VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přišla o peníze i o důvěru

Děčínsko - Sedmapadesátiletá žena z Děčína si zoufá, jak naletěla slibům kriminálníka

9.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Jaroš Milan

Nejsou to ani dva roky, kdy se sedmapadesátiletá paní Vlasta z Děčína seznámila s mužem, který byl čerstvým navrátilcem z vězení. Byla přesvědčená, že lidé se přece dokáží změnit k lepšímu. Že bude tím docela jiným, napraveným člověkem, to jí o tři roky starší Radek opakovaně sliboval. Uvěřila mu – a zjistila, že udělala velkou chybu.

„Vlastně jsem mu poskytla šanci na nový život v době, kdy neměl práci a hrozilo mu další vězení, pokud včas nezaplatí osmdesátitisícovou škodu způsobenou předchozími krádežemi. Pak jsme si ze společných peněz koupili auto. Když jsem s ním ale někam chtěla jet, začal mě odbývat tím, že mi auto nesvěří, abych tam či onam jela vlakem nebo autobusem,“ začala líčit přibývající trable partnerského soužití paní Vlasta.

V rychlém sledu za sebou se pak dozvídala další nelichotivé zprávy o muži, kterému prostě naletěla a teď se obává, že desítky tisíc korun, které by jí měl vrátit, už sotva uvidí.

„I když má svoji garsonku, nejspíš na nejrůznější úřady jako místo pobytu nahlásil adresu mého bytu v osobním vlastnictví. Nejspíš zase jede v nějakých dluzích nebo zlodějnách. Nedávno ho u mě hledali nějací kumpáni, že jim prý slíbil sehnat levnou naftu. Mám z toho všeho nervy nadranc,“ vzlykala.

Nastalé těžkosti nahlásila na policii. Z následného sdělení se pak dozvěděla, že se pan Radek ocitl znovu v podezření z páchání dalších krádeží. Vztah s expartnerem ukončila také proto, že se už dříve dozvěděla, že součet jeho pobytů za mříženími nebyl deset let, ale podstatně delší. V kriminále strávil dvacet let, tedy třetinu života. Nebyla přitom první podvedenou ženou, v Děčíně měl už několik podobných krátkodobých vztahů.

„Z poslední doby tady nemáme v šetření žádný případ poškozených žen, které by se dožadovaly vrácení peněz nebo náhrady jiných způsobených škod,“ uvedla děčínská policejní mluvčí Aneta Zdobylaková.

Nejspíš tedy ostatní expartnerky z jakéhosi studu, že naletěly, peníze investované do kriminálníka oželely. Záleží jen na nich, jestli se dokáží ozvat a dožadovat se způsobených škod i soudní cestou.

Paní Vlasta je teď odhodlaná učinit potřebné kroky k tomu, aby se domohla zpátky svých peněz. A také nechce, aby na nepovedený partnerský vztah doplatila ještě více. Varovným signálem se totiž staly první složenky z finanční společnosti, u které si bývalý partner vzal půjčku. Představa, že peníze splácet nebude a nakonec se v jejím bytě objeví třeba exekutoři a začnou zabavovat její nábytek a další věci, není nereálná.

„Co nejrychleji musím zjistit, jak je to s nahlášením jeho pobytu do mého bytu. Já k tomu žádný souhlas nedala,“ tvrdila.

Zrušení pobytu nějaké osobě na dané adrese musí splňovat jisté zákonné a procedurální náležitosti.

„Jsou to takové čtyři základní podmínky. Daná osoba se v bytě nezdržuje, nemá tam svoje osobní věci, , nepodílí se na nákladech s užíváním bytu spojených a pozbyla užívacího práva právě tím, že vlastník nebo uživatel bytu o zrušení pobytu požádal,“ vysvětlila vedoucí oddělení správních agend děčínského magistrátu Miroslava Višínová. Připomněla, že všechny stanovené podmínky musí být splněny současně. Pokud tomu tak je, magistrát ve správním řízení rozhodne o zrušení adresy pobytu.

„V poslední době podobných žádostí přibývá a před samotným rozhodnutím o zrušení či ponechání adresy pobytu provádíme i ve spolupráci s policií šetření v místě. Ověřujeme si tak, jestli se uváděné skutečnosti zakládají na pravdě,“ dodala Višínová.

Pro paní Vlastu a nebo kohokoli jiného, kdo by se ocitl v podobné nepříjemné situaci, má zrušení pobytu zásadní význam především v tom, že v případě páchání další trestné činnosti expartnera by se exekutorské nároky jejího bytu vůbec netýkaly. V opačném případě, tedy trvání adresy pobytu dlužníka v daném bytě, to riziko stále hrozí.

Přitom žádosti o zrušení pobytu se často velkou měrou týkají nejen jednoho z bývalých manželů či partnerů, ale takový krok činí i mnozí rodiče.

„Většinou trvají na tom, aby došlo k úřednímu zrušení pobytu dospělých dětí, které jsou závislé na drogách a kradou doma věci , které pak prodávají, aby měly peníze na nákup další drogy. Nebo mají půjčky a dluhy, která nesplácí a rodiče se obávají zásahu exekutora,“ popsala další důvody rušení pobytu Miroslava Višínová.

Adresou se pak pro tyto lidi stává sídlo děčínského magistrátu. Teď už se to týká zhruba šesti stovek lidí, ještě před několika lety to bylo jenom pár desítek osob.

„Je to trpká životní zkušenost. Snad bude varováním pro ostatní, že kriminálníkům se hned tak věřit nemá i kdyby balili své sliby o nápravě do pozlátka,“ povzdechla si paní Vlasta, kterou zřejmě čeká nelehký boj o získání desítek tisíc korun zpátky.

Autor: Josef Suk

9.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tady ne! Děčín omezí sociální dávky na bydlení

Martin Schulz.

Čtvrtečník Martina Schulze: Sliby jsou stále stejné a jejich plnění pak také

Naši prvňáci: ZŠ Malšovice a ZŠ Březová v Děčíně

Každou středu vám představíme nové prvňáčky z Děčínska a Šluknovska.

Deník přiveze lídry stran za vámi! Ve středu 27. září

Ústecký kraj /INFOGRAFIKA/ - Během posledního měsíce před volbami představí Deník lídry regionálních kandidátek stran, které po volbách mají největší naději, že budou rozhodovat o budoucnosti naší země. A odvezeme je za vámi do míst, kde se nežije nejlépe. Chceme ukázat místa, která potřebují pomoct.

Já a mistryně Evropy? Kroutila jsem hlavou

Děčín – Překonává sportovní milníky, přepisuje historii. Děčínská rodačka Olga Roučková se svou čtyřkolkou dobyla Evropu!

Místo nafty CNG. Děčín koupí nové autobusy

Děčín - Více než 20 autobusů vyjde na přibližně 130 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení