VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový systém pomůže turistům i záchranářům

České Švýcarsko - Pomoc v ohrožení života přijde rychleji

16.3.2008
SDÍLEJ:

Záchranka v akci.Foto: archiv

Návštěvníci Českého Švýcarska se budou při svých toulkách po národním parku kromě běžných průvodcovských map orientovat ještě podle dalších ukazatelů. Na některých místech se podél turistických stezek v příštích dnech objeví tabule se znakem Červeného kříže. Kromě známých kontaktních trojčíslí na přivolání pomoci záchranných složek na nich bude zvýrazněno ještě jedno velké číslo. Bude označovat právě navštívenou lokalitu.

„Asi jsem si při pádu ze skály zlomil nohu, nemohu se pohnout. Úraz jsem si přivodil zhruba tři sta metrů poté, co jsem míjel označník s číslem dvacet pět,“ může záchranářům popisovat místo nešťastné události zraněný výletník.

Zdravotníci a hasiči budou při pohledu do svých map na dispečinku na základě uvedeného čísla okamžitě vědět, kde se nešťastník právě nachází. Nebo při hlášení požáru zase budou mít jasno, kde právě hoří.

„Na vytipovaných místech instalujeme třicet takových označníků, které mají samotným turistům usnadnit orientaci v navštívené oblasti. Jde většinou o obtížně přístupné lokality,“ poznamenal Zdeněk Patzelt, ředitel národního parku.

Na území Českého Švýcarska se každoročně přihodí několik desítek úrazů. Často jde o velice těžká zranění znamenající vážné ohrožení na životě. Záchranáři se k postiženému proto musí dostat co nejrychleji a neztrácet čas zdlouhavým hledáním místa neštěstí. Teď budou mít orientaci snadnější a přesnější.

„Pracovníci záchranných složek budou mít na svých dispečerských pracovištích vyznačené jednotlivé lokality a také souřadnice digitálního navigačního systému GPS. Mohou tedy rychle určit nejen příjezdovou trasu k danému místu, ale podle vyznačené vzdálenosti budou mít i jasnější představu o tom, jak dlouho tam zásahové vozidlo pojede,“ vysvětlil strážce národního parku Václav Nič, který se na vytváření nového orientačního systému podle požadavků pracovníků složek integrovaného záchranného systému Ústeckého kraje také podílel.

Správa parku vytipovala a nechala vyznačit i několik míst vhodných k přistávání vrtulníku pro případ nucených transportů těžce zraněných turistů, které je vzhledem k závažnosti úrazu nutné co nejrychleji přepravit k lékařskému zákroku v nemocnici nebo na specializované zdravotnické pracoviště do vzdálenějšího místa.

„Systém bude fungovat i v součinnosti se záchrannými složkami v sousedním Sasku. Při volání celoevropsky platného čísla 112 hovory z některých míst v našem parku končí v síti německých záchranářů a ti pak o události informují své české kolegy,“ připomněl Zdeněk Patzelt.

Dostat se co nejrychleji do míst, kde leží zraněný člověk v ohrožení života, bývá často komplikované i pro samotné záchranáře. Postižený třeba čeká sice u skály, kterou při přivolávání pomoci do telefonu popsal, ale z druhý strany, než kam zamířili samotní záchranáři.

„Věřím, že až se všechny připravené tabule s označníky rizikových míst na území národního parku objeví a systém začne fungovat naplno, bude to významná pomoc pro samotné turisty i přínos pro naši práci. Systém nám usnadní orientaci a předpokládám, že i urychlí poskytnutí očekávané pomoci,“ uvedl velitel děčínské požární stanice Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Miloslav Mandzák.

Autor: Josef Suk

16.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

REMÍZA. Derby skončilo nerozhodně, Varnsdorf uhrál v Ústí nad Labem remízu 1:1.
18

FOTO: Plichta v derby? Ta nepotěšila nikoho

Isabellka Englerová  se narodila Veronice Englerové a Lukáši Vlčkovi v děčínské porodnici 14.9. Vážila 2,65 kg a měřila 48 cm.
5

FOTO/ANKETA: Právě jsme se narodili!

FOTO: Vilsnická spojka roste před očima

Děčín - Na dohled Novému mostu je už estakáda Vilsnické spojky. Protnout s ním by se měla v nejbližších týdnech. Po dokončení estakády se přiblíží také dlouho očekávané otevření podjezdu na Pětimostí.

Přestoupil a nasázel tři góly

Děčín - Ke třetí výhře hokejistů v sezóně přispěl Martin Baránek. Ve svém první startu nasázel hattrick.

Chytrých zastávek bude v Děčíně víc. Kde budou?

Děčín - Za nové inteligentní panely včetně zapůjčeného na Tyršovce zaplatí radnice 640 tisíc.

Děčín chce grilovat na špičce, hlasovalo pro ni nejvíce lidí

Děčín – Nové grilovací místo budou moci lidé využívat k piknikům už na jaře. Město ho vybaví i stoly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení