VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SOS: SCIO porušuje zákon

Děčínsko - Sdružení obrany spotřebitele kvůli tomu podává podnět k České obchodní inspekci

5.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Martin Skála

V sobotu se konaly na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické v Ústí nad Labem Národní srovnávací zkoušky. Ty pořádá společnost SCIO. Jsou určeny uchazečům o vysokoškolské studium a stále více vysokých škol jejich absolvování vyžaduje jako podmínku pro přijetí. V našem kraji například některé fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Zúčastnilo se jich i mnoho studentů z Děčínska.

„Byla jsem na zkouškách už podruhé, právě do Ústí. Chystám se studovat na pedagogické fakultě v Plzni. Tam by mě bez nich nevzali. Podruhé jsem se pokoušela, protože napoprvé jsem je neudělala.“ řekla Petra Hrázdilová z Děčína.

Sdružení obrany spotřebitelů ovšem tvrdí, že pravidla, která upravují právě Národní srovnávací zkoušky odporují zákonu. Nezákonná ustanovení se, jak SOS uvádí ve své tiskové zprávě, vztahují především k možnosti reklamovat výsledek národní srovnávací zkoušky. Námitku vztahující se k chybám v zadání testu lze podat pouze prostřednictvím služby Premium SMS , která je zpoplatněna. Jen v případě, že bude námitka vyhodnocena jako oprávněná, bude poplatek vrácen. Přitom sama společnost SCIO připouští ve svém materiálu, který je k dispozici na internetu, že k chybám v zadání dojít může.

„Tato úprava jednoznačně odporuje ustanovení § 56 odst. 3 písm. b občanského zákona, které stanovuje, že jsou nepřípustná veškerá ujednání, jenž by omezila nebo vyloučila možnost uplatnit odpovědnost za vady. Možnost uplatnit reklamaci jen pomocí služby Premium SMS je jednoznačně omezující ustanovení. Zpoplatnění neoprávněné námitky lze chápat jako poplatek za neuznanou reklamaci,“ řekla právnička SOS Eva Strnadová. Podotkla, že touto záležitostí se zabýval již i Nejvyšší správní soud. Ten ve svém rozsudku označil tyto poplatky za nezákonné a stejný názor zastává i Česká obchodní inspekce.

„SOS před posláním podnětu k ČOI, vyzvalo společnost SCIO ke zdržení se protiprávního jednání a k úpravě těchto obchodních podmínek, bohužel však bez jakékoliv odezvy ze strany společnosti,“ dodal ještě Jan Mišurec ze Sdružení obrany spotřebitele.

Bohumil Kartous, mluvčí SCIO uvedl, že jeho společnost s názorem SOS nesouhlasí: „Námitkové řízení je doplňkovou službou Národních srovnávacích zkoušek. Jako takové nespadá do reklamací, jelikož se nejedná o vadu služby, na kterou byla uzavřena spotřebitelská smlouva. Jeho smyslem je transparentním způsobem objektivizovat výsledek zkoušky.“ Dodal, že účastníkům zkoušek není zpoplatněním námitkového řízení znemožněno podat zákonným způsobem reklamaci k jakékoliv domnělé vadě poskytnuté služby.

Autor: Jan Trojan

5.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Majitel redakci provedl zázemím hospody po otevření.
13

Hygieniky v českokamenické hospodě překvapila plíseň a kouř

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

ANKETA: Legalizovali byste pěstování marihuany pro osobní spotřebu?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Varnsdorfská radnice prověří stromy ve městě. Chce předejít tragédii

Varnsdorf - Po pádu obřího buku čekají kontroly nejen památné stromy.

OBRAZEM: Na zámek v Děčíně se slétli bubeníci

Děčín - Zcela zaplněné hlediště na hlavní nádvoří vidělo v neděli večer na děčínském zámku slet bubeníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení