Některé domy v Děčíně ohrožují chodce. Padají z nich totiž kusy omítky či dokonce římsy.

Na vině je především uplynulá zima, kdy se střídalo oteplování s tuhým mrazem a sněhem. To se neblaze podepsalo na stavu budov a domů.
K zatím poslednímu případu došlo ve středu v Děčíně – Chrochvicích, kde se zřítila část římsy domu.

„Na místo byl povolán statik, který shledal dům obyvatelným. Jednotka z Děčína místo ohraničila páskou,“ uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Nikomu se naštěstí nic nestalo.

Děčínský deník provedl průzkum u tří náhodně vybraných institucí, jak jsou na tom po zimě jejich budovy. Škoda způsobená na jejich fasádách a střechách se vyšplhala nad půl milionu korun.

„Jen oprava fasády na divadle nás vyjde na více než 200 tisíc korun. Kromě toho musíme opravit část interiéru divadelního sálu. Střecha je naštěstí hotová,“ říká ředitel děčínského divadla a kina Jiří Trnka. I na kině bylo nutné opravit střechu a fasádu.

Poměrně velkou škodu způsobila zima i na budově děčínského gymnázia.

„My jsme vyčíslili škodu na přibližně 150 tisíc korun, která budou uhrazeny z pojistky. Na opravu se vrhneme v letních měsících, “ uvedl ředitel Václav Lešanovský.

Relativně dobře naopak dopadla Střední škola řemesel a služeb.

„U nás dopadla nejhůře fasáda na domově mládeže na ulici Čs. mládeže. Zde máme škody v řádu desítek tisíc,“ uvedl pro Děčínský deník ředitel Milan Soukup.

Řada majitelů nemovitostí se snaží problémy se špatným stavem fasád a střech řešit pomocí výstražných pásek nebo cedulek varujících před padající omítkou. Jenže pozor! Toto opatření je nemusí zbavit zodpovědnosti za způsobenou škodu.

„V zásadě zodpovídá majitel nemovitosti za cokoliv, co se stane v souvislosti s budovou. Vždy ale záleží na přístupu ke konkrétní události,“ říká děčínský právník Otakar Pazdziora. Podle jeho názoru záleží na tom, zda k řešení případného řícení omítky přistupuje majitel aktivně.

„Vždy dojde k určité prodlevě mezi padáním a opravou. Při posuzování soudem bude s největší pravděpodobností záležet na tom, zda majitel se snaží problém aktivně řešit, nebo se o svůj dům nezajímá,“ vysvětluje. Na dobu nezbytně nutnou tak může pomoci ohrazení nebezpečného místa páskou nebo cedulkou. Jiná situace nastane ve chvíli, kdy někdo takové označení strhne.

„Proto bych doporučoval takový problém řešit záborem prostranství od magistrátu, ze kterého bude zřejmý důvod,“ dodal.