VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro a proti: Farmářské trhy v Děčíně s botičkou

Děčín - Stalo se vám, že jste při parkování na farmářských trzích v Děčíně dostali "botičku"? Podobný příběh si můžete přečíst níže i s komentářem ředitele městské policie.

18.4.2017 3
SDÍLEJ:

Strážník Městské policie Děčín kontroluje platnost parkovacích karet.Foto: Deník/ Luděk Stínil

Farmářské trhy s botičkou

Nedávno jsem byl na otočku služebně v ČSOB na Masarykově náměstí. Když jsem viděl fungující farmářské trhy, rozhodl jsem se, že při cestě zpět koupím rodičům manželky nějakou zabíjačkovou dobrotu. Auto jsem zaparkoval na dvě minuty(!!!) v obytné zóně u hotelu Česká koruna, protože na placených parkovacích místech je v té době beznadějně plno! Zdaleka jsem nebyl jediný, kdo si odskočil narychlo na farmářské trhy, protože ve chvíli, kdy jsem se vracel, sundávali příslušníci městské policie druhou botičku a třetí byla na mém vozidle.

Je to scénář přesně psaný škodolibými skřítky, protože není nic snazšího, než tahat za pejzy každého, kdo si na dvě až pět minut odskočí koupit zeleninu, pečivo či uzeninu na farmářský trh. Málokdo má čas (a já ani chuť) udělat si z návštěvy farmářských trhů dopolední výlet, proto vyhledávám místo pro zastavení vozidla v blízkosti, abych to zvládl co nejrychleji! Velmi nerad, avšak spořádaně jsem pokutu zaplatil a myslel si své. Tento způsob určité formy šikany mi totiž přijde poněkud ponižující. Snad proto jsem ani nezkoušel uplatnit nějaké vysvětlení typu: „Pánové, vždyť jsem tam byl jen dvě minutky, koupil jsem dědovi škvarky a nikoho neohrozil ani neomezil."

Naprosto stejně otravně vybírali strážníci pokuty od těch, kteří zastavili před nádražím, aby vysadili cestujícího na vlak, do té doby, než se díky občanské iniciativě objevila před budovou nádraží, stejně jako v jiném civilizovaném světě, modrá značka K+R – polib a jeď (Kiss + Ride), která symbolizuje parkoviště, na kterém lze zastavit za účelem vystoupení a nastoupení osob, které dále využívají prostředek hromadné dopravy osob. Možná bych ve správním řízení obstál, neboť nebyla naplněna hmotná podstata přestupku, to znamená, že doba parkování přesahovala jen velmi krátce dobu zastavení (které je v obytné zóně dovoleno a vozidlo netvořilo překážku silniční dopravy). Nemám však sílu ani čas na to, abych se do této věci obul s vehemencí „řádného hospodáře".

A proto se ptám takto veřejně paní primátorky, ředitele městské policie, patřičných úředníků magistrátu a taky všech zastupitelů – nebylo by rozumné vytvořit dodatkovou tabulku V době konání farmářských trhů povoleno stání max. 15 min. Všichni, kteří si chtějí nakoupit na farmářském trhu, by měli možnost zastavit v jeho blízkosti bez toho, že by byli perzekuováni městskou policií vracející se s naťovou cibulkou a uzenou makrelou v tašce… Zároveň by jistě byli potěšeni i prodejci, jelikož by se u nich zastavilo jistojistě víc nakupujících.

Libor Kunte


Strážníci řidiče nešikanují

Botička neboli technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla je nejen v Děčíně standardně používaný prostředek u řady dopravních přestupků. Její použití je limitováno zákonem a jedná se o záležitost, jejíž dokončení vyžaduje řadu úkonů. Nikdy se ale nejedná o záležitost v řádu jednotek minut a i v tomto případě byla doba od nasazení tzv. botičky po její odstranění podstatně delší. To ale není nejdůležitější. Z popisu téměř vyplývá, že městská policie škodolibě a záměrně perzekuuje řidiče, kteří si jen nakoupili. Nasazování botiček ovšem k hlavní náplni strážníků nepatří. V danou dobu by mohli dělat jinou, důležitější činnost. Jenže i dopravní přestupky je třeba postihovat a nelze všechny vyřešit domluvou nebo je tolerovat. A pokud se například na zmíněném náměstí postaví řidič vozidla tak, že jiným řidičům brání v tom, aby bezpečně vyjeli z parkovacího místa, je úkon strážníka rozhodně na místě.

Chápu na jednu stranu rozhořčení pisatele, ale je třeba si uvědomit jednu věc. Městská policie je vítána, pokud řeší něčí problém, a zároveň jiným kritizována, pokud řeší jeho prohřešek. Zavděčit se všem zkrátka nelze. Co se týče dopravního značení, je nutno zmínit, že městská policie není tím orgánem, který jej stanovuje nebo schvaluje. To spadá do kompetence správce komunikace, a to po schválení Policií ČR. Městská policie do tohoto procesu nevstupuje. Nicméně pokud my jako městská policie zjistíme, že v nějaké lokalitě by byla možnost zvýšit kapacitu parkování, vždy dáme příslušnému orgánu podnět. Stejně jsme učinili například v případě nedalekého zdravotnického zařízení. Ovšem nejsem přesvědčen, že v daném místě lze kapacitu stání vyřešit časovou regulací, a to i s ohledem na šířku komunikace.

Marcel Horák, ředitel MP Děčín

Autor: Redakce

18.4.2017 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

UBYTOVNA. V Lounské ulici by brzy měl být místo ubytovny park a hřiště.
7

Ubytovna na Lounské ve Varnsdorfu půjde k zemi, místo ní bude hřiště

V ambitu Lorety Rumburk se představuje pašijový betlém
3

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Opilí bezdomovci se chodí do děčínské nemocnice vyspat

Děčín – Opakující se problémy s bezdomovci řeší děčínská nemocnice. A to především v chladném počasí. Lidé bez domova se chodí do prostorů nemocnice vyspat, často jsou i opilí, a obtěžují tak okolí. Do nemocnice mají navíc přístup i v noci – prostory nemocnice jsou totiž otevřeny kvůli pohotovosti.

FOTO: Splněno! Válečníci přejeli Kolín a budou hrát o medaile

Děčín – Hotovo. Dobojováno. Cíl je splněn. Děčínští basketbalisté v pátém utkání čtvrtfinále smetli Kolín 82:48, celou sérii ovládli 4:1 a postoupili mezi čtyři nejlepší celky soutěže.

Letecká záchranka? Ministerstvo stále nevybralo nového provozovatele

Ústecký kraj - Výběrové řízení na leteckou záchranku ještě neskončilo. Ministerstvo má pro stávajícího provozovatele další peníze.

Sportovci v Děčíně se dočkají nové haly

Děčín – Nová sportovní hala by měla vyrůst v Děčíně – Bynově. Rada města totiž schválila záměr výstavby haly za padesát milionů korun. Zatím jde o předběžnou částku. Na novou sportovní halu čekají v Děčíně generace florbalistů, volejbalistů nebo sálovkářů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies