VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Revitalizace Podmokel začne již na podzim

Děčín – Nové chodníky, ulice, lavičky. Ale také desítky nových stromů. Tak budou vypadat po revitalizaci Podmokly v Děčíně. Její první etapa, která začne na podzim, bude trvat déle než rok.

30.6.2017 1
SDÍLEJ:

Vizualizace, jak budou Podmokly vypadat.Foto: archiv

Jako první začne děčínská radnice s opravou okolí Husova náměstí a ulice Prokopa Holého, tedy samého centra Podmokel. Stavět se bude podle projektu ateliéru re:architekti, který zvítězil v architektonické soutěži na podobu revitalizovaných Podmokel.

„Na ulici Prokopa Holého bude dvouřadá alej s třiceti stromy, které budou minimálně čtyři a půl metru vysoké, aby pod nimi bylo možné chodit," popisuje nejzásadnější proměnu centra Podmokel náměstek děčínské primátorky Valdemar Grešík.

Stromořadí na této ulici přitom již v minulosti bylo, muselo ale ustoupit sílící dopravě. Nahradí stromy, které jsou rozmístěné v květináčích a staly se terčem časté kritiky. O jejich novém umístění bude radnice teprve rozhodovat.

Kvůli výsadbě aleje bude nutné udělat nákladné přeložky sítí, které jsou v centru velmi hustě vedené.

Na Husově náměstí nechá radnice vykácet přestárlé keře. Vzrostlé, desítky metrů vysoké stromy na náměstí ale zůstanou. Stejně jako vzrostlý tis. Ve vydlážděnou plochu by se, jak se obává řada lidí, proměnit nemělo.

„Okolí Husova náměstí bude vypadat jinak než v prvotní studii, bude výrazně zelenější. A přibude tam i vodní prvek," přibližuje Grešík proměnu další části Podmokel. Trávníky, které se často stávaly venčícím prostorem pro majitele psů, nahradí květinové záhony.

„Pokud zároveň s proměnou neubudou parkovací místa, kterých je již dnes značný nedostatek, a nedojde k omezování průjezdu ulicemi po dokončení revitalizace, pak se těším," napsal na facebook Děčínského deníku Rudolf Brejška.

A právě i dopravy, která je již dnes komplikovaná, se dotkne revitalizace Podmokel.

„Určitě budou etapy, kdy budou jednotlivé části ulice Prokopa Holého neprůjezdné. Budeme se ale snažit, aby vždy bylo možné někudy projet. Nějaká omezení ale samozřejmě budou," říká Valdemar Grešík s tím, že lidé po revitalizaci Podmokel volají hodně dlouho.

V praxi by to mělo vypadat tak, že Prokopa Holého bude uzavřena vždy nanejvýš mezi dvěma sousedícími křižovatkami. Zatížení ulice Prokopa Holého by pak částečně mohla převzít ulice Čsl. legií, která nedávno prošla opravou.

Děčínská radnice již vyhlásila výběrové řízení na první etapu obnovy Podmokel. Podle jejích předpokladů by neměla na podzim zahajovaná etapa vyjít na více než padesát milionů korun bez daně. Vítězná firma bude mít na zvládnutí první etapy 435 dní.

Revitalizací ulice Prokopa Holého a Husova náměstí ale opravy centra Podmokel nekončí. Další na řadě bude Tržní ulice, která leží z druhé strany Husova náměstí než Prokopa Holého. Také tato ulice je součástí připravované etapy C.

„Vzhledem k tomu, že Tržní funguje jako objížďka během stavby Vilsnické spojky, tak se bude dělat teprve po jejím dokončení," dodává Valdemar Grešík.

Další etapa, do které by se chtělo město pustit, by se měla týkat prostoru před děčínským hlavním vlakovým nádražím. Město se snaží získat drážní pozemky v přednádraží, aby mohlo zrevitalizovat celou tuto část Podmokel.

Na tuto etapu by radnice chtěla zadat vypracování projektové dokumentace z rozpočtu pro příští rok. Jednotlivé etapy by na sebe měly navazovat.

Autor: Alexandr Vanžura

30.6.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rodinka z Tanvaldu si čte i na šermířském turnaji na Štěpánce.
AKTUALIZOVÁNO
15

FOTO: Čtenáři vozí Deník na dovolenou. Kterého z nich pošleme k moři?

Městská policie Děčín.

Hledaného muže sebrali strážníci, když požádal o sundání botičky

Výměna mostu zastaví na dva měsíce vlaky do Benešova

Děčín – Do dalších rozsáhlých oprav na trati mezi Děčínem a Františkovem nad Ploučnicí se pouští Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Jednou z nejviditelnějších částí bude výměna mostu přes Ploučnici na Starém Městě.

Basketbalové kadetky si v Děčíně poradily s Francií

Děčín - Po velkém boji udolaly české reprezentantky do 16 let v přípravném utkání před mistrovstvím Evropy své stejně protihráčky z Francie. V Děčíně Česky vyhrály 64:59.

Kraj jedná s Děčínem o změně čísel autobusů

Děčín – Dvojkou z Bynova na Staré Město, sedmičkou ze Želenic k nemocnici. To, nač jsou lidé z Děčína roky zvyklí, by mohlo vzít za své.

FOTO: Kryštof z Děčína má ochrnuté i ruce, přesto maluje umělecká díla

Děčín - Je upoután na invalidní vozík, ruce může ovládat jen omezeně, a přesto maluje krásné obrazy. Kryštof z Děčína je kvadruplegik. To znamená, že má ochrnuté celé tělo včetně nohou a částečně i rukou. Ani to mu ale v rozvíjení jeho uměleckého talentu nezabránilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení