VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SOS: SCIO porušuje zákon

Děčínsko - Sdružení obrany spotřebitele kvůli tomu podává podnět k České obchodní inspekci

5.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Martin Skála

V sobotu se konaly na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické v Ústí nad Labem Národní srovnávací zkoušky. Ty pořádá společnost SCIO. Jsou určeny uchazečům o vysokoškolské studium a stále více vysokých škol jejich absolvování vyžaduje jako podmínku pro přijetí. V našem kraji například některé fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Zúčastnilo se jich i mnoho studentů z Děčínska.

„Byla jsem na zkouškách už podruhé, právě do Ústí. Chystám se studovat na pedagogické fakultě v Plzni. Tam by mě bez nich nevzali. Podruhé jsem se pokoušela, protože napoprvé jsem je neudělala.“ řekla Petra Hrázdilová z Děčína.

Sdružení obrany spotřebitelů ovšem tvrdí, že pravidla, která upravují právě Národní srovnávací zkoušky odporují zákonu. Nezákonná ustanovení se, jak SOS uvádí ve své tiskové zprávě, vztahují především k možnosti reklamovat výsledek národní srovnávací zkoušky. Námitku vztahující se k chybám v zadání testu lze podat pouze prostřednictvím služby Premium SMS , která je zpoplatněna. Jen v případě, že bude námitka vyhodnocena jako oprávněná, bude poplatek vrácen. Přitom sama společnost SCIO připouští ve svém materiálu, který je k dispozici na internetu, že k chybám v zadání dojít může.

„Tato úprava jednoznačně odporuje ustanovení § 56 odst. 3 písm. b občanského zákona, které stanovuje, že jsou nepřípustná veškerá ujednání, jenž by omezila nebo vyloučila možnost uplatnit odpovědnost za vady. Možnost uplatnit reklamaci jen pomocí služby Premium SMS je jednoznačně omezující ustanovení. Zpoplatnění neoprávněné námitky lze chápat jako poplatek za neuznanou reklamaci,“ řekla právnička SOS Eva Strnadová. Podotkla, že touto záležitostí se zabýval již i Nejvyšší správní soud. Ten ve svém rozsudku označil tyto poplatky za nezákonné a stejný názor zastává i Česká obchodní inspekce.

„SOS před posláním podnětu k ČOI, vyzvalo společnost SCIO ke zdržení se protiprávního jednání a k úpravě těchto obchodních podmínek, bohužel však bez jakékoliv odezvy ze strany společnosti,“ dodal ještě Jan Mišurec ze Sdružení obrany spotřebitele.

Bohumil Kartous, mluvčí SCIO uvedl, že jeho společnost s názorem SOS nesouhlasí: „Námitkové řízení je doplňkovou službou Národních srovnávacích zkoušek. Jako takové nespadá do reklamací, jelikož se nejedná o vadu služby, na kterou byla uzavřena spotřebitelská smlouva. Jeho smyslem je transparentním způsobem objektivizovat výsledek zkoušky.“ Dodal, že účastníkům zkoušek není zpoplatněním námitkového řízení znemožněno podat zákonným způsobem reklamaci k jakékoliv domnělé vadě poskytnuté služby.

Autor: Jan Trojan

5.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní podnik v Děčíně. Ilustrační foto.

Staré čipové karty do autobusu zmizí

Martin Schulz.

Čtvrtečník Martina Schulze: Zapíše se Zeman do dějin vůbec něčím pozitivním?

Auto po bouračce skončilo na střeše v potoce

Heřmanov – K dopravní nehodě dvou osobáků došlo ve středu odpoledne u Heřmanova. Jedno z aut skončilo po nehodě na střeše v potoce.   

V Loubí bude závod pákových drezín, fanoušky přiveze kredenc

Děčín – Na 6. ročník mezinárodního mistrovství České republiky v jízdě pákových drezín, který se uskuteční na vlečce Česko-saských přístavů v Děčíně – Loubí od 10 do 16 hod, zve Klub železničních cestovatelů.

Generálky se vesměs vydařily

Děčínsko - Rumburk, Junior i Benešov zvítězily. Česká Kamenice v přípravě nezvítězila.

Bezdomovec se zaklínil v mřížích a nemohl ven

Děčín - Vyprostit zaklíněného bezdomovce museli dnes 23. srpna brzy ráno hasiči v ulici Práce v Podmoklech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení