Celkem deset lokalit je nepřístupných návštěvníkům Národního parku České Švýcarsko. Důvod? Začíná jaro a v parku se chystají hnízdit vzácní ptáci.
„Chceme tak zajistit sokolům stěhovavým, výrům velkým a čápům černým nezbytný klid pro vyvedení mláďat. Opatření potrvá do konce června, v okolí hnízd čápů černých až do konce července,“ vysvětlil důvody mluvčí parku Tomáš Salov.


Je zima, ale ptáci začínají hnízdit


Ptáci se k hnízdění navzdory mrazivému počasí skutečně začínají připravovat. „Některé druhy obsazují svá teritoria už od poloviny února a hledají místa vhodná pro hnízdění,“ uvedl Salov.

Pro ptáky začíná podle něj velmi citlivé období, kdyby je turisté rušili, hnízdění by ptáci přerušili.. Zaměstnanci správy parku proto nyní stále chování ptáků monitorují a hnízdní lokality zaznamenávají.

Návštěvníci se však rozhodně nemusí výletu do Národního parku České Švýcarsko obávat, zákazem vstupu nejsou dotčeny žádné značené turistické cesty. Lokality s dočasně zvýšenou ochranou jsou v terénu také viditelně vyznačeny, díky této skutečnosti je vyloučeno i případné nevědomé rušení hnízdících ptáků.


Bezohledný návštěvník


„Naopak nerespektování zákazu vstupu do dočasně chráněných lokalit může mít především pro mláďata fatální následky,“ uvedl Pavel Svoboda, vedoucí strážní a informační služby Správy Národního parku České Švýcarsko. Upřesnil, že pokud bezohledný návštěvník ptáky vyruší, ti nezřídka hnízdo trvale opustí. V takovém případě pak vejce zastydnou nebo mláďata čeká trýznivá smrt hlady.“

V loňském roce zaznamenali ochránci v ptačí oblasti na území národního parku i sousední Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce vylíhnutí šesti mláďat sokola a čtrnácti čápů černých. Podle hlasových projevů výr velký obsadil dvanáct lokalit, žádné z hnízd se ale kvůli složitému terénu nepodařilo dohledat. Stavy chráněných ptáků se v oblasti stále zvyšují.


Nejmenší park v republice


Národní park České Švýcarsko je jeden ze čtyř národních parků České republiky a je z nich nejmenší. Vyhlášen byl v roce 2000, má rozlohu 79 kilometrů čtverečních a rozkládá se severovýchodně od Děčína. Hlavním předmětem ochrany jsou unikátní skalní města a na ně vázaní živočichové a rostliny.

Oblast je známa především svými skalními útvary, věžemi, stěnami, které vystupují nad souvislé lesy. Význačné jsou též soutěsky Kamenice a Křinice. Součástí parku je i největší skalní most v Evropě - Pravčická brána. Park navazuje na německý Národní park Saské Švýcarsko, který byl vyhlášen o deset let dříve.