VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odboráři v Děčíně: Stávkujeme symbolicky

Děčín - Autobusy na deset minut zastaví, lékaři v nemocnici lidi ošetří, pozor ale na železnici

23.6.2008
SDÍLEJ:

Pavel Rožánek: Autobusy budou viditelně označenéFoto: Deník/Michaela Hlinková

Přesně hodinu po úterním poledni se na deset minut zastaví autobusy městské hromadné dopravy v Děčíně. Řidiči tak chtějí podpořit hodinový celostátní protest proti vládním reformám.

V tu dobu zůstanou řidiči stát se svými autobusy v zastávkách a na vyhrazených místech maximálně deset minut. Poté budou pokračovat v cestě na svých linkách podle určených jízdních řádů,“ vysvětlil řekl šéf odborů děčínského Dopravního podniku Pavel Rožánek. Je prý na cestujících, zda deset minut vydrží sedět v autobuse a počkat, než protest skončí nebo zda vystoupí a do cíle své cesty dojdou pěšky.

„Každý autobus bude viditelně na čelním skle označen letákem s nápisem stávka. Předpokládáme, že pokud autobus v době protestu zastaví mimo zastávku, nebudou lidi nastupovat,“ upozornil Rožánek.

Pokud odboráři svůj slib, protestovat pouze deset minut, dodrží, neměl by v Děčíně nastat žádný kolaps v dopravě.

Proti vládním reformám se rozhodli protestovat i lékaři nemocnic. V děčínské, jež patří pod Krajskou zdravotní a.s. v Ústí nad Labem, půjde také jen o symbolický protest.

“Tato stávka není zaměřena proti vedení jednotlivých zdravotnických zařízení, ani proti Krajské zdravotní, a. s., nýbrž proti připravovaným změnám v českém zdravotnictví, které jsou přes odpor odborné veřejnosti i pacientských organizací a přes varování řady mezinárodních institucí současnou vládou navrhovány,” uvedl lékař Antonn Gabera, krajský koordinátor LOK-SČL pro Ústecký kraj. Vysvětlil, že cílem zdravotníků je pozastavení připravované reformy českého zdravotnictví a zahájení seriózní diskuse nad řadou sporných témat se všemi zainteresovanými stranami.

“Stávka bude v našem zdravotnickém zařízení organizována jako celodenní manifestační s tím, že stávkující lékaři neomezí zdravotní péči, aby neohrozili zdraví ošetřovaných pacientů,”poz­namenal Gabera. Doplnil, že v rámci stávky se bude konat setkání zdravotníků se stávkovým výborem, složeným ze zástupců odborových organizací odštěpných závodů Krajské zdravotní, a. s. “Zde bychom rádi diskutovali s kolegy o důvodech stávky a ev. dopadu chystaných reforem,” poznamenal odborář. Upozoril, že lékaři, kteří se zapojí do stávky, byť jen manifestačně jako sympatizanti, budou mít označení. V nemocnici se objeví letáky a plakáty.

Celorepublikový protest by měl být největším od roku 1990. Mají se do ně zapojit statisíce zaměstnanců. Na hodinu a čtvrt se zastaví i železnice. Mluvčí Českých drah Ondřej Kubala uvedl, že vedení železnic bude ještě s odboráři jednat. „Přesto připravujeme přesný náhradní rozpis pro vlaky v dálkové i regionální dopravě. Počítáme i s vypravením náhradních autobusů. Jak by vypadaly jízdní řády v případě stávky, zveřejníme v pondělí na internetu,“ zdůraznil Kubala. Stávkovat bude na 6000 strojvedoucích osobních a nákladních vlaků.

„Zatím stále jednáme, děláme všechno proto, aby stávka nebyla,“ řekl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Pokud by však strojvedoucí skutečně stávkovali, mají podle Kubaly České dráhy připravený plán. „Podle toho by jezdily vlaky v případě stávky. Celý systém je postaven tak, aby případné hodinové zastavení provozu neohrozilo další spoje a zpoždění se nepřesouvalo do pozdějších odpoledních hodin ani do druhého dne,“ vysvětlil Kubala. Podrobný přehled všech vlaků dálkové i regionální dopravy, kterých by se mohla stávka dotknout, je vyvěšen na internetových stránkách Českých drah.

Autor: Alice Klaubenschalková

23.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vojtěch Dyk spolu s B - Side Bandem zahájili letošní děčínské městské slavnosti.
1

Labefest skončil letos sto tisíc korun v minusu

Zbyněk Linhart.
1

Napsali jste nám: Rumburská nemocnice na scestí? Rada města proti senátorovi

FOTO: V Křečanech stěhují 200 let starý podstávkový dům

Staré Křečany – Rozebrat, dočasně uložit a pak znovu postavit. Takový osud čeká 200 let starý podstávkový dům v osadě Kopec u Starých Křečan. Zachránit jej se snaží sdružení Náš Kopec.

FOTO: České a německé děti tvořily sochy podle umělců

Děčín - Léto se sochami. Tak se jmenuje projekt, který od května do září spojuje české a německé děti.

Jakub Houška: Doufám, že někdy zažiju finále, ve kterém půjde opravdu o všechno

Děčín /ROZHOVOR/ - Kapitán děčínských basketbalistů Jakub Houška zapíjel se spoluhráči třetí stříbro v řadě až do rána.

FOTO: Děčín nechá postavit novou lávku za 37 milionů přes východní nádraží

Děčín – Více než sto let starou lávku pro pěší, vedoucí přes východní nádraží v Děčíně, nahradí nová. Lávka, která spojuje Kamenickou a ulici 17. listopadu slouží lidem k bezpečnému přechodu přes kolejiště.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies