Lidl, Penny, Plus, Kaufland a další prodejny nadnárodních řetězců se usadily už v každém městě a městečku děčínského okresu. Drobní živnostníci sice brblají a tvrdí, že aby přežili, musí nabízet jiné zboží než v centrech.

„Vedle osobnějšího vztahu k zákazníkům, musíme nabízet i takové zboží, které supermarkety nemají. Nyní jsou to například domácí koláčky a uzenina,“ řekla Dana Tvrdá, obchodnice z Varnsdorfu. Stěžovala si, že ji plno zákazníků říká, že pro jiné zboží, třeba cukr, si raději zajdou do hypermarketů, protože je tam levnější.

Starosta Varnsdorfu Josef Poláček odpovědnost města za problémy živnostníků odmítl.

„V samotném počátku jsme velkým obchodním řetězcům nabízeli i pozemky na okraji města, ale o ty nebyl zájem. A Hypernova, která stojí v centru města, je v místě, které až donedávna hyzdila ruina továrny,“ řekl Poláček. Podle něj s tím město ani již nic převratného nenadělá. Kromě toho prý ani nemohou nikomu bránit ve svobodném podnikání.

„Navíc tu existuje řada drobných obchodníků, kteří se se vzniklou situací vyrovnala například tím, že nabízí odlišné zboží,“ dodal.

I když je velkých obchodních center ve městech dostatek, tlačí se sem další. Třeba v Děčíně, kde je už Lidl, Tesco se čtyřiadvacetihodinovým provozem, Kaufland, Billa, Hypernova či Albert míří i Penny. je však opačného názoru.

„V Bynově je malé Tesco, a tak lidi jezdí za velkými nákupy do centra. Šli jsme opačnou cestou, než je v Děčíně zvykem a chceme postavit market v okrajové čtvrti. To ulehčí dopravě,“ poznamenal Karel Reytt z firmy A+R, jež by měla obchod postavit. Pozemky na něj koupila od soukromého vlastníka další část od města. V současné době zpracovává studii vlivu stavby na životní prostředí.

Hlásí se i další. Oživení by se měl dočkat bývalý děčínský pivovar. Ten se má stát nejmodernějším zábavním a nákupním centrem v České republice. Tvrdí to jeho noví majitelé, kteří komplex koupili koncem loňského roku právě s cílem vytvořit tam právě víceúčelové centrum.
Půjde o rozsáhlé proměny, které si podle zatímních odhadů vyžádají asi miliardu dvě stě tisíc korun.

„Architektům a projektantům už zadáváme konkrétní úkoly na zpracování projektu. Pokud by se veškeré tyto a další práce podařilo zvládnout podle našich představ, přestavba areálu může začít na jaře příštího roku. V průběhu roku 2010 by mohlo centrum začít sloužit svému účelu,“ vysvětlil Martin Král, šéf představenstva společnosti Ré Propeorty. Právě tato pražská akciovka, která se zabývá developerskou a realitní činností, má v nových plánech sehrávat významnou roli.

Na posledním jednání zastupitelstva plány představili. Musí dbát na pokyny památkářů, protože pivovar je státem chráněný.
„Jsem rád, že tu něco takového vznikne, areál určitě přestane chátrat,“ pochvaloval si děčínský zastupitel Pavel Sinko.

Plánují vystavět i malý pivovar na výrobu speciálního piva. Projektanti malují i prodejní plochy.

„Myslím, že by to měly být prodejny s nestandardním zbožím, za jakým jezdí lidé do Německa nebo do Prahy,“ poznamenal Sinko. Dodal, že pak ale ztrácí na významu plánovaná výstavba nákupního centra nedaleko Hypernovy.

I o toto místo mají totiž developeři zájem, pozemky ale město zatím neprodalo.

Obchodně zábavné centrum by mělo tvořit několik bloků, v nichž by byly nejen malé obchody, ale i byty. Počítá i s parkovou úpravou a dětským hřištěm. Ve studii se praví, že návrh respektuje i plánovanou přeložku silnice I/13, tedy dálniční přivaděč v tělese železniční trati 132 .