VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Paroubek: Nová vláda kraje odprivatizuje nemocnice v řádu měsíců

Ústecký kraj - EXKLUZIVNĚ PRO DENÍK: JIŘÍ PAROUBEK O ROZHÁDANÉ KRAJSKÉ ČSSD, JEHO ROLI V KAUZE FOLDYNA , NOVÉM HEJTMANOVI A KOALIČNÍCH VARIANTÁCH

24.10.2008 2
SDÍLEJ:

Evropským předsednictvím by Česko mohla provést jmenovaná vláda odborníků, řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek v rozhovoru pro Deník:Foto: DENÍK/Jan Habdrejch

Rozhádanou ČSSD v kraji, která nechtěla, aby lídr kandidátky Jaroslav Foldyna vyjednával o koalici, zkrotil až šéf strany Jiří Paroubek. Foldyna je v týmu, který včera zahájil sérii jednání o nové vládě kraje.

S kterou stranou byste ČSSD v Ústeckém kraji nejradši viděl v koalici?
Podívejte se, především bych to nechal na našich přátelích v Ústeckém kraji, myslím tím sociální demokracii v Ústeckém kraji. Určitě to ale nebudou občanští demokraté. Cílem ČSSD je ve všech krajích složit programové koalice.

Mohli by to být tedy i Severočeši.cz?
To je málo pravděpodobné s ohledem na sprostotu jejich volební kampaně, s níž někteří jejich představitelé pokračují ještě tento týden. Ta kampaň je prostě sprostá a přesahuje všechny meze, které jsou obvyklé v České republice.

Doporučil jste ústeckokrajské ČSSD nějakou variantu koalice? Vyloučili jsme Severočechy.cz i ODS, zbývá tedy KSČM.
Je to možné řešení v Ústeckém kraji, ale je taky možné se pokusit, a to je řešení, které já bych preferoval v tuhle chvíli, a to je menšinová vláda s podporou ODS i komunistů. Myslím, že se řada věcí dá smluvně ošetřit ještě před vznikem této menšinové vlády, aby to bylo řešení na celé čtyři roky.

Váš ústeckokrajský lídr Foldyna ale jako důvod, proč nebyl původně zařazen mezi vyjednavače, uvedl, že to je i jeho plán sestavit menšinovou krajskou vládu s podporou opozice.
Tak vidíte, že se s Jardou Foldynou shodujeme, že to není žádný politický problém a že to je rozumné řešení. Celá ta věc je především mediální bublina, nikoliv reálný problém.

Ale podle Foldyny se právě toto zbytku krajského výboru ČSSD nelíbilo, a proto ho nezařadili do vyjednávacího týmu.
Já myslím, že to je nesmysl. Myslím, že se v tom tajném hlasování o vyjednávacím týmu možná promítla i únava z předvolební kampaně. Kromě toho v tuhle chvíli žádný problém už neexistuje, pan Foldyna už je členem vyjednávacího týmu. Mám dojem, že je to spíše hra některých médií a politiků ODS, jejímž cílem je vyrobit naprosto umělý problém a poškodit tím ČSSD před 2. kolem senátních voleb.

Stal se jím ale až na váš zásah. Požádal jste krajskou ČSSD, aby ho zařadila mezi vyjednavače. Udělal jste to proto, že Miloš Zeman si to stanovil jako jednu ze tří podmínek pro setkání s vámi? A i kdyby, nemyslím si, že jste schopen vyhovět podmínce první, a tou je ani jedna koalice ČSSD s ODS v žádném z krajů.
Podívejte, já myslím, že Miloš Zeman není v situaci, že by si mohl klást podmínky. On není vítězem voleb. Já jsem mu velkoryse nabídl návrat do sociální demokracie a na něm je, zda se vrátí či nevrátí. A pokud jde o Jaroslava Foldynu a stejně tak o další záležitosti, tak to je věcí demokratického vývoje v jednotlivých krajských organizacích. Já mohu tu a tam poradit a v tomto případě se to stalo. Ale rozhodně nemůžu a ani nechci nic nařizovat, ČSSD je demokratická strana a já nejsem žádný diktátor.

Na jaký post byste chtěl, aby se Miloš Zeman vrátil do ČSSD?
To je na rozhodnutí okresní organizace, v níž bude členem, na jaký post ho navrhne.

Třeba i vašeho kandidáta na prezidenta?
Prezidentská volba je až zadlouho. To je předčasné mluvit o tom, jestli to bude Zeman, Paroubek nebo František Vopička. O tom rozhodnou primárně voliči.

Když jste žádal vedení krajské ČSSD o navrácení Foldyny do týmu vyjednavačů, řekli vám důvod, proč ho v něm nechtěli? Oficiálnímu stanovisku o demokratickém nezvolení přece sám nevěříte. Vždyť ho volila špička ČSSD v kraji, která ho také nominovala před pár měsíci lídrem vaší kandidátky. Navíc sám Foldyna získal přes 9000 preferenčních hlasů od voličů, což je víc, než celý vyjednávací tým dohromady.
Tak, jak už jsem řekl, podle mne v té napjaté povolební atmosféře převládly osobní spory. Ale už je to vyřešené. Jarda Foldyna je zpět ve vyjednávacím týmu a já jasně říkám, že ani v Ústeckém kraji, ani nikde jinde nevznikne koalice ČSSD a ODS.

Bude hejtmanem Jaroslav Foldyna?
Nevidím důvod, proč by neměl být, pokud ho zastupitelstvo zvolí.

Třeba má někdo další v krajské ČSSD ambice. Nenavrhne sociální demokracie Petra Bendu, Janu Vaňhovou, Pavla Koudu…?
Pokud vím, nikdo z těchto lidí nemá ambici být hejtmanem. Kandidátem je Jaroslav Foldyna. A myslím, že bude hejtmanem.
Pokud by hejtmanem Foldyna nebyl, mohou to voliči chápat jako podraz. Nemůže to poškodit i vás osobně v parlamentních volbách za dva roky?

Předpokládám, že v regionu chcete dál kandidovat.
To je předčasné. Platí, že nechceme koalici s ODS a že Jarda Foldyna byl lídrem kandidátky a je součástí vyjednávacího týmu.

Je pravda, že se špičky ústeckokrajské ČSSD sešly hned v pondělí odpoledne ještě před jednáním krajského výboru sociální demokracie s představiteli krajské ODS?
O tom jednání nic nevím. Dnes poprvé sociální demokraté v Ústeckém kraji oficiálně jednají, a to s komunisty.

Do jaké míry ovlivní spory a hádky v ústeckokrajské ČSSD druhé kolo senátních voleb – ve hře máte v kraji dva kandidáty v Děčíně a Lounech.
V tuto chvíli už žádné spory nejsou. Vyjednáváme s ODS a komunisty. Dnes jedu do Loun podpořit pana Chládka, který má velkou šanci stát se senátorem. A do soboty mám naplánováno ještě osm dalších výjezdů. Lidé musí vědět, že jsme vyhráli bitvu, ale nikoliv válku. To bychom museli vyrovnat s ODS síly i v Senátu.

V rozhovoru pro Deník jste slíbil prověření veřejných zakázek kraje a jejich zveřejnění na internetu. Také audit nakládání s penězi z evropských fondů. Co si od toho slibujete?
Musí skončit praxe, že na krajích dostávají zakázky stále stejné firmy spjaté s ODS. Že se za stovky miliard z bruselských fondů staví hotely namísto zařízení pro volný čas. Například hřiště, bazény pro veřejnost, běžecké dráhy.

A nezačne doba, kdy na kraji budou dostávat zakázky firmy spjaté s ČSSD?
Nezačne. I proto chceme zveřejňovat, které firmy zakázky získaly.

Vy máte nějaké indicie, případně důkazy, že se s penězi na kraji přinejmenším podivně nakládalo?
Podívejte, sociální demokracie přece nepřevezmeme kraje, aby následně nesla odpovědnost za „šmudli šmudli dohody“ bývalého vedení ODS. Konkrétnější údaje vyplynou z auditů a ze zveřejnění zakázek. Budeme to dělat jinak, než byla běžná praxe dosud.

Slíbili jste voličům zrušení poplatků v krajských nemocnicích. Není to jen populistický předvolební slib?
Určitě poplatky zrušíme. Voliči rozhodli, že to chtějí. V krajských nemocnicích, což smluvní podmínky umožňují, by za pacienty platil poplatky kraj. To není to populismus.

V Ústeckém kraji mluvíme o asi 70 milionech z příjmů nemocnic, investovaných do nákupu nových zařízení. Kde je chcete vzít?
I přes jakékoli zpochybňování ze strany vládních politiků ty zdroje prostě najdeme.

Kde je budete hledat?
V rozpočtu kraje.

Myslíte, že se v rozpočtu kraje najde sedmdesát milionů „ ležících na chodníku“?
Peníze v krajských rozpočtech jsou. Bude na nové krajské vládě je najít.

ČSSD říká NE privatizaci nemocnic. Zůstanou v Ústeckém kraji nemocnice pod Krajskou zdravotní, a. s., zprivatizované?
Určitě ne. Tam, kde to půjde, změníme u zdravotnických zařízení akciové společnosti na veřejné neziskové organizace. A nepřipustíme privatizaci například domovů důchodců, které vlastní kraje.I to je jedním z důvodů, proč by lidé měli přijít k volbám do Senátu. Pokud ODS získá všech 20 senátorů, bude mít v senátu ne 41, ale hned 51 senátorů aby topolánkovsko-julínkovské reformy vítězstvím ODS v senátních volbách prakticky složily „reparát“.

O jakém horizontu odprivatizování nemocnic mluvíme?
O několika měsících.

Autor: Martina Seewaldová

24.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda kamionu u Jiřetína po Jedlovou.
5

FOTO: U Jiřetína skončil kamion v příkopu

Hospůdky 2017
55

HLASUJTE! Hospůdky 2017 aneb "Vychutnejte si léto s Deníkem

Problémové domy v Děčíně „srovná“ zákon

Děčín – Zneužívání sociálních dávek a vyloučeným lokalitám, nejen na Děčínsku, by mohl být brzy konec. Od 1. června vyšla totiž v platnost novela zákona o pomoci v hmotné nouzi. Ta městu dovoluje vydat opatření na určité domy, kde se pak nově příchozím nájemníkům nebudou vyplácet doplatky na bydlení.

Rozkrývá dotační podvody, teď zřejmě půjde před soud

Ústecký kraj – Leo Steiner poukazuje na rozsáhlé dotační machinace v kauze ROP Severozápad už pět let. Jako odborník na evropské fondy pracoval na Úřadě regionální rady Severozápad, kde se porcoval medvěd evropských peněz.

FOTO: Řidička s dcerou se zachránily před plameny

Varnsdorf - V pondělí dopoledne projížděla osobním autem řidička s dcerou městem Varnsdorf. Během jízdy se začal z motoru valit hustý kouř do kabiny.

S mostkem v Pivovarské ulici už brzy začneme, slibuje ŘSD

Děčín – Již téměř dva měsíce je uzavřen mostek na Pivovarské ulici. A již téměř dva měsíce na něm nikdo nepracuje. A to i přesto, že doprava v Děčíně je i kvůli jeho uzavření ještě komplikovanější.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies