VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sňatky mladých lidí jsou i na Děčínsku minulostí

Děčínsko - Mladí lidé se nežení a nevdávají, spíš žijí na psí knížku, nechtějí rychle děti, chtějí zpravidla cestovat, studovat a budovat si kariéru

20.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Sňatky velmi mladých lidí jsou na Děčínsku už minulostí. V loňském roce se ve věku sedmnácti let vdávala jediná dívka a jen jednadvaceti nevěstám bylo mezi osmnácti a devatenácti lety.

„Moji rodiče se brali, když bylo mamince sedmnáct, byla těhotná. Tehdy si asi nikdo moc neuměl představit, že by zůstala svobodnou matkou. Manželství, myslím, že vcelku spokojené, jim vydrželo až do jejich smrti. První umřela máma, za půl roku na to otec. Prostě bez ní nedokázal žít,“ uvedla padesátiletá Jana z Děčína. Jí se manželství rozpadlo po roce. „Vdávala jsem se v jednadvaceti, těhotná jsem nebyla a stejně jsme se rozešli. Bohužel ihned poté, kdy se nám narodila dcera,“ tvrdila žena. Tehdejší manžel si našel během jejího těhotenství jinou a od manželky se po porodu dítěte odstěhoval.

Odborník na lidskou duši doktor Jan Cimický uvedl, že dnes mladí lidé nechtějí do manželství spěchat, protože život jim nabízí plno lákadel. „Chtějí dělat kariéru, cestovat, mnohým vyhovuje žít na psí knížku,“ řekl Cimický.

Vysvětlil, že před sto lety nebylo nic divného na tom, se sedmnáctiletá dívka vdávala.

„Brala si zajištěného muže, buď z lásky nebo to za ni rozhodli rodiče. Byla na muži závislá a rozvést se prakticky ani nemohla.“ Poté, kdy se ženy stávaly stále více emancipovanými, na mužích nezávislými, do sňatku již tolik nepospíchaly.

„I když za hluboké totality se vdávaly a ženili lidé kolem dvaceti let, dělali to proto, že jim nic jiného vlastně nezbývalo. Založili rodinu, koupili chatu, kde trávili společné víkendy, někdy to vydrželo celý život, někdy se do tří let rozvedli,“ popsal život před lety Cimický. Podle něj si dnešní mladí lidé života více užívají a nechtějí zakládat rodiny. Pokud už tak učiní a za dva roky se rozvedou, nikdo to nebere jako něco potupného či tragického. „Názor na rozvod se změnil, trochu to souvisí s upadající morálkou, lidé už nejsou svázáni určitými zvyklosti jako před lety, bohužel ale také ztratili schopnost mezi sebou komunikovat,“ upozornil Cimický

Dnešní mladí lidé si už ani nedovedou představit, že by v osmnácti letech založili rodinu.

„I když se Šárkou chodím už skoro tři roky, chceme si něco užít. Sice spolu bydlíme, ale o svatbě zatím vůbec nemluvíme,“ poznamenal čtyřiadvacetiletý Honza z Děčína.

Ani jeho matka si nedovede představit, že by chystala svatbu. „Doufám, že syn má zářný příklad ukvapeného manželství u své sestry. Ta se vdala ve dvaadvaceti, porodila holčičku a za dva roky od manžela odešla. Teď bydlí u nás, o dítě se stará otec, dcera si vnučku sice bere často, ale myslím, že ji její rozhodnutí mrzí, “ řekla Hana z Děčína.

V současné době se na Děčínsku nejvíce žení a vdávají lidé ve věku mezi pětadvaceti a devětadvaceti lety. Podle statistických údajů se v roce 2006 uskutečnilo v děčínském okrese 716 sňatků. Nejvíce jich bylo v roce 1997, a to více než osm set. Tehdy se vdávalo 94 dívek ve věku šestnácti až sedmnácti let, o dva roky dříve dokonce 193 takto mladých žen.

Autor: Alice Klaubenschalková

20.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Schulz.
2

Čtvrtečník Martina Schulze: Je cestou udržitelný rozvoj turistického ruchu?

Tony Ducháček se skupinou Garage vystoupí v Jetřichovicích na festivalu Cesta z města.

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Děčínsko – Dlouhé roky připomínaly žluté kvítky řepky na nábřeží v Děčíně drama, které se na Labi odehrálo 15. srpna během povodní. Tehdy zde při odstřelu neovladatelné lodě zemřel muž. Šlo o jedinou oběť povodní z roku 2002 na Děčínsku.

Žádná úcta k mrtvému. Pomník zavražděného hocha kdosi ničí

Varnsdorf – Velkou bolest zažívají už čtyři měsíce rodiče devatenáctiletého Dominika z Varnsdorfu, který byl zavražděn o letošních Velikonocích. Smutek ze ztráty syna zesilují vandalové. Už třikrát totiž zničili pomníček, který vznikl spontánně na místě vraždy.

V národním parku objevili vzácného netopýra

Děčínsko - Netopýra Saviova, silně ohrožený druh, objevili odborníci nedaleko Hřenska.

Léto neléto, lyžařské areály zbrojí na zimu

Děčínsko – Přestože do startu zimní sezony chybí ještě mnoho měsíců, příprava lyžařských areálů na nadcházející zimu je v plném proudu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení