VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potvrzeno: Lůžkové na dětském oddělení v Děčíně končí

Děčín – To, o čem se v Děčíně mluvilo mezi lidmi v posledních měsících, je nyní oficiálně potvrzeno: od Nového roku v děčínské nemocnici nebude fungovat lůžková část dětského oddělení, ale pouze dětský stacionář. Za zavřením lůžkové části stojí kritický nedostatek lékařů, kteří v současném počtu nejsou schopni zajistit potřebné služby.

6.12.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Děčínská nemocnice.Foto: DENÍK/ Luděk Stínil

Rodiče tak za svými hospitalizovanými dětmi budou muset od ledna jezdit desítky kilometrů do Ústí nad Labem.

„Ano, je to pravda. Od ledna přejde naše dětské oddělení pod dětskou kliniku v Ústí nad Labem a v Děčíně zůstane denní stacionář, který bude v provozu denně do půl čtvrté odpoledne. Jedná se ale o přechodné opatření. V provozu samozřejmě zůstane novorozenecké oddělení, tam se nic nemění," potvrdila Děčínskému deníku ředitelka děčínské nemocnice Anna Briestenská 
s tím, že pokud by se nemocnici podařilo sehnat v prosinci potřebné pediatry, k uzavření lůžkové části dětského by dojít nemuselo. Na novorozeneckém oddělení mezitím budou podle ní vypomáhat lékaři z teplické a ústecké nemocnice, které spadají stejně jako ta děčínská pod Krajskou zdravotní a.s.

Rodiče jsou kvůli uzavření dětského naštvaní.

„Komplikace je to veliká. Zajímá mě spíš co znamená „dočasně"! Jako že už se to řeší, a je to otázka měsíců, nebo neřeší a je to na pár let?" napsala na facebook Děčínského deníku například Bohumila Hurytová.

DĚČÍNSKÁ interna je součástí Nemocnice Děčín.Další negativní komentáře se přidávají – lidé uzavření dětského oddělení označují jako ostudu pro Děčín.

Rozčarovaný je i děčínský magistrát.

„Jsem o této pro Děčín 
a okolí velmi špatné zprávě informována. Byla jsem však ujištěna, že se jedná o dočasné řešení. A že tedy všichni intenzivně pracují a hledají způsob, jak lékaře na dětské oddělení sehnat," uvedla pro Děčínský deník primátorka města Marie Blažková. „Velmi nám záleží na tom, aby kvalitní lékařská péče byla v naší nemocnici kompletně zajištěna. I když město nemůže nijak zásadně ovlivnit personální situaci v nemocnici, přesto hledáme možnosti, jak pomoci. Nedostatek lékařů je obecný problém, který se týká celé republiky, nejen Děčína a já to vidím jako systémovou chybu ve zdravotnictví. S vedením Krajské zdravotní jsem v kontaktu a již delší dobu vedeme jednání 
a hledáme možnosti jak přilákat lékaře," dodala děčínská primátorka.

To, že děčínskou nemocnici trápí nedostatek lékařů, není žádná novinka. Letos na jaře hrozilo uzavření ORL. Nemocnice ale oddělení zvládla udržet, ač někteří lidé po Děčíně šířili fámu, že se určitě uzavře. Což se nestalo.

VÍCE JSME PSALI ZDE…

Na dětském lůžkovém oddělení je ale situace kritičtější, než byla na ORL.

„Za poslední dva roky odešlo šest lékařů do privátu. Ze zbývajících šesti lékařů jsou pak v současné době tři na mateřské dovolené. S tak malým počtem lékařů není možné zajistit služby," říká ředitelka děčínské nemocnice s tím, že denně oslovuje čtyři až pět lékařů.

Basketbalisté věnovali dětskému oddělení inhalátor.

Problémy s nedostatkem lékařů, i těch dětských, ale trápí prakticky všechny menší 
a malé nemocnice. V porovnání s dobou před třiceti lety je v současné době každoročně 
o několik stovek absolventů lékařských fakult méně. Řada z nich navíc krátce po dokončení studia zamíří do zahraničí, kam je lákají lepší platy 
i lepší pracovní podmínky.

V ústecké nemocnici, kam budou muset rodiče ze svými dětmi dojíždět, lůžkové dětské oddělení funguje. Hospitalizovány tady budou děti například se zažívacími problémy, 
s infekcí dýchacích cest nebo intolerancí stravy. Problém ale může být s kapacitou ústeckého dětského oddělení. Ta je totiž podle zkušeností rodičů z Děčínska je totiž již nyní výrazně naplněná. Řada dětí tak může skončit například 
v nemocnici v České Lípě nebo v Lužické nemocnici 
v Rumburku.

Tam ale o rušení lůžek na dětském oddělení v Děčíně nevědí.

„To jste první, kdo mi to říká. Nyní je těžké předvídat, jak se to projeví na vytížení našeho dětského oddělení. Ale je samozřejmě možné, že nám pacienti přibudou," řekl redaktorovi Děčínského deníku ředitel rumburské Lužické nemocnice Petr Dubravec.

Ostatně ani tady není situace nijak růžová, i v Lužické nemocnici mají podstav lékařů na dětském oddělení. 
V současné době by potřebovali někoho přijmout.

Se stavem děčínské nemocnice nebylo spokojeno už předchozí vedení Děčína. Někdejší primátor František Pelant napsal v roce 2011 Krajské zdravotní spolu s dalšími primátory dopis, v němž primátoři mimo jiné uvedli:

„Omezování, nebo dokonce rušení některých specializovaných pracovišť snižuje kvalitu poskytované péče pacientům. Špatná personální politika má za následek odchod kvalitního zdravotnického personálu do jiných zařízení."

Krajská zdravotní se proti dopisům primátorů tehdy ohradila a jejich kritiku v dopise odmítla.

O SPORU NĚKDEJŠÍHO PRIMÁTORA DĚČÍNA A KRAJSKÉ ZDRAVOTNÍ JSME PSALI ZDE…

Proti nedostatku lékařů na severu Čech se snaží bojovat Ústecký kraj. Pro budoucí lékaře zavádí stipendia. Podmínka získání? Po studiích budou muset lékaři pracovat 
v Ústeckém kraji tak dlouho, po kolik let stipendium pobírali. Kraj tak chce získat lékaře, zubaře a lékárníky, kterých je v regionu extrémně málo.

O stipendium mohli žádat absolventi prvních ročníků. Nemuseli mít přitom trvalé bydliště v Ústeckém kraji. Přihlásilo se 53 lidí z celé republiky.

„Tak velký zájem nás mile překvapil. Samozřejmě se situace nezmění za rok, za dva, ale je to běh na dlouhou trať. Věříme, že se nám pro nemocnice podaří získat mladé posily," řekl ke stipendiím ústecký hejtman Oldřich Bubeníček.

O STIPENDIÍCH ČTĚTE VÍCE ZDE…

Autor: Alexandr Vanžura, Luděk Stínil

Místo události:
6.12.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Důchodci v Ústeckém kraji musí vyžít s jedenácti tisíci

Gymnázium Děčín.

Na gymnáziu všichni fetujeme, reaguje ředitel školy ironicky na obvinění

VELKÝ PŘEHLED: Čarodějnice budou v Děčíně opět s Jakubem Houškou

Děčínsko – Pálení čarodějnic, Filipojakubská noc či Valpuržina noc. I tak se říká noci z 30. dubna na 1. května, kdy se slaví zvláštní jarní svátek, rozšířený po celé Evropě. Lidé se budou bavit na řadě míst Děčínska.

Varnsdorf doma hostí Znojmo

Varnsdorf - „Musíme se soustředit sami na sebe. Záleží na nás, co soupeři povolíme," pravil trenér Zdenko Frťala.

AKTUALIZOVÁNO

Po muži pátraly desítky lidí, policie nasadila i vrtulník

Rumburk - Po starším muži pátraly desítky lidí v okolí Rumburka. Jeho blízcí a policie měli obavu o jeho život. Muže se nakonec podařilo živého nalézt a předat lékařům.

FOTO, VIDEO: Unikátní štola láká turisty, těžilo se v ní stříbro i měď

Jiřetín pod Jedlovou – „Ještě před dvěma týdny tady bylo čtvrt až půl metru vody. Tu všechnu jsme museli odčerpat. Voda byla vždy nepřítelem číslo jedna a letos jí je po zimě opravdu hodně," říká v bývalém stříbrném dole hluboko pod zemí správce štoly svatého Jana Evangelisty Václav Čech.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies