VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro a proti: Farmářské trhy v Děčíně s botičkou

Děčín - Stalo se vám, že jste při parkování na farmářských trzích v Děčíně dostali "botičku"? Podobný příběh si můžete přečíst níže i s komentářem ředitele městské policie.

18.4.2017 3
SDÍLEJ:

Strážník Městské policie Děčín kontroluje platnost parkovacích karet.Foto: Deník/ Luděk Stínil

Farmářské trhy s botičkou

Nedávno jsem byl na otočku služebně v ČSOB na Masarykově náměstí. Když jsem viděl fungující farmářské trhy, rozhodl jsem se, že při cestě zpět koupím rodičům manželky nějakou zabíjačkovou dobrotu. Auto jsem zaparkoval na dvě minuty(!!!) v obytné zóně u hotelu Česká koruna, protože na placených parkovacích místech je v té době beznadějně plno! Zdaleka jsem nebyl jediný, kdo si odskočil narychlo na farmářské trhy, protože ve chvíli, kdy jsem se vracel, sundávali příslušníci městské policie druhou botičku a třetí byla na mém vozidle.

Je to scénář přesně psaný škodolibými skřítky, protože není nic snazšího, než tahat za pejzy každého, kdo si na dvě až pět minut odskočí koupit zeleninu, pečivo či uzeninu na farmářský trh. Málokdo má čas (a já ani chuť) udělat si z návštěvy farmářských trhů dopolední výlet, proto vyhledávám místo pro zastavení vozidla v blízkosti, abych to zvládl co nejrychleji! Velmi nerad, avšak spořádaně jsem pokutu zaplatil a myslel si své. Tento způsob určité formy šikany mi totiž přijde poněkud ponižující. Snad proto jsem ani nezkoušel uplatnit nějaké vysvětlení typu: „Pánové, vždyť jsem tam byl jen dvě minutky, koupil jsem dědovi škvarky a nikoho neohrozil ani neomezil."

Naprosto stejně otravně vybírali strážníci pokuty od těch, kteří zastavili před nádražím, aby vysadili cestujícího na vlak, do té doby, než se díky občanské iniciativě objevila před budovou nádraží, stejně jako v jiném civilizovaném světě, modrá značka K+R – polib a jeď (Kiss + Ride), která symbolizuje parkoviště, na kterém lze zastavit za účelem vystoupení a nastoupení osob, které dále využívají prostředek hromadné dopravy osob. Možná bych ve správním řízení obstál, neboť nebyla naplněna hmotná podstata přestupku, to znamená, že doba parkování přesahovala jen velmi krátce dobu zastavení (které je v obytné zóně dovoleno a vozidlo netvořilo překážku silniční dopravy). Nemám však sílu ani čas na to, abych se do této věci obul s vehemencí „řádného hospodáře".

A proto se ptám takto veřejně paní primátorky, ředitele městské policie, patřičných úředníků magistrátu a taky všech zastupitelů – nebylo by rozumné vytvořit dodatkovou tabulku V době konání farmářských trhů povoleno stání max. 15 min. Všichni, kteří si chtějí nakoupit na farmářském trhu, by měli možnost zastavit v jeho blízkosti bez toho, že by byli perzekuováni městskou policií vracející se s naťovou cibulkou a uzenou makrelou v tašce… Zároveň by jistě byli potěšeni i prodejci, jelikož by se u nich zastavilo jistojistě víc nakupujících.

Libor Kunte

#clanek|3214001#

Strážníci řidiče nešikanují

Botička neboli technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla je nejen v Děčíně standardně používaný prostředek u řady dopravních přestupků. Její použití je limitováno zákonem a jedná se o záležitost, jejíž dokončení vyžaduje řadu úkonů. Nikdy se ale nejedná o záležitost v řádu jednotek minut a i v tomto případě byla doba od nasazení tzv. botičky po její odstranění podstatně delší. To ale není nejdůležitější. Z popisu téměř vyplývá, že městská policie škodolibě a záměrně perzekuuje řidiče, kteří si jen nakoupili. Nasazování botiček ovšem k hlavní náplni strážníků nepatří. V danou dobu by mohli dělat jinou, důležitější činnost. Jenže i dopravní přestupky je třeba postihovat a nelze všechny vyřešit domluvou nebo je tolerovat. A pokud se například na zmíněném náměstí postaví řidič vozidla tak, že jiným řidičům brání v tom, aby bezpečně vyjeli z parkovacího místa, je úkon strážníka rozhodně na místě.

Chápu na jednu stranu rozhořčení pisatele, ale je třeba si uvědomit jednu věc. Městská policie je vítána, pokud řeší něčí problém, a zároveň jiným kritizována, pokud řeší jeho prohřešek. Zavděčit se všem zkrátka nelze. Co se týče dopravního značení, je nutno zmínit, že městská policie není tím orgánem, který jej stanovuje nebo schvaluje. To spadá do kompetence správce komunikace, a to po schválení Policií ČR. Městská policie do tohoto procesu nevstupuje. Nicméně pokud my jako městská policie zjistíme, že v nějaké lokalitě by byla možnost zvýšit kapacitu parkování, vždy dáme příslušnému orgánu podnět. Stejně jsme učinili například v případě nedalekého zdravotnického zařízení. Ovšem nejsem přesvědčen, že v daném místě lze kapacitu stání vyřešit časovou regulací, a to i s ohledem na šířku komunikace.

Marcel Horák, ředitel MP Děčín

Autor: Redakce

18.4.2017 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Schulz.

Čtvrtečník Martina Schulze: Cesta starosty Varnsdorfu do Číny? No nevím...

ZŠ Vojanova se bavila na konci školního roku.
33

FOTO, VIDEO: Děti z Vojanovky bavily rodiče

Samice makaka chocholatého ze zoo odcestovala do Anglie

Děčín – Do téměř dvanáct set kilometrů vzdáleného anglického Drusillas Zoo Parku odcestovala v pondělí šestiletá samice makaka chocholatého Kera z děčínské zoo. Nové místo pro život pro ni vybral koordinátor chovu.

Šokující evropský bronz pro Adélu Házovou

Bělehrad - Tak tohle se povedlo! Teprve patnáctiletá kanoistka Adéla Házová zazářila na juniorském Mistrovství Evropy v Bělehradě. Česká reprezentantka, která hájí klubové barvy Kajaku Děčínu, si dojela pro senzační bronz.

FOTO: Špička či cyklostezka? O místě na grilování rozhodnou lidé

Děčín – Město Děčín vyhlásilo anketu, ve které mohou lidé rozhodnout, kde vznikne v Děčíně nové grilovací místo. Pomocí výsledku hlasování chce pak město místo vybavit grilem a grilovacími stoly. Vybírat je možné ze tří míst označených bílou cedulí s nápisem Grilujeme v Děčíně.

FOTO: Nový dopravní problém: Podjezd na Dělnické bude měsíc zavřený

Děčín – Další velké dopravní komplikace se valí na Děčín. Ředitelství silnic a dálnic totiž na polovinu prázdnin totiž uzavře podjezd z Dělnické na Ústeckou ulici. Pro uzavírkami ochromený Děčín je to další rána.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies