VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL: Rozhledna Dymník hrdě shlíží z čedičového vrchu

Rumburk - Cihlová rozhledna na čedičovém lesnatém vrchu shlíží do krajiny asi 2,5 km jihozápadně od města Rumburku.

30.9.2012 3
SDÍLEJ:

Rozhledna Dymník.Foto: Deník

Historie

Dymník je oblíbeným cílem obyvatel Rumburku. Rozhledna byla postavena z iniciativy a na náklady rumburského občana Augusta Wenschuha ve spolupráci s Horským spolkem pro nejsevernější Čechy a otevřena r. 1896. V r. 1910 byla zastřešena cimbuřím (výška 15 m). Rozhledna byla vícekrát opravována, např. v r. 1961 a 1994.

Výhled

Jde o jeden z nejlepších vyhlídkových bodů Šluknovského výběžku. Dominantní je pohled na hradbu Ještědu a Lužických hor na severní straně (Hvozd, Luž, nezvykle dobře je vidět Tolštejn, dále Jedlová, Studenec). Na jihozápadě vám neuniknou vrchy Českosaského Švýcarska, které ovšem odtud nejsou příliš zřetelné, s výjimkou Růžovského vrchu, Vysokého Sněžníku a blízké Vlčí hory, v pozadí zahlédnete hřeben Tanečnice. Lesnatý Šluknovský výběžek je lemován na severu vrcholy Horní Lužice: Valtenberg, Bieloboh, Schlechtenberg, Kottmar, Špičák u Varnsdorfu to je jen nepatrný výčet dominant. Z obcí velmi dobře přehlédnete Rumburk, Seifhennersdorf s větrnými elektrárnami, níže položený Varnsdorf v kotlině pod Lužickými horami a část Krásné Lípy. Za dobré viditelnosti se vám na východním obzoru otevře pohled na Jizerské hory (Smrk) a Krkonoše (bouda u Sněžných jam), na jihozápadě na České středohoří a Krušné hory.

Přístup aneb Kudy tam:

Z Rumburku dojdete po žluté nebo modré značce k penzionu Dymník a odtud odbočkou po modré bukovým lesem na blízký vrchol.

Otevírací doba:

Rozhlednu provozuje Klub českých turistů z krásné Lípy, kde dobrovolníci pravidelně každý víkend a svátky otevírají rozhlednu pro veřejnost od 10 do 15 hodin.

Autor: Jiří Rak

Autor: Redakce

30.9.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Martin Schulz.
2

Čtvrtečník Martina Schulze: Je cestou udržitelný rozvoj turistického ruchu?

Tony Ducháček se skupinou Garage vystoupí v Jetřichovicích na festivalu Cesta z města.

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Děčínsko – Dlouhé roky připomínaly žluté kvítky řepky na nábřeží v Děčíně drama, které se na Labi odehrálo 15. srpna během povodní. Tehdy zde při odstřelu neovladatelné lodě zemřel muž. Šlo o jedinou oběť povodní z roku 2002 na Děčínsku.

Žádná úcta k mrtvému. Pomník zavražděného hocha kdosi ničí

Varnsdorf – Velkou bolest zažívají už čtyři měsíce rodiče devatenáctiletého Dominika z Varnsdorfu, který byl zavražděn o letošních Velikonocích. Smutek ze ztráty syna zesilují vandalové. Už třikrát totiž zničili pomníček, který vznikl spontánně na místě vraždy.

V národním parku objevili vzácného netopýra

Děčínsko - Netopýra Saviova, silně ohrožený druh, objevili odborníci nedaleko Hřenska.

Léto neléto, lyžařské areály zbrojí na zimu

Děčínsko – Přestože do startu zimní sezony chybí ještě mnoho měsíců, příprava lyžařských areálů na nadcházející zimu je v plném proudu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení