VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava Březin se prodražuje. Zatím o šestinu

Děčín – Účet za opravu březinského sídliště narůstá. A zároveň se prodlužuje i doba dokončení stavebních prací. Zatím poslední dodatek smlouvy se stavební firmou opravu prodražil o dva a půl milionu koruna prodloužil o dva měsíce.

26.7.2017 1
SDÍLEJ:

Revitalizace sídliště Březiny v Děčíně.Foto: Deník/ Karel Pech

Revitalizace panelového sídliště v Březinách začala loni a první dvě etapy měly stát bez daně necelých 33 milionů korun. Jenže kvůli několika dodatkům na vícepráce cena stále šplhá vzhůru.

„V současné době, to znamená včetně dodatku číslo 7, je celková částka za stavbu ve výši 38 215 912 korun bez DPH,“ uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Oproti vysoutěžené ceně je to doposud nárůst o více než 16 procent. A to ve chvíli, kdy druhá etapa ještě není dokončená. Kromě ceny se prodlužuje i doba dokončení stavebních prací, které obyvatelům sídliště na okraji Děčína komplikují život.


Město vysvětluje nárůst ceny i průtahy nečekanými pracemi.

„Velký objem víceprací byl způsoben neúnosným podložím, a tudíž došlo ke změně v provádění podkladních vrstev komunikací, taktéž dochází v celém sídlišti ke zvyšování únosnosti zemní pláně v místech pod chodníky,“ vysvětluje Markéta Lakomá.

Revitalizace sídliště BřezinyRevitalizace sídliště v Březinách začala loni o prázdninách, první etapa skončila také loni. Postupně město nechává opravit chodníky, silnice, vylepšuje zeleň a buduje nová hřiště. Přibudou také nová parkovací místa, kterých je v sídlištích nedostatek. Nově by jich v Březinách mělo být téměř 400.

Kromě toho podle Lakomé došlo k výraznému navýšení počtu parkovacích míst před školkou a pekárnou. V původním projektu druhé etapy revitalizace sídliště nebyly ani zahrnuté podzemní kontejnery.

Kromě víceprací jsou na stavbě v Březinách také méněpráce. Tedy takové práce, které v původním projektu byly, ale nakonec je stavební firma nedělala. Buď proto, že je nebylo třeba udělat, nebo se dohodla s magistrátem, že je z rekonstrukce škrtne.

PROBLÉMY S HŘIŠTĚM

Při revitalizaci sídliště v Březinách se opakovaně ukázala špatně provedená práce. Například dětské hřiště umístil projektant do těsné blízkosti trafostanice. Zákon přitom jasně určuje minimální vzdálenost, ve které může být od trafostanice něco postavené.

„To jako nemusí schválit hygiena nebo nějaký rozumný člověk? Sakra, vždyť tady jde o zdraví dětí,“ rozčiloval se loni na podzim v diskuzi Tomáš Klíma. Plot hřiště byl totiž jen tři metry od trafostanice, zákon přitom požaduje minimálně desetimetrový odstup.

Další nekvalitní práce se ukázala letos v květnu, kdy stavební firma dělala zábradlí u parkoviště. Zábradlí sice v horní části pasovalo s betonovým soklem, ve spodní části ale byla mezi betonem a zábradlím taková mezera, že se do ní bez nejmenších problémů vešla krabička od cigaret.

Mnohem větší problémy v minulosti ale provázely revitalizaci sídliště na Starém Městě, kde stavební firma nezvládala dodržovat termíny. Jedna z hlavních ulic tak byla dlouhé měsíce rozkopaná a přejít ji bylo především pro starší lidi nemožné. Mnohem déle také musely jezdit po objížďkách autobusy.

Autor: Alexandr Vanžura

26.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

CO VYMYSLÍ? Vlevo trenér Zdenko Frťala, vpravo asistent Libor Macháček.

Varnsdorf míří do Vlašimi. I s Davidem Bredou

Velká voda zdevastovala přes 79 obcí a měst. Spoušť  po ní pomáhali lidem uklízet všichni.
1

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Florbalisté věří v halu. Lano se ale může utrhnout, přiznal Štěpánek

Děčín - „Hala? Přál bych si halu do tří let. Reálně si ale myslím, že to bude do pěti,“ říká vedoucí děčínského florbalu.

V národním parku se narodil rekordní počet silně ohrožených čápů černých

České Švýcarsko – Letošní rok byl pro silně ohrožené čápy černé v národním parku České Švýcarsko rekordním. Narodilo se tu totiž nejméně 18 jejich mláďat, z nichž 16 se podařilo okroužkovat.

FOTO: Mrtvý potok. V Jílovském potoce v Děčíně uhynuly stovky ryb

Děčín – Téměř o všechny ryby přišel Jílovský potok na svém dolním toku. Rybáři během středeční večera a čtvrtečního rána sesbírali v potoce stovky ryb. Mezi nimi i mnoho dospělých pstruhů.

K pádu ze skály letěl vrtulník. Byl vymyšlený

Krásná Lípa – Dvě desítky hasičů a policistů, k tomu i policejní vrtulník. Ti všichni pátrali po neznámém člověku, který měl spadnout ze skály.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení