VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odbory: Na oběd běžte jinam. Stávkujeme

Děčínsko – /HLASUJTE/ Kvůli protestu se nebudou ve středu děti učit, senioři si musí jídlo asi vařit sami a úředníci si budou brát dovolenou.

6.12.2010 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Velkou svačinu si budou muset vzít ve středu stovky dětí, které docházejí na obědy v děčínské školní jídelně ve Sládkově ulici. Osmého prosince se tam vařit totiž nebude. Osazenstvo kuchyně se připojí k jednodenní celorepublikové protestní stávce, kterou na tento den vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů.

„Vaříme pro více než třináct set strávníků. Na obědy sem docházejí nejen děti ze základních a studenti ze středních škol, ale také zaměstnanci některých úřadů a dost seniorů. Připojení ke stávce všem těmto našim strávníkům život zkomplikuje,“ uvědomuje si vedoucí školní jídelny Miluše Procházková. Z faktu, že ve středu se v kuchyni vařit nebude, žádnou radost nemá. Na druhou stranu uznává, že v zapojení do protestu personálu jídelny bránit nemůže.

„Kromě mě a naší paní účetní se ke stávce připojí všech osmnáct zbývajících zaměstnankyň. Dopoledne se budou věnovat úklidu a dalším pracím a ve čtvrt na dvanáct pojedou vlakem na demonstraci do Ústí nad Labem,“ dodala šéfka školní kuchyně.

Za připojení ke stávce mohou své kantory velebit žáci Základní školy Na Pěšině v děčínském sídlišti Bynov. Osmého prosince zůstane škola uzavřená, děti se učit nebudou. Doma musí zůstat i předškoláci z obou mateřinek, které pod tuto školu spadají.

Nespokojenost

„Vývoj situace ve školství mne v poslední době vůbec nenechává v klidu. Myslím si ale, že jednodenní protest nic nevyřeší. Kdyby to záleželo na mně, zvolil bych nějakou důraznější formu vyjádření nespokojenosti. Mohl by to být třeba protest v podobě dlouhodobějšího uzavření školy a nebo nevydání vysvědčení žákům. Jednodenní připojení ke stávce je spíš takovým zoufalým výkřikem do tmy. Nevěřím, že bychom tímto způsobem něco vybojovali,“ nebral si servítky učitel bynovské základní školy Milan Zelený.

Souhlasíte se stávkou? Hlasujete v anketě vpravo…

Krizový scénář bude osmého prosince platit na městskému úřadu v Rumburku. Úředníci a další zaměstnanci radnice se také připojí k celostátnímu protestu. „Stávkovat proti systému odměňování ve veřejné správě bude asi pětašedesát zaměstnanců, z toho je asi polovina lidí odborářů,“ odhadoval předseda odborové organizace městského úřadu Zdeněk Doležal.

Odboráři se s vedením rumburské radnice dohodli na tom, že na každém odboru bude v práci alespoň jeden úředník, který bude vyřizovat záležitosti příchozích. Mnozí lidé ale zřejmě budou z radnice stejně odcházet s nepořízenou. Zvláště ve specifických případech, kdy budou potřebovat projednat určitou věc s konkrétním úředníkem, který bude ve stávce. Na radnici tak budou muset přijít znovu.

Demonstrace

„Stávkující úředníci zůstanou doma a nebo se mohou vydat třeba na protestní demonstraci do Prahy. Je to věc jejich osobního rozhodnutí. Jestli budou jednodenní absenci v práci řešit omluveným pracovním volnem a nebo si vezmou den dovolené, to si musí také rozhodnout každý sám,“ dodal šéf odborů na rumburské radnici.

Na děčínském magistrátu bude osmý prosinec docela běžným úředním dnem.

„Lidé se tady o možnost připojení k celostátnímu protestu zajímali. Bavili jsme se o tom i s tajemníkem úřadu. Nakonec jsme se dohodli, že chod magistrátu zapojením do stávky nebudeme omezovat. V opačném případě bychom asi způsobili trable spoustě lidí, kteří si v úředních dnech přicházejí vyřizovat nejrůznější záležitosti,“ tvrdila předsedkyně magistrátních odborů Jana Kratochvílová. Městský úřad v Děčíně zaměstnává přes 270 pracovníků, třetina z nich je odborově organizovaných.

Pouze podatelna

Zbytečná bude ve středu cesta těch, kteří se vydají na děčínskou pobočku České správy sociálního zabezpečení vyřizovat záležitosti týkající se jejich nemocenských dávek či pojištění. Pracovnice příslušného oddělení totiž budou stávkovat.

„Pokud půjde pouze o předání nějakých dokladů či písemností, bude možné je zanechat na podatelně. Kvůli osobnímu jednání s pracovnicemi oddělení nemocenského pojištění musí ale klienti přijít v jiný den,“ vysvětlil mluvčí ústředí České správy sociálního zabezpečení Pavel Gejdoš. Dodal, že kromě těchto problémů bude děčínská pobočka ČSSZ fungovat ve středu normálně. Jisté komplikace ale kvůli stávce nastanou na pracovišti v Rumburku.

„Tam bude provoz dost citelně omezen. Sice se tam vydá několik pracovnic z Děčína, ale nebudou moci některé záležitosti vyřídit. Například z oblasti důchodového zabezpečení,“ upozornil Gejdoš.

Autor: Josef Suk

Souhlasíte se stávkou?

Ano

60 %

Ne

38 %

Nezajímá mě to

2 %

Hlasovalo: 58

Anketa byla ukončena

6.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Škoda Rapid 136 MTX Cabrio.
AUTOMIX.CZ
49

GALERIE: Skvosty Metalexu. Tato česká firma stavěla skvělá auta, i za socialismu

Ilustrační foto.

Benešov chce více využít na údržbu města nezaměstnané

Čtvrtečník Martina Schulze: Cesta starosty Varnsdorfu do Číny? No nevím...

Doubice - Město Varnsdorf leží na samém okraji „slepého střeva" České republiky, jinak též Šluknovského výběžku, ale díky části svého vedení pokročilo pravděpodobně nejdále ve vypjatém tématu odtržení části bývalých Sudet od zbývajícího státu.

FOTO, VIDEO: Děti z Vojanovky bavily rodiče

Děčín - Jako každý rok i letos si děčínská Základní škola Vojanova připravila Vojanovy slavnosti. Děti v nich rodičům předvedly, co si pro ně nacvičily.

Samice makaka chocholatého ze zoo odcestovala do Anglie

Děčín – Do téměř dvanáct set kilometrů vzdáleného anglického Drusillas Zoo Parku odcestovala v pondělí šestiletá samice makaka chocholatého Kera z děčínské zoo. Nové místo pro život pro ni vybral koordinátor chovu.

Šokující evropský bronz pro Adélu Házovou

Bělehrad - Tak tohle se povedlo! Teprve patnáctiletá kanoistka Adéla Házová zazářila na juniorském Mistrovství Evropy v Bělehradě. Česká reprezentantka, která hájí klubové barvy Kajaku Děčínu, si dojela pro senzační bronz.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies