VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pirát: Když jsem měl štěstí, vydělal jsem dva tisíce

Liberec /ROZHOVOR/ – Před pár dny obvinili policisté šestnáctiletého mladíka z Liberce za nabízení filmů a seriálů na internetových stránkách. Česká protipirátská unie (ČPU) vyčíslila škodu na 138 milionů korun.

17.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Mladík přitom neměl filmy ve vlastnictví, jen nabízel na svých stránkách veřejně přístupné odkazy (říká se tomu embedding – pozn. red).

Jde o první podobný případ v tuzemsku. Obviněný mladík ale s médii odmítá komunikovat, rozhovor poskytl pouze Pirátským novinám. Část rozhovoru přinášíme.

Česká protipirátská unie ve své tiskové zprávě píše, že jste spustil pirátský web už ve čtrnácti letech. Jak to vlastně bylo?

Dá se říct že to byl tehdy fenomén. V té době si spousta mých vrstevníků a starších kamarádů otevírala podobné weby. Původně jsem chtěl mít jen web, na který by chodili lidi a já ho mohl spravovat, chtěl jsem být snad i trochu populární. Hodně jsem se zajímal o to, jak takové stránky fungují, co se s nimi dá dokázat a podobně. Také jsem se hned nezaměřil pouze na audiovizuální obsah, ale nabízel jsem širší využití. To však byl brzy problém kvůli času, který jsem u toho denně musel trávit. Bylo to v řádu hodin. Můj web v té době nabízel i návody na programování stránek, návody k různým softwarům, hry on-line, ale i hudbu ke stažení. Bylo toho mnoho, ale nedalo se to zvládat, proto jsem se časem omezil pouze na on-line kino.

Tehdy se vám ozvala ČPU, jak jste zareagoval?
Stáhl jsem celý web a smazal databázi.

Proč jste potom rozjel nový projekt? V čem se lišil od toho původního?
No především se mi nezdálo jak se mnou ČPU jednala. Když jsem se chtěl nějak dohodnout, bylo mi řečeno, že musím vše smazat, jinak mě budou žalovat, ovšem bavit se o nějakém kompromisu se jim rozhodně nechtělo. Jejich dopis byla také jedna velká výhrůžka a ukázka toho, jak jsou mocní. Po čase jsem si tedy založil nový web. Zachoval jsem původní vzhled, ale založil jsem novou databázi, zvolil jiný hosting (pronájem prostoru pro internetové stránky na cizím serveru. Pozn. Red.) a použil jiné jméno a doménu (cinema-world.biz).

Vaše primární motivace tedy byla odplata ČPU za jejich aroganci? Cojste měl přesně v plánu?
Dá se to tak říci. Chtěl jsem si počkat, až mě ČPU kontaktuje, poté jsem se chtěl bránit. ČPU v té době rozesílala spoustu takových dopisů a spousta webů byla také zrušena, ale některé, především ty větší, zůstaly. Myslel jsem si, že na ně ČPU podá trestní oznámení nebo tak nějak a že provozovatelé budou nuceni je zrušit, ale opak byl pravdou. Tyto weby nadále běžely. Snažil jsem se tedy na Internetu dozvědět, jak je to s tím odkazováním a embeddingem (zveřejňování odkazů na filmy na vlastních stránkách. Filmy ale nemá ve vlastnictví. Pozn.red). Většina názorů směřovala k tomu, že se nejedná o zločin, a tím jsem se také řídil. Dnes toho trochu lituji, především toho, že jsem se dostatečně neinformoval.

Zkontaktovala vás ČPU někdy během provozu vašeho druhého webu? Paní Prchalová píše v tiskové zprávě o opakovaných výzvách…
Ne, ani e-mailem, nijak.

Pokud se vám někdo ozval, že vaše odkazy narušují kopírovací monopol, jak jste reagoval?
Pirát: Ozval se mi pouze jeden internetový obchod, poslali asi pět odkazů, které chtěli smazat, a já tak ihned učinil.

Po roce a půl poklidného provozu webu, vás ale začala stíhat policie, co se přesně stalo?
Dne 5.ledna mi bylo předáno usnesení o zahájení trestního stíhání, za porušení §11 odst. 1, §12 odst. 4 písm. f), §18 odst. 1, 2 a §20 odst. 2 autorského zákona č. 121/2000 Sb. První předvolání jsem dostal již v dubnu, šlo o podání vysvětlení ohledně trestního oznámení ze strany ČPU. Také mi ten den zabavili počítače.

Na té stránce ale byly jen odkazy, případně interaktivní odkazy na videa, která jsou umístěna na úplně jiném serveru, ne?
Ano. Nic jsem nikam nenahrával, vše bylo kopírované z podobných stránek.

Svoje druhé stránky jste také zrušil?
Ano, po předvolání na polici, ale bylo to obtížné, když jsem neměl počítače. Proto se stránky dostaly mimo provoz až třetí den po zabavení počítačů, vyzván k jejich zrušení jsem ale nebyl.

Měl jste dost vysokou návštěvnost. Začal jste na webu vydělávat, proč a jakým způsobem?
No, bylo to asi dva měsíce po spuštění ostrého provozu druhého webu, jednalo se o textové reklamy. Důvod byl prostý: web byl čím dál náročnější na hosting a já si nemohl dovolit takový hosting platit sám. Šlo mi především o finance na samotný provoz, ze začátku jsem nijak výdělečný nebyl.

Měl jste i jiné příjmy než z reklamy, kupříkladu za prémiové účty nebo dary?
Především to byly dary a asi půl roku před ukončením provozu jsem zavedl prémium účty, kterým jsem se snažil pomoci při překonávání omezení ze strany Megavidea (internetové stránky, kde se dají legálně shlédnout filmy a seriály. Pozn.red.). Měli pak i další výhody, ale už jen v rámci webu. Zkoušel jsem celý ten půl rok omezením přijít na kloub, ale ani s pomocí opravdového programátora se mi to nepovedlo. Peníze z účtů jsem vynakládal na provoz webu a na zaplacení jeho nové verze, kterou mi v té době dělal jiný programátor, ten ji však nedokončil.

Zbylo vám tedy něco?
Ano, když jsem měl štěstí, tak mi zbylo i něco kolem dvoutisícovky za měsíc, ale poslední čtyři měsíce jsem více musel dát, než se vrátilo, a samozřejmě ne každý měsíc jsem měl štěstí. Takové řeči, jako že jsem vydělal několik desítek tisíc za měsíc, jsou samozřejmě hlouposti a divím se, jak to někdo může říct. Teď narážím na experta, který se objevil v první reportáži TV Nova. Za celou dobu provozování cinema-world.biz jsem měl obrat asi 40 000 korun, čistý zisk byl za ten rok a půl okolo 15 000 korun.

Určitě jste sledoval návštěvnost stránek. V tiskové zprávě ČPU píše, že skrze vaše stránky došlo ke shlédnutí 15,5 milionu filmů. Objevilo se vám tam skutečně tolik návštěvníků, aby tohle bylo reálně možné?
Rozhodně ne. Návštěvnost udávaná na webu byla samozřejmě zkreslená, abych zvýšil prestiž webu. Existují stránky se stejným obsahem a o hodně větší návštěvností. Denní průměr byl okolo 7 000 lidí, to že se mi párkrát podařilo dostat na 15 000 lidí za den byla výjimka a ne pravidlo, návštěvnost se také dost měnila, poslední měsíce to bylo jen pár tisíc lidí za den.

17.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár automobilu a přístavku u garáže ve Vlčí Hoře.
7

FOTO: Ve Vlčí Hoře v noci hořel automobil

CO VYMYSLÍ? Vlevo trenér Zdenko Frťala, vpravo asistent Libor Macháček.

Varnsdorf míří do Vlašimi. I s Davidem Bredou

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Florbalisté věří v halu. Lano se ale může utrhnout, přiznal Štěpánek

Děčín - „Hala? Přál bych si halu do tří let. Reálně si ale myslím, že to bude do pěti,“ říká vedoucí děčínského florbalu.

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

České Švýcarsko – Letošní rok byl pro silně ohrožené čápy černé v národním parku České Švýcarsko rekordním. Narodilo se tu totiž nejméně 18 jejich mláďat, z nichž 16 se podařilo okroužkovat.

FOTO: Mrtvý potok. V Jílovském potoce v Děčíně uhynuly stovky ryb

Děčín – Téměř o všechny ryby přišel Jílovský potok na svém dolním toku. Rybáři během středeční večera a čtvrtečního rána sesbírali v potoce stovky ryb. Mezi nimi i mnoho dospělých pstruhů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení