VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šluknovsko má naději na
 lepší zásobování elektřinou

Šluknovsko – Pomůže Šluknovsku ministerstvo s novým napojením na elektřinu? Stávající zdroj je zastaralý a problematický.

3.2.2014 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

Šluknovský výběžek, který je doposud závislý na jediném, téměř 50 let starém zdroji zásobování elektřinou má naději na zlepšení situace. V případě havárie starého zdroje by se totiž ocitl celý region ve tmě. Už nyní za silného větru a při bouřkách trápí obyvatele časté výpadky elektřiny. Na zdroj se navíc už nemohou napojit případní noví investoři. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) teď pořídilo studii možných variant náhradního zásobování Šluknovského výběžku elektřinou.

Ve studii ministerstva jsou uvedeny čtyři varianty vedení vysokého napětí, dvě z nich jdou přes území Německa, a proto se jim dále materiál nevěnuje. Ze dvou dalších je jako ideální rozpracována varianta trasy Nový Bor – Svor – Nová Huť (Varnsdorf) s umístěním části trasy do kabelového vedení. Náklady na stavbu se odhadují na 338 milionů korun. Protože trasa vede přes Lužické hory, je část navržena do podzemního vedení.

Územní studie bude podle informací MMR využita jako podklad pro přípravu aktualizace Politiky územního rozvoje ČR. Se starosty ve Šluknovském výběžku doposud nikdo navržené varianty neprobíral.

Ilustrační foto„Zvažujeme všechny možné varianty. V případě realizace bude vybrána varianta s nejmenším dopadem na životní prostředí při respektování technické a ekonomické proveditelnosti," uvedla mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Výstavba nového vedení umožní zvýšení kapacity 
a především spolehlivost dodávky elektrické energie do nejsevernějšího cípu Česka. Oblast je doposud zásobována jediným dvojvedením 110 kV.

„Pokud jsou bouřky nebo je větrno, musejí mít lidé baterky a svíčky připraveny," řekla starostka Šluknova Eva Džumanová. Vážnější poškození přívodního dvojvedení může způsobit několikahodinové, ale i několikadenní přerušení dodávky do větší části výběžku. „Z hlediska osobního pohodlí je nový zdroj nutností," dodala.

Zatížení celého výběžku již přesáhlo přenosové možnosti dvojvedení.

„Největší problém by nastal při živelní katastrofě, například při vichřici. Na stávajícím vedení nemůžeme ani provádět plánované práce, neboť v případě, že linku vypneme, omezíme tím naše zákazníky, což samozřejmě nechceme. Náhradní dodávky totiž není odkud přivézt," řekla  mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová.

Vyřešení zásobování může mít dopad i na rozvoj regionu.

„Zastaralý zdroj výkonově nestačí na současné nároky průmyslu," uvedla starostka.

Připojit by se nyní nemohli případní noví investoři a podnikatelé.

„Přitom nezaměstnanost je u nás jedna z nejvyšších v republice, ve Varnsdorfu je to 11 až 12 procent, ale v některých místech výběžku až 20 procent," řekl starosta Varnsdorfu Martin Louka.

Ilustrační fotografie.Jenže o novém vedení přes Lužické hory od Svoru směrem na Šluknovsko nechtějí obce na Českolipsku ani slyšet. Před časem se dokonce obrátili na tehdejšího premiéra v demisi Jiřího Rusnoka. Tvrdí, že jsou pod tlakem energetické lobby.

V dopisu, který připravila starostka obce Svor Kateřina Jonáková a starosta Okrouhlé a šéf svazku obcí Novoborsko Jiří Vosecký, se vyhrazují proti plánům ČEZ, který chce přes Lužické hory postavit záložní vedení vysokého napětí do Šluknovského výběžku. Koridor stožárů by měl zamířit z Varnsdorfu až k Novému Boru, anebo v kratší variantě pouze do Svoru.

„Premiér řekl, že se musí 
s okolnostmi plánu seznámit. Podali jsme mu základní informace o celé problematice," řekl loni v říjnu Antonín Lízner, zástupce Libereckého kraje ve Svazu měst a obcí. Právě na jednání svazu s premiérem došlo k předání dopisu.

„V dopisu jsme hlavně upozornili na to, že ČEZ by se měl zaměřit především na rekonstrukci stávajícího vedení vysokého napětí do Šluknovského výběžku, a nikoli na výstavbu nového," říká za Novoborsko Jiří Vosecký.

„ČEZ si neustále stěžuje na to, že nynější vedení napětí do výběžku je velmi problematické a že v krizových momentech selhává. Proč ho tedy neopraví? Proč místo toho prosazují úplně novou stavbu? Zřejmě je za tím něco úplně jiného," dodal Jiří Vosecký.

Autor: Alexandr Vanžura

3.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár automobilu a přístavku u garáže ve Vlčí Hoře.
7

FOTO: Ve Vlčí Hoře v noci hořel automobil

CO VYMYSLÍ? Vlevo trenér Zdenko Frťala, vpravo asistent Libor Macháček.

Varnsdorf míří do Vlašimi. I s Davidem Bredou

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Florbalisté věří v halu. Lano se ale může utrhnout, přiznal Štěpánek

Děčín - „Hala? Přál bych si halu do tří let. Reálně si ale myslím, že to bude do pěti,“ říká vedoucí děčínského florbalu.

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

České Švýcarsko – Letošní rok byl pro silně ohrožené čápy černé v národním parku České Švýcarsko rekordním. Narodilo se tu totiž nejméně 18 jejich mláďat, z nichž 16 se podařilo okroužkovat.

FOTO: Mrtvý potok. V Jílovském potoce v Děčíně uhynuly stovky ryb

Děčín – Téměř o všechny ryby přišel Jílovský potok na svém dolním toku. Rybáři během středeční večera a čtvrtečního rána sesbírali v potoce stovky ryb. Mezi nimi i mnoho dospělých pstruhů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení