VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oddechnou si ve Žlebu? Stromy je možná přestanou ohrožovat

Děčín – Lesy České republiky připravují vyhlášení nové soutěže, její vítěz by měl zabezpečit svah proti pádům stromů a kamenů.

19.1.2014 8
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Lidé žijící pod prudkým svahem v Horním Žlebu by si mohli ještě letos oddechnout. Lesy České republiky by totiž měly dokončit nebezpečnou těžbu. Navíc by zabezpečení proti pádům stromů a kamenů mělo být lepší než v loňském roce, kdy velký strom spadl až na zahradu jednoho 
z domů, nebo když se na cestu, kudy běžně chodí lidé, zřítil obrovský balvan. Naštěstí se nikomu nic nestalo.

Teď se děčínskému magistrátu podařilo po dlouhých měsících dotáhnout do konce jednání s Lesy ČR o dokončení těžby na tomto nebezpečném svahu. Místní lidé si totiž na těžbu také stěžovali. Vedení města se proto dokonce obrátilo i na ministerstvo zemědělství.

„Po zásahu ministra zemědělství se nám podařilo vyjednat s Lesy České republiky, že konečně změní výběrové řízení a že tu situaci vyřeší," říká primátor František Pelant s tím, že v Horním Žlebu stále platí kvůli možnému nebezpečí pádu stromů nebo kamenů evakuační opatření.

Lesy tak v současné době připravují veřejnou soutěž, jejímž předmětem je bezpečné dotěžení porostu, včetně vybudování provizorních zábran za účelem zabezpečení budov, silnice a železniční trati pod svahem po celou dobu těžby.

Podle vedení Děčína ale začaly problémy mnohem dříve, chybou mělo být zadání zakázky. Tu tehdy vyhrála firma Prima Parket a odměnou za vytěžení prudkého svahu mělo být kvalitní bukové dřevo, které tam rostlo.

„Jenže je to v těžkém terénu a tak firma vytěžila jen to lehčí v místech, kde šlo dřevo pořezat a stáhnout. A ty problémové těžby tam nechala," tvrdí primátor Pelant.

Proto se Lesy rozhodly ke konci loňského roku ukončit smlouvu s vítěznou firmou a chtějí nastavit nová pravidla.

Podle mluvčího Lesů ČR situaci komplikuje  nejen prudký svah, ale i domy stojící pod svahem a velikost stromů, které nad Horním Žlebem mnohdy rostly 150 let a váží 
i kolem čtyř tun.

„Díky tomu se zakázka zcela vymyká běžnému lesnickému hospodaření. Firma proto musí reagovat postupně na skutečnosti objevující se při  její realizaci. Musí se v průběhu zpracování vyrovnat především s otázkou bezpečnosti práce – pokud ji není možné zajistit, není možné v pracech pokračovat," vysvětluje Zdeněk Boublík. Kromě domů ohrožuje nebezpečný svah 
i železniční trať do Německa, vlaky musí v těchto místech jezdit pouze třicetikilometrovou rychlostí. Přitom by zde mohly vlaky jezdit několikanásobně rychleji.

Nakolik vytěžení nebezpečného svahu Lesy vyjde, zatím Zbyněk Boublík netuší. Konečná cena bude záviset na nabídkách firem. Tím ale práce 
v Horním Žlebu neskončí. Svah je totiž potřeba zajistit proti případným sesuvům 
v budoucnosti. To by mělo vyjít na přibližně tři miliony korun. „Požádali jsme o dotaci ministerstvo životního prostředí. Doufám, že se nám podaří konečně problém, který se táhne již od roku 2008, vyřešit," dodal primátor s tím, že by těžba podle jeho názoru mohla být ukončena v březnu nebo 
v dubnu letošního roku.

První opravdu vážné problémy začaly v Horním Žlebu 
v červnu 2012. Tehdy vlétl do jedné ze zahrad pod svahem přibližně patnáctimetrový buk.

„Strom smetl lavičku, na které o pouhých dvacet minut dříve sedělo pětileté a tříleté dítě. O kousek vedle bylo pět dalších dospělých lidí," řekl tehdy Děčínskému deníku Přemysl Šatný.

Jeho a ani jeho známé  
v nejmenším nenapadlo, že by je mohla těžba stromů ve stráni ohrozit. Lesní dělníci totiž pracovali přibližně sto metrů od jejich domu a nikdo je před probíhající těžbou ve svahu nad zahradou nevaroval.

Následoval dočasný zákaz těžby, během kterého měla těžařská firma problémy vyřešit.  Jenže o třičtvrtě roku později se problémy v Horním Žlebu opakovaly. V březnu loňského roku zde spadlo nejen několik stromů, ale i obrovský balvan. Přitom místní obyvatelé již několik dní předem upozorňovali, že zde může dojít k dalšímu pádu stromů 
a kamenů. Magistrát proto vyzval k opuštění nebezpečného místa celkem sedmnáct lidí, třináct z nich odmítlo. Ostatní se do svých domů po čase vrátili.

Autor: Alexandr Vanžura

19.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Izabela Štěpánková se narodila Nikole Štěpánkové a Stanislavu Doležalovi z Jiříkova 1.srpna v 1.56. Měřila 49 cm a vážila 3 kg.
9

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

Adam Matouš z Předlic má malé zemědělské hospodářství a někdo mu bezdůvodně tráví zvířata.
8

Lidé už mladému chovateli z Předlic zabili desítky zvířat

FOTO: Ve Vlčí Hoře v noci hořel automobil

Děčínsko - K nahlášenému požáru automobilu a přístavku u garáže vyrazily do Vlčí Hory v sobotu 19. srpna krátce po třetí hodině ranní tři jednotky hasičů.

Varnsdorf míří do Vlašimi. I s Davidem Bredou

Varnsdorf – S jedním bodem na kontě po třech odehraných zápasech míří Varnsdorf na půdu silné Vlašimi. Trenér Zdenko Frťala věří, že by herní styl soupeře mohl jeho svěřencům sedět.

Převzetí nemocnice v Rumburku se odkládá, její cena je však již dána

Rumburk – Kraj i Rumburk už vědí, jakou cenu má Lužická nemocnice. Krajský úřad zároveň oznámil, že kvůli jedné akcii, kterou město nevlastní, posune převzetí celé nemocnice o půl roku.

Dopad povodní nebyl dříve tak velký. Lidé u řeky bydleli v patře

Ústecký kraj – Velká voda v roce 2002 zdevastovala na 79 obcí a měst v Ústeckém kraji. Některé zůstaly odříznuté od světa. Voda poničila silnice i domy, z nichž se některé musely zbourat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení