VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proměny Děčína si vyžádají stamiliony

Děčín – Kvůli předfinancování jednotlivých staveb, které město musí dodavatelům nejdříve zaplatit a poté dostane peníze z Evropské unie, si Děčín musel vzít úvěr ve výši 750 milionů korun.

11.10.2010 4
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šilar

Pět ze sedmi projektů, které se staly součástí Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM), už začal Děčín realizovat. Dokončeny budou v příštím roce. O rok později mají skončit práce na přestavbě Atlantiku na knihovnu a úpravy části Mariánské louky s revitalizací zámeckých zahrad.

„Výběrové řízení na dvě dosud nezahájené akce jsme letos na jaře zrušili, protože cenové nabídky firem byly vyšší, než jsme předpokládali. Došlo k přepracování projektů a přesunu peněz z původního záměru úprav podzámčí ve prospěch výstavby knihovny,“ vysvětlil děčínský primátor Vladislav Raška.

Rada regionu Severozápad, která projekty posuzuje, se změnami souhlasila. Děčín tak má jistotu, že dotaci z Evropských fondů získá na všechny plánované akce IPRM. Po změnách u dvou zatím nezahájených investic je zřejmé, že na přestavbu Atlantiku bude mít město k dispozici zhruba 200 milionů a na park včetně zámeckých zahrad to bude 80 milionů korun.

„Podařilo se nám významně omezit riziko, že na některé projekty bude poskytnuta nižší dotace kvůli škrtům ve státním rozpočtu. Oba dva zbývající projekty byly schváleny s plnou výši dotace včetně příspěvku státu,“ uvedl náměstek primátora Ivan Vepřek, který je zároveň manažerem integrovaného plánu.

Už od letošního jara probíhají práce na modernizaci učeben a budování sportovních zařízení u základních škol Kamenická, Vrchlického a Komenského náměstí. Cílem je zlepšit podmínky vzdělávání, rozšířit nabídku sportovních ploch pro veřejnost a zkvalitnit výuku tělesné výchovy pro žáky uvedených škol.

„Všechna budovaná sportoviště budou v odpoledních hodinách volně přístupná obyvatelům města ke sportovnímu vyžití,“ vysvětlil význam projektu náměstek primátora Miroslav Samler.

Poslední dosud neopravenou částí děčínského zámku je jeho jižní křídlo. Práce by tam měly pokračovat i v zimním období. Veškeré úpravy mají skončit k poslednímu prosinci příštího roku.

„Díky rekonstrukci jižního křídla získá zámek víceúčelový reprezentační sál včetně zázemí. Tyto prostory budou využívány pro kulturně-vzdělávací, výchovné nebo společenské akce,“ připomněl primátor Vladislav Raška.

Dojde také k rozšíření kapacity plaveckého areálu na Starém Městě. Pokračují tam práce na výstavbě dalšího bazénu. Bude dlouhý třiatřicet a půl metru a široký jedenadvacet metrů. Jeho maximální hloubka bude šest metrů. Bazén bude atypický nejen svými rozměry, ale i tím, že půjde o laserem svařovanou nerezovou konstrukci. Jde o hygieničtější stavbu, než v případě keramického obložení. Bude mít také podstatně vyšší životnost.

„Do paneláku na Staré Město jsem se za přítelem přistěhovala nedávno z Ústí nad Labem, ale jinak jsem se v Děčíně narodila. Myslím, že žádný nový bazén v prostoru bývalých peslů nenahradí možnost příjemného koupání, jaké bylo v podzámčí. Že nedošlo k obnově povodní zničeného koupaliště, toho lituji,“ posteskla si Ludmila Fabiánová.

Místo už nevyhovující budovy, ve které sídlily oddělení silničního, správního a dopravního úřadu a odbor školství a kultury, město z evropských peněz v ulici 28. října buduje nový objekt. Bude v něm nejen moderně vybavený archiv, ale stane se i zázemím pro správní agendy.

„Děčín má na všech sedm projektů financovaných z evropských dotací slíbených 562 milionů korun. To je zhruba 85 procent z celkové ceny. Zbylých 15 procent pokryje z příspěvku státu a z vlastních peněz,“ připomněla mluvčí magistrátu Romana Silvarová.

Kvůli předfinancování jednotlivých staveb, které město musí dodavatelům nejdříve zaplatit a poté dostane peníze z Evropské unie, si Děčín musel vzít úvěr ve výši 750 milionů korun.

Autor: Josef Suk

11.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DSA. Ilustrační foto.

K pádu ze skály letěl vrtulník. Byl vymyšlený

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Čtvrtečník Martina Schulze: Je cestou udržitelný rozvoj turistického ruchu?

Doubice - Takhle ke konci prázdnin se najednou objevují zprávy o tom, že skoro všude je moc turistů.

POVODNĚ 2002: Labe rozdělilo Ústí na dvě města. Velké mosty byly k ničemu

Ústecký kraj - Katastrofální záplavy působily komplikace i lidem žijícím daleko od řeky. Pokud chtěli přejet mezi kraji, najeli i stovky kilometrů. 

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Děčínsko - Pozvánky na koncerty, výčet zásahů městských strážníků nebo exkurze na Pravčickou bránu v doprovodu strážců přírody. Přečtěte se přehled událostí na Děčínsku.

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Děčínsko – Dlouhé roky připomínaly žluté kvítky řepky na nábřeží v Děčíně drama, které se na Labi odehrálo 15. srpna během povodní. Tehdy zde při odstřelu neovladatelné lodě zemřel muž. Šlo o jedinou oběť povodní z roku 2002 na Děčínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení