VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová sezóna začne jen v Edmundově soutěsce

České Švýcarsko/ Hřensko – Zahájení projížděk by mohla zkomplikovat vysoká hladina Kamenice.

31.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Karel Pech

Soutěsky řeky Kamenice v Hřensku se zase otevírají turistům. Nová sezóna projížděk na lodičkách tam má začít prvního dubna. Zahájení plavby právě na Zelený čtvrtek ale může zkomplikovat vysoká vodní hladina.

„Z toho máme obavy. Ještě počátkem tohoto týdne by kvůli velké vodě byla přeprava výletníků riskantní nebo spíš prakticky nemožná. Jinak personálně i po technické stránce máme všechno připravené,“ tvrdila, vedoucí obecního úřadu v Hřensku Jaroslava Antonová. Dodala, že v uplynulých dnech se pověření pracovníci zaměřili zejména na úklid přístupových cest a další nutné práce. Jejich dřívější zvládnutí znemožňovala dlouhá zima a přívaly sněhu.

V početné výpravě se do soutěsek vydá rodina Heřmanových z Děčína. „Kdyby lodičky nemohly vyplout, tak by nás to dost mrzelo. Z Moravy přijedou na návštěvu příbuzní a chceme je vzít právě do soutěsek,“ těšila se Alena Heřmanová.

I když sezóna začne v plánovaném termínu, lodičky zatím budou jezdit jen v Edmundově soutěsce. Divoká je totiž bez velkého jezu a turisté se tam na pramicích svezou nejdříve na začátku léta.

„A to ještě za předpokladu, že stavbu nové hráze nezkomplikují rozmary počasí či jiné těžkosti,“ uvedl hřenský starosta Josef Černý.

Hřenské soutěsky
Soutěsky jsou hluboké kaňony řeky Kamenice v kvádrových pískovcích. Ve směru toku Kamenice je nejdříve Ferdinandova soutěska, za Dolským mlýnem část zvaná Ve Strži, Divoká soutěska a Edmundova soutěska. Řeka zde protéká pod strmými skalami vysokými 50–90 m. Edmundovou a Divokou soutěskou prochází žlutá turistická značka, v neschůdných úsecích funguje převoz na pramicích. Naopak soutěskami výše proti proudu neprochází žádná cesta a skály zde často spadají přímo do vody.

Zahájení provozu lodiček v soutěskách netrpělivě očekávají také hoteliéři a majitelé restaurací v Hřensku. „Začne sem přijíždět více turistů a věřím, že to bude vítaná injekce k oživení našeho podnikání,“ poznamenal Lubomír Stárek, majitel hotelu Labe. Tamní pokoje budou o velikonočních svátcích plně obsazené. Příliv návštěvníků očekávají i další pohostinská zařízení. „Zima byla dlouhá a teď se už těšíme na to, že hostů bude přibývat,“ tvrdil číšník v restauraci Lugano Richard Herain.

Hřensko začalo znovu zajišťovat lodní provoz v soutěskách ve své režii v minulém roce. Předchozích sedmnáct let tam turisty vozila soukromá firma.

„Na lodičkách se loni svezlo skoro sto tisíc lidí. S návštěvností tedy můžeme být docela spokojeni, ale po ekonomické stránce ještě není důvod jásat. Vzali jsme si šestimilionový úvěr na nákup nových pramic a další potřebnou vybavenost,“ připomněl hřenský starosta Josef Černý. Podle jeho odhadů provoz lodiček začne vylepšovat rozpočet obce nejdříve tak za pět let.

„Soutěsky jsou jedním z nejkrásnějších, nejatraktivnějších a také nejnavštěvova­nějších míst Českého Švýcarska. Provoz lodiček hraje v této návštěvnosti klíčovou roli,“ zdůraznil ředitel národního parku Pavel Benda.

Autor: Michaela Hlinková

31.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DSA. Ilustrační foto.

K pádu ze skály letěl vrtulník. Byl vymyšlený

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Čtvrtečník Martina Schulze: Je cestou udržitelný rozvoj turistického ruchu?

Doubice - Takhle ke konci prázdnin se najednou objevují zprávy o tom, že skoro všude je moc turistů.

POVODNĚ 2002: Labe rozdělilo Ústí na dvě města. Velké mosty byly k ničemu

Ústecký kraj - Katastrofální záplavy působily komplikace i lidem žijícím daleko od řeky. Pokud chtěli přejet mezi kraji, najeli i stovky kilometrů. 

KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

Děčínsko - Pozvánky na koncerty, výčet zásahů městských strážníků nebo exkurze na Pravčickou bránu v doprovodu strážců přírody. Přečtěte se přehled událostí na Děčínsku.

Povodeň 2002: Splašené lodě museli potopit, při jejich odstřelu zemřel muž

Děčínsko – Dlouhé roky připomínaly žluté kvítky řepky na nábřeží v Děčíně drama, které se na Labi odehrálo 15. srpna během povodní. Tehdy zde při odstřelu neovladatelné lodě zemřel muž. Šlo o jedinou oběť povodní z roku 2002 na Děčínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení