Patnáct minut. Tolik času má posádka záchranky na to, aby našla podle pokynů dispečinku cestu z výjezdového stanoviště k pacientovi. Delší doba nesmí podle vyhlášky dělit člověka v tísni od pomoci zdravotníků. Vedoucí lékař rychlé záchranné služby Ústecké kraje Karel Dostál ale připouští, že dojezdové časy se mohou nyní protáhnout. Na vině jsou zasněžené silnice a mnohdy i bezohlední řidiči.

„Zatím se ale nestalo, že by byl ohrožen život pacienta. Operátorka vždy volajícího upozorní, že pomoc se může trochu zdržet. Hlavně v oblastech, kde nejsou silnice prosolené, ale pouze protažené,“ vysvětlil Dostál.

Jeho slova potvrzuje i obyvatelka Janova. „Volala jsem záchranku kvůli manželovi. Dorazili asi po pětadvaceti minutách. Operátorka mě na to ale upozornila, poradila mi, jak mohu zatím manželovi pomoci,“ uvedla žena. Dodala, že bylo čerstvě nasněženo a silničáři neměli cestu do Janova ještě protaženou. „Naštěstí nebyl manželům stav natolik vážný,“ uzavřela žena.

„Máme auta s náhonem na všechna čtyři kola, takže problémů kvůli sněhu je málo. Jen se prostě nedá jezdit, tak jako na suchých silnicích. Řidiči záchranky nemohou přeci hazardovat se svými životy a ani s životy dalších řidičů,“ dodal Dostál.

Neukáznění řidiči

Mnohem víc, je prý ale trápí neukáznění řidiči, kteří jsou schopni zaparkovat v půlce vozovky. Záchranka pak nemá šanci projet. „Sníh silnice značně zúžil. Když někdo u krajnice zaparkuje, tak se tam už další auto prostě nevejde,“ rozčiloval se Dostál. Dopravní nehody se záchrance zatím vyhýbají. „Pokud někde sanitka zapadne, tak pomohou hasiči nebo si řidič pomůže sám. Vždy je ale nejprve zajištěna záchrana člověka, který si pomoc přivolal,“ ukončil Dostál.

Obdobné zkušenosti mají i hasiči, ti mají na Děčínsku dojezdový čas dvacet minut. Ve většině případů se jim ho daří dodržovat. „Naši řidiči absolvovali v uplynulých letech v rámci strojnického kurzu několik hodin výuky jízdy na kluzkém povrchu na polygonu v Mostě. I tak je pro ně jízda na zasněžené vozovce náročnější,“ uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Dodal, že hasiči v letošní zimě havarovali jen jednou. „Osobní auto, které dostalo smyk, nabouralo v Rumburku bok naší cisternové automobilní stříkačce z požární stanice ve Varnsdorfu. Naštěstí se nic vážného nestalo,“ řekl Marvan.

Problémy se vyhýbají i policistům. „Zatím jsme se dostali všude. Dojezdové časy se nás netýkají, ale pokud se někde něco děje, snažíme se dorazit co nejdříve,“ uvedl děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka. Někteří policisté mají za sebou i školu smyku. „Všichni řidiči jsou školení pravidelně, bez ohledu na počasí. Na polygon v Mostě se dostali ale jen někteří,“ dodal Haňka.

O kluzkých a úzkých vozovkách ví své i Irena Kafuňková, ta denně dojíždí z České Kamenice do Jetřichovic. „Cesta mi trvá i více než třicet minut. Myslím, že i pro záchranáře je jízda mnohem náročnější,“ uvedla řidička.