VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice řeší problém zvaný voda

Děčínsko - Naděje na lepší zásobování ožila v Markvarticích, Dolní Poustevna se vzdala desítek milionů korun, protože na svůj projekt potřebuje více peněz

21.12.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Slávka Petráková

V horizontu příštích deseti let se Markvartice zřejmě stanou místem čilého stavebního ruchu. Radnice tam nepočítá s příchodem nějakého významného investora, ale předpokládá další zvýšení zájmu o stavbu rodinných domků. Tu zatím znemožňují problémy, které obec musí řešit s nedostatečnými kapacitami zásobování pitnou vodou.

„Máme tady dva zásobovací zdroje. Jedna síť je ve správě Severočeských vodovodů a kanalizací. Druhý okruh provozuje společnost Zevos, která se vytvořila z bývalého jednotného zemědělského družstva. Právě technické problémy na druhé sítí se staly terčem časté kritiky místních občanů,“ informoval markvartický starosta Petr Hodboď.

Zlepšení je na dobré cestě

Ani jeden vodovodní řad není vzhledem ke svému stáří zárukou stabilně kvalitních dodávek.

„Ani se těm stížnostem nedivím. I naše rodina totiž pocítila trable spojené s nedostatkem vody. Těšíme se proto stejně jako ostatní na to, že se situace změní k lepšímu,“ dodal starosta.

Žádoucí obrat by měl nastat už v příštím roce. Pracovníci Severočeských vodovodů a kanalizací začali připravovat rekonstrukci stávajícího vodovodního řadu. Samotné práce na jeho obnově by mohly začít příští rok s předpokládaným dokončením možná už v roce 2010.

Cílem je spolehlivě fungující vodovodní síť, která odstraní nejen dlouhodobé těžkosti, ale svojí kapacitou umožní i napojení nově budovaných rodinných domků. Podle stávajících odhadů se dá hovořit až o čtyřiceti objektech,“ dodal Petr Hodboď.

Potíže má také Poustevna

Výstavba kanalizace, čistírny odpadních vod a vodovodu. To jsou investice, na které se už několik let připravuje Dolní Poustevna. Město dokonce kvůli těmto akcím odkládalo i potřebné úpravy některých místních silničních úseků, protože výdaje na tyto obnovy by prostě byly zbytečně vyhozenými penězi. Rozsáhlejší výkopové práce se totiž budou týkat velkou měrou právě komunikací v jednotlivých ulicích.

„Zmiňované stavby si vyžádají zhruba sto padesát milionů korun. To jsou na město naší velikosti obrovské náklady a proto jsme předpokládali, že se podaří většinu výdajů pokrýt z dotačních peněz. Dosavadní vývoj tomu nasvědčoval. Jenže na radnici nedávno dorazila zpráva, že nemáme počítat s dotací v původně přidělené výši,“ vysvětlil starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemelka.

Odmítli desítky milionů

V průběhu předchozího řízení o dotaci město splnilo všechny stanovené podmínky. Letos v říjnu ale přišla nepříjemná zpráva ze Státního fondu životního prostředí, který má být poskytovatelem dotace. Dolnopoustevenští se dozvěděli, že místo slíbených sto dvanácti a půl milionu korun mohou na projekt získat pouze sedmaosmdesát milionů. A to z důvodu připojení nové infrastruktury na tu stávající.

„Tahle informace nás samozřejmě nepříjemně zaskočila. Město se nejprve proti rozhodnutí odvolalo a poté jsme o vzniklém problému jednali i s představiteli státního fondu. Nakonec padl verdikt, že přiznanou dotaci nepřijmeme a prostřednictvím podání dvou samostatných žádostí na řešení vodovodního řadu i čištění odpadních vod budeme znovu žádat o dotační peníze v potřebné výši,“ uvedl starosta Jemelka.

Budou čekat déle

Je zřejmé, že odmítnutím dotačních peněz si lidé v Dolní Poustevně a jednotlivých částech města budou muset na lepší zásobování pitnou vodou počkat déle, než se původně počítalo. Kdyby ale radnice na nabízenou dotaci kývla, muselo by město na plánovanou investici vynaložit mnohem více vlastních peněz. V rozpočtu je k dispozici nemá a Dolní Poustevna by se tak výrazně zadlužila.

„To jsme nechtěli dopustit,“ dal jasně na srozuměnou starosta Miroslav Jemelka.

Autor: Josef Suk

21.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Izabela Štěpánková se narodila Nikole Štěpánkové a Stanislavu Doležalovi z Jiříkova 1.srpna v 1.56. Měřila 49 cm a vážila 3 kg.
9

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

Adam Matouš z Předlic má malé zemědělské hospodářství a někdo mu bezdůvodně tráví zvířata.
8

Lidé už mladému chovateli z Předlic zabili desítky zvířat

FOTO: Ve Vlčí Hoře v noci hořel automobil

Děčínsko - K nahlášenému požáru automobilu a přístavku u garáže vyrazily do Vlčí Hory v sobotu 19. srpna krátce po třetí hodině ranní tři jednotky hasičů.

Varnsdorf míří do Vlašimi. I s Davidem Bredou

Varnsdorf – S jedním bodem na kontě po třech odehraných zápasech míří Varnsdorf na půdu silné Vlašimi. Trenér Zdenko Frťala věří, že by herní styl soupeře mohl jeho svěřencům sedět.

Převzetí nemocnice v Rumburku se odkládá, její cena je však již dána

Rumburk – Kraj i Rumburk už vědí, jakou cenu má Lužická nemocnice. Krajský úřad zároveň oznámil, že kvůli jedné akcii, kterou město nevlastní, posune převzetí celé nemocnice o půl roku.

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení