Národní park České Švýcarsko se rozprostírá v severozápadním cípu naší republiky na ploše 79 km2. Spolu se sousedním Národním parkem Saské Švýcarsko představuje oblast pískovců, která svou rozsáhlosti a zároveň minimálním osídlením nemá v Evropě obdoby.

Národním parkem bylo toto úchvatné skalnaté území s jedinečnou faunou a flórou vyhlášeno v roce 2000.

Písčité usazeniny na dně moře

A jak toto zajímavé přírodní území vzniklo? Před více než 90 miliony let se zde rozprostíralo mělké moře, na jehož dně se začala tvořit vrstva písčitých usazenin. Když moře ustoupilo, zanechalo po sobě pískovcovou desku, kterou dodnes přetváří vítr, déšť a mráz.

Zrodil se tak podivuhodný pískovcový svět plný skalních věží, mostů, roklí a soutěsek. Charakter krajiny dotváří také zalesněné vrcholy sopečného původu, z nichž nejvýraznější je Růžovský vrch, dominanta jižní části národního parku.

České Švýcarsko však netvoří pouze nehybné skály. Rozlehlé lesy ukrývají nejrozmanitější druhy živočichů a rostlin, a tak možná při svých cestách po tomto kraji zahlédnete v lese rysa ostrovida, nad hlavou vám zakrouží sokol stěhovavý nebo poblíž vodních toků spatříte stopy vydry říční.

V posledních několika letech se ve zdejší říčce Kamenici objevují lososi, kteří sem byli vysazeni v roce 1999 a na podzim se připlouvají zpět do rodných vod vytřít.

České Švýcarsko známé i neznámé

Počátky turistického zájmu o toto území se datují již do druhé poloviny 18. století, kdy zdejší kraj okouzlil švýcarské romantické malíře a získal svůj název České Švýcarsko. Tehdejší majitelé panství (Kinští a Clary-Aldringenové) začali systematicky zpřístupňovat turisticky atraktivní lokality, takže se České Švýcarsko od druhé poloviny 19. století stalo vyhledávaným cílem rozvíjející se turistiky.

Nejatraktivnějšími místy národního parku, tedy okolím Hřenska a Jetřichovickými stěnami, procházejí dvě oblíbené turistické stezky. Cyklisté mohou poznávat krásy Českého Švýcarska při jízdě po cyklotrasách, pro milovníky jízdy na koni jsou zde vyznačeny koňské stezky.

Nejznámějším z turistických cílů je Národní přírodní památka Pravčická brána, největší pískovcová skalní brána v Evropě. Velkému zájmu turistů se těší také soutěsky říčky Kamenice, kde je již od 19. století provozována jízda na pramicích. Svézt se na lodičkách hlubokým kaňonem obklopeným skalními stěnami bizardních tvarů je však možné pouze od Velikonoc do konce října.

V severní části parku pak určitě stojí za to se projít či projet na kole malebným Kyjovským údolím, kterým protéká říčka Křinice. Stezka vede až k zaniklé obci Zadní Doubice, kde je pro pěší a cyklisty otevřen hraniční přechod do sousedního Saského Švýcarska.

Pro ty, kdo touží spatřit České Švýcarsko z ptačí perspektivy a nebojí se náročnějšího výstupu, se nabízí několik možností. Krásné výhledy do krajiny a zvláště pak na západy slunce se naskýtají ze skalních vyhlídek Mariina skála, Rudolfův kámen a Vilémínina stěna poblíž obce Jetřichovice.

Rovněž stojí za to vystoupat na rozhlednu na Vlčí hoře poblíž Krásné Lípy. Odměnou je panoramatický výhled jak na Národní park České Švýcarsko, tak i na Lužické hory a při dobrém počasí je možno spatřit i vrcholky Českého středohoří.

Od května do září je rozhledna otevřena kromě pondělí denně, v ostatních měsících pouze o víkendech. Úchvatný pohled se nabízí také z Loupežnického hradu Šaunštejn poblíž Vysoké Lípy. Šaunštejn je jedním ze šesti tzv. skalních hrádků na území národního parku, které byly vybudovány na pískovcových skalách během středověku. Za návštěvu stojí i Falkenštejn u Jetřichovic či Kyjovský a Brtnický hrádek v severní části národního parku.

Podstávkové domy i smírčí kříže

České Švýcarsko však není pouze divoká příroda plná skal a roklí, ráz zdejší krajiny dotváří i malebné roubené chaloupky ve vesnicích, rozesetých podél hranic národního parku. Zvláštností tohoto kraje jsou takzvané podstávkové domy, které jinde v Čechách nespatříte. Vznikly kombinací roubeného slovanského domu s hrázděným domem západního typu.

Mimořádně krásné lidové stavby naleznete v Kamenické Stráni a Vysoké Lípě, které byly vyhlášeny vesnickou památkovou zónou, ale i v obcích Mezná, Chřibská či v Jetřichovicích.

Mezi další zajímavé památky Českého Švýcarska, připomínající dávné příběhy zdejších obyvatel, patří boží muka, skalní kapličky, kostelní stezky a smírčí kříže, kterých je v tomto kraji velké množství.

Národní park České Švýcarsko nabízí mnoho možností jak strávit volný čas nejen v letním období, ale i během zimy, která je zde mimořádně nádherná. Přinášíme proto několik tipů na zajímavé výlety zasněženou krajinou.

České Švýcarsko je krásné i v zimě

Pravčická brána, nejznámější klenot Českého Švýcarska, je hojně navštěvována především v letním období, ale i v zimě je pohled na zasněžený skalní most nezapomenutelným zážitkem.

Ideálním výchozím bodem je Mezná. Přejdete Kozí hřbet a Gabrielinu stezku až ke Křídelním stěnám a dál potom osamělou chladnou přírodou až k toužebně očekávané Pravčické bráně, která je od listopadu do března přístupná o víkendech mezi 10. a 16. hodinou.

Jestliže se dosyta nabažíte pohledu na Pravčickou bránu, můžete se vypravit pomalu přes Dlouhý důl a po Mlýnské cestě zpět do Mezné, kde si můžete dát zasloužený oběd, či večeři. Druhým vhodným výchozím bodem pro uskutečnění tohoto výletu je obec Hřensko.

Atraktivní cíl: Ledopády

Atraktivním zimním cílem severní části parku jsou ledopády, ke kterým se dostanete z obce Brtníky. Tyto fascinující ledové útvary příroda dokáže za chladných dní vykouzlit tak, jak by to žádný sochař nesvedl. Podle svých zajímavých tvarů získaly ledopády příznačná jména Betlém, Varhany, či Opona.

Neméně úchvatná podívaná se vám naskytne v mrazivých dnech i v Kyjovském údolí v Jeskyni víl, která uvnitř skrývá další ledové poklady. Obdobné úkazy můžete spatřit i v následující jeskyni nazvané Vinný sklep.

Po tomto výletu se můžete občerstvit a ohřát v některé z hospůdek buď ve vesničce Kyjov anebo v Krásné Lípě, kde je na náměstí možnost navštívit Informační středisko a Galerii Národního parku České Švýcarsko.

Otevírací doba je i v zimě pro příchozí příznivá otevřeno je denně kromě neděle. Je-li dostatek sněhu, můžete se bílou krajinou svézt na saních tažených koňmi z rozcestí mezi Chřibskou a Doubicemi až k dřevěným srubům Na Tokání uprostřed hlubokých lesů a skal.

Ať už se vydáte objevovat krásy Českého Švýcarska v jakoukoliv roční dobu, vždy na vás tato nádherná krajina dýchne tajuplnou, nevšední atmosférou a zanechá ve vás touhu se sem opět vrátit.

Pro bližší informace o turistických možnostech v Českém Švýcarsku se obraťte na turistické informační středisko v Krásné Lípě (informace@ceskesvycarsko.cz, www.ceskesvycarsko.cz), které provozuje obecně prospěšná společnost České Švýcarsko.

Bez auta do Českosaského Švýcarska

Jarní exkurze 2015:

středa 11. března Lužické hory: Chřibský vrch
Nádraží Mlýny Javor 692 m Chřibský vrch 621 m Chřibská BUS
Odjezd: vlakem 12:20 h z Krásné Lípy (příjezd do Mlýnů 12:59 ; nebo odjezd z Děčína 12:15, příjezd do Mlýnů 12:59 ) návrat kolem 19. hod. autobusem. Délka pěší trasy: 10 km

středa 25. března Horní Lužice: Valtenberg
Nádraží Neukirch West Valtenberg, chata a rozhledna Oberlausitzer Bergweg Severní
Odjezd: autobusem z Rumburka nádraží 12:04 (bus jede už z Chřibské a Krásné Lípy, v Ebersbachu přestup na vlak, příjezd Neukirch West 13:29) návrat kolem 19:30 do Rumburku. Délka pěší trasy: 12 km

neděle 29. března Saské Švýcarsko: Grosser Zschirnstein
Dolní Žleb Česká brána Grosser Zschirnstein Kohlbornstein Krippen
Odjezd: vlakem z Krásné Lípy 9.17 nebo Rumburku 9:22 (nebo z Děčína odj. 10:40), návrat až po 20 hodině. Délka pěší trasy: 21 km
Průvodce: Jiří Rak Akce je pro přihlášené účastníky zdarma. Na akci je nutné se přihlásit předem!
Přihlášky: dana.stefackova@ceskesvycarsko.cz, tel.: 777 819 198

Pojďte si s námi hrát do Domu Českého Švýcarska:

neděle 15. března
Přijďte si do Domu Českého Švýcarska v Krásné Lípě vyzkoušet nejnovější společenské hry, hlavolamy a originální hry s ekologickou tematikou. Zábavu si užije celá rodina. Připraveni jsou zde na všechny věkové kategorie. Otevřena je i expozice České Švýcarsko—život, tajemství, inspirace. Akce bude probíhat od 10.00 do 16:00 hodin, vstup je zdarma.