní knihu včetně dokladů za rok 2009 potřebujete ke své činnosti jako zastupitelky v roce 2011,“ píše Josef Janouškovec v odůvodnění zamítnutí žádosti. „Pokud by svou žádost přednesly na zastupitelstvu a to by ji schválilo, dokumenty bych jim vydal,“ dodává.

Opozici však tento odmítavý postup starosty neodradil a její členky se rozhodly žádat o dokumenty podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

To potvrzuje také Janouškovec.

„Tato záležitost nyní leží na stole. Já s tím nemám problém a ty informace jim samozřejmě dám. Nemám co skrývat,“ říká.

Tento postup je podle právníka Otakara Pazdziory, který má bohaté zkušenosti se zastupováním obcí, v rozporu se zákonem.

„Zastupitel je členem vrcholného orgánu obce a má právo nahlížet do všech dokumentů týkajících se obce. Tedy i do účetnictví. Takovýto postup není ničím jiným než obstrukcí ze strany starosty,“ je přesvědčen Pazdziora.

Autor: Alexandr Vanžura

28.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rodinka z Tanvaldu si čte i na šermířském turnaji na Štěpánce.
AKTUALIZOVÁNO
15

FOTO: Čtenáři vozí Deník na dovolenou. Kterého z nich pošleme k moři?

Městská policie Děčín.

Hledaného muže sebrali strážníci, když požádal o sundání botičky

Výměna mostu zastaví na dva měsíce vlaky do Benešova

Děčín – Do dalších rozsáhlých oprav na trati mezi Děčínem a Františkovem nad Ploučnicí se pouští Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Jednou z nejviditelnějších částí bude výměna mostu přes Ploučnici na Starém Městě.

Basketbalové kadetky si v Děčíně poradily s Francií

Děčín - Po velkém boji udolaly české reprezentantky do 16 let v přípravném utkání před mistrovstvím Evropy své stejně protihráčky z Francie. V Děčíně Česky vyhrály 64:59.

Kraj jedná s Děčínem o změně čísel autobusů

Děčín – Dvojkou z Bynova na Staré Město, sedmičkou ze Želenic k nemocnici. To, nač jsou lidé z Děčína roky zvyklí, by mohlo vzít za své.

FOTO: Kryštof z Děčína má ochrnuté i ruce, přesto maluje umělecká díla

Děčín - Je upoután na invalidní vozík, ruce může ovládat jen omezeně, a přesto maluje krásné obrazy. Kryštof z Děčína je kvadruplegik. To znamená, že má ochrnuté celé tělo včetně nohou a částečně i rukou. Ani to mu ale v rozvíjení jeho uměleckého talentu nezabránilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení