Právě na ty se zaměřuje státní i městská policie.

„Ve dne se jedná spíše o preventivní kontroly, které řešíme převážně domluvou. V noci jsou to už kontroly klasické, kdy padají i pokuty,“ řekl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. „Cyklistům hrozí stejně vysoká pokuta jako všem ostatním účastníkům silničního provozu,“ dodal Cvik.

U cyklistů policisté kontrolují to, zda mají povinnou výbavu, ve večerních hodinách hlavně osvětlení a zjišťují, zda před jízdou nepili. U menších cyklistů kontrolují, zda mají helmu.

Na cyklisty se policie zaměřuje v rámci dopravních bezpečnostních akcí po celý rok. V uplynulém roce došlo na území České republiky k pěti stům dopravních nehod při nichž zahynulo šedesát pět cyklistů. Nejčastější příčinou bylo nezvládnutí kola. Druhou nedání přednosti v jízdě.

Na Děčínsku došlo letos celkem k více než tisícovce dopravních nehod, z toho jich šestnáct zavinili cyklisté. Nejčastějším prohřeškem děčínských cyklistů je jízda po chodníku a nevyhovující technický stav kola.

Před několika týdny zemřel na výjezdu z Rumburku cyklista, který zavrávoral na kole, zavadil o vozidlo, upadnul a zemřel. Celkově to byl letos již druhý smrťák z řad cyklistů.

I když klasickou dopravní hlídku cyklista na cyklostezce zpravidla nepotká, platí na ní pravidla silničního provozu.

„Pokud by došlo třeba ke srážce cyklisty s chodcem nebo dvou cyklistů na stezce, musíme tam vyjet jako ke každé jiné dopravní nehodě,“ řekl šéf děčínského dopravního inspektorátu Martin Votrubec.

Na cyklisty se zaměřují denně strážníci děčínské městské policie zejména v ráno a večer. „Kontrolujeme, zda nejezdí opilí, po ránu můžou mít v krvi ještě zbytky alkoholu a večer zase jezdí na kolech z hospod,“ řekl mluvčí děčínských strážníků Tomáš Pavlík.

Městská policie eviduje až dva přestupky týdně, jež spáchají cyklisté. „Mohou dostat až dva tisíce korun pokutu, pokud by ale odmítli na místě bloky zaplatit, strážník případ předá správnímu orgánu a ten může uložit pokutu ještě mnohem vyšší,“ vysvětlil Pavlík.

Dodal, že cyklisté bývají ale zpravidla slušní a jejich přestupek strážníci řeší buď jen domluvou nebo několika stokorunovou pokutou.

„Nevzpomínám si na případ, že by šel cyklista k přestupkové komisi,“ dodal Pavlík.